60db7650ad7e6clanek.jpg
Foto: Profimedia

Loni v září jste se stala maminkou. Jak několik měsíců v této nové roli hodnotíte?
Změnil se mi život od základu. Je to sice strašně náročné, ale taky krásné. Úplně jiné naplnění života. Někomu, kdo to nezažil, se to dá vysvětlit jen těžko. Každopádně první měsíce jsou záhul, člověk se pořádně nevyspí, je to zápřah 24 hodin denně a sedm dnů v týdnu. Manžel sice pomáhá, ale máma je prostě máma.

Nedlouho po porodu jste navíc prodělala covid-19.
První měsíce mám trochu v mlze. Neměla jsem úplně jednoduchý porod a byla jsem po něm fyzicky rozhozená a k tomu jsem v půlce prosince dostala covid-19. Na začátku ledna, když už jsem byla negativní, jsem musela odjet k rodičům, protože manžel to chytnul taky. Potřebovala jsem si odpočinout, vyspat se a jsem moc vděčná, že mi s malou pomohli. Stonat a mít malé dítě je bláznivá kombinace.

Dcera se jmenuje Meda. Jak jste vybírali jméno?
Neměla jsem žádné vysněné jméno od dětství, jak to někteří mívají. Během těhotenství jsem si dělala seznam jmen, která se mi líbila. A když jsem jezdila těhotná po Praze, všude jsem viděla plakáty na představí o Medě Mládkové. Uvědomila jsem si, že je to hrozně hezké jméno, není fádní, ale ani poameričtěné. Je podle mě zvučné a hodí se k příjmení Novotná.

S Medou hodně cestujete. Jak moc je to s malým dítětem náročné?
Je to určitě hodně jiné a u balení se mi často stává, že zapomínám sama na sebe. Strašně se soustředím na to, aby Meda měla všechno a potom někam přijedu a zjistím, že mám dvě trička a jedny kraťasy. Dřív jsem řešila, jaké boty si mám sbalit ke kterému outfitu, teď mi jde hlavně o to, aby mělo dítě všeho dost.

Kde všude jste byli?
Dvakrát v Dubaji, potom ve Španělsku a na Rhodosu.

To je dost destinací. Jak to Meda zvládá?
Každé dítě je jiné, ale my se snažíme ji alespoň částečně zařadit do života, na který jsme byli zvyklí. Ten právě obnášel i hodně cestování. Ale většinou vybíráme cesty letadlem, které nejsou až tak dlouhé, protože dítě se v něm samozřejmě nudí a rodič se mu musí celou cestu věnovat a vymýšlet zábavu.

Máte nějaké užitečné tipy pro maminky, které se cest s miminkem obávají?
Hrozně dobrou zkušenost mám s cestovním kočárkem, který se dá vzít do letadla jako příruční zavazadlo. Je skvělý, protože jakmile vystoupíte, roztáhnete kočárek a dítě do něj můžete dát. Ideální je sedět u exitových sedadel, kde je víc místa. Potom aplikuju takové obecné rady. Když letadlo stoupá, tak je fajn dát dítěti najíst, protože sáním se mu protahují uši. Je taky důležité vzít na cestu hodně zábavy.

Kam se v létě ještě chystáte?
To zatím nevíme. I vzhledem k práci to většinou řešíme na poslední chvíli podle momentálních možností. Často se nám stává, že zjistíme, že máme volný týden a druhý den někam letíme.

Zdroj: redakce, Renata Langmannová