Se zjištěním přišla spotřebitelská organizace dTest, která otestovala 16 značek papírových kapesníků. Prokázala se přítomnost mikroorganismů, dvojí kvalita kapesníčků prodávaných u nás a v zahraničí a také to, že neplatí přímá úměra mezi počtem vrstev a kvalitou ani mezi kvalitou a cenou kapesníčků.

image.png

U všech kapesníků dTest zkoumal pevnost, savost, přítomnost mikroorganismů a výskyt nežádoucích chemických látek, hodnotil také informace uváděné na obalu. Zatímco pevnost a savost kapesníků lze vyzkoušet v domácích podmínkách, chemickou analýzu zvládne jen laboratoř.

Od kapesníčku očekáváme, že bude hygienický, ale ne u všech to platí. Do výrobních strojů se mohou dostat bakterie, které v nich snadno přežívají. „Sporogenní bakterie jsme našli ve výrobcích dm Soft & Sicher Recycling, Harmony Extra Soft Premium a Kaufland/K-Classic Supersoft Handkerchiefs,“ komentuje nález Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Díky mezinárodní spolupráci dTest otestoval i dvojí kvalitu papírových kapesníků stejných privátních značek obchodních řetězců z různých zemí. To je případ kapesníčků Lidl/Floralys ze slovinského, rakouského, švédského a českého obchodního řetězce. Mezi nejlepšími (z Rakouska) a nejhoršími (z Česka) činil rozdíl v celkovém hodnocení 20 procentních bodů. Český produkt ztrácel skoro ve všech hodnocených parametrech: v pevnosti, savosti a mikrobiologii. Přitom je srovnatelně drahý (15 Kč/10 balíčků) jako jeho rakouský bratr (v přepočtu 48 Kč/30 balíčků).

Horší kvalitou v porovnání se zahraničím trpí také české papírové kapesníky značky Billa/Clever. Zatímco balení z Česka ukrývá třívrstvé kapesníčky, rakouská verze je čtyřvrstvá. České Billa/Clever Kapesníčky (14,90 Kč/10 balíčků) získaly o devět procentních bodů méně než Billa/Clever Taschentücher samtweich (v přepočtu 48 Kč/30 balíčků), protože nejsou tak pevné a měly horší výsledky v mikrobiologických zkouškách.

Foto: Shutterstock

Reklama