Když jsem nedávno někde četla, že v USA existuje stále více mladých, kteří se rozhodli zachovat pohlavní čistotu až do svatby, vzpomněla jsem si na Renatu.

Ono je to na jednu stranu hezké, že v době promiskuity, hrozby AIDS a dalších pohlavních nemocí, existují mladí lidé, kteří mají vyšší ideály, ale je to opravdu dobré řešení? Sexuální život je přece důležitou součástí manželství, a co když si s tím dotyčným, kterého si vezmu, nebudu rozumět po sexuální stránce? Co když nám to v posteli prostě nepůjde? Rozvedu se? Budu žít v pokryteckém svazku?

Ale vraťme se k Renatě. Renata je vysokoškolačka, dívka milá, chytrá. Zamilovala se do muzikanta, asi o 9 let staršího, tedy dospělého muže se všemi jeho potřebami. Láska to byla jako trám, přesně taková, jak o ní čtete v dívčích románcích. Nejdřív jen letmé pohledy, chození na koncerty, pak držení za ruku, něžné polibky. Ale víc už nic.

David nejdříve velmi oceňoval Renatinu zdrženlivost, byl rád, že není nějaká taková, která hned na prvním rande leze chlapovi do postele. Jenže když takhle spolu chodili tři měsíce, Davidovi, který o Renatu opravdu stál, to přestávalo stačit. Vedli o tomhle problému dlouhé spory. David Renatu přesvědčoval, že sex přece k opravdovému vztahu patří jako voda k životu, že se tím jejich láska naopak ještě prohloubí. Renata (zapomněla jsem říci, že pochází z nábožensky založené rodiny, ale ne nějak fanatické) však trvala na svém. Milovat se bude se svým mužem až o svatební noci.

David lehce šílel. A ač hudebník, kteří bývají spíše bohémského ražení, a  do chomoutu se zrovna dvakrát neženou, rozhodl se. Navrhl Renatě, že se vezmou. Jenže Renata teprve začala studovat vysokou školu, celých dlouhých pět let před sebou, a pak by chtěla ještě cestovat a ne se vázat do stavu manželského. Řekla Davidovi, že svatbu zatím nechce, že až tak za 7 – 8 let.

Ještě nějaký čas se vídali, Renata doprovázela Davida na koncerty, David se snažil Renatu přesvědčit, že nebudou dělat přece nic špatného, ale marně. Vztah se pomalu a jistě rozpadl.

Teď je zatím Renata sama. Je plně vytížená studiem, sportuje, chodí do jazykovky, čas nudit se rozhodně nemá. Naváže-li nový vztah, dopadne asi podobně, pokud ovšem nebude mít štěstí a nepotká podobně založeného mladíka. A kdo ví, možná se časem její rozhodnutí změní? Je přece normální dospělá žena!  

   
Reklama