Dlouhodobě se zabýváme tématem inkontinence a OAB – syndromu hyperaktivního měchýře. S těmito problémy je velmi úzce spjatý stav pánevního dna, které má každý z nás.

Přinášíme vám zajímavý rozhovor s fyzioterapeutkou Bc Evou Vondráčkovou, která tyto problémy – deformace a oslabení dna pánevního řeší ve své praxi, napomáhá svým klientům se dostat zpět do formy díky pravidelným cvikům a také s nimi komunikuje o problémech, které jsou s chybným pánevním dnem spjaté.

ženaJak je tvořené pánevní dno a jakou má v těle funkci?
Pánevní dno má tři vrstvy, není vidět, je umístěno hluboko uvnitř, můžeme si ho představit jako elastické dno, které je uloženo mezi sedacími kostmi, kostrčí a sponou stydkou. Zajišťuje držení vnitřních orgánů ve správné poloze, spolupodílí se jako součást hlubokého stabilizačního systému na zlepšení stability, fungování a správného držení trupu. Pomáhá při inkontinenci nebo jako prevence inkontinence po porodu, při těhotenství nebo při zvýšení tělesné hmotnosti, při klimakteriu, kdy snížením estrogenu dochází k oslabení těchto svalů.  Podle východní medicíny je to zdroj energie v našem těle. Zapojuje se i při dýchání. Napomáhá lepšímu prožitku při sexu.

Může dojít k deformaci nebo oslabení pánevního dna?
Ano, může. Příčin je mnoho.

Kdy k tomu dochází a jaké jsou ty nejčastější příčiny?
Může k tomu dojít při těhotenství, při nárůstu hmotnosti obecně, kdy na pánevní dno jsou zvýšené váhové nároky. Zvedáním těžkých břemen. Také při sedavém zaměstnání a sedavém způsobu života. Při klimakteriu, kdy vlivem poklesu estrogenu dochází ke ztrátě elasticity těchto svalů. Po operaci močového měchýře nebo dělohy. Ale pánevní dno může být nefunkční i z opačného důvodu, než je oslabení, a tím je přílišné stažení těchto svalů, příčinou může být stres, astma nebo přecvičení těchto svalů bez následující relaxace.

Když nemáme pánevní dno v pořádku, je to špatné?
Ano, je to špatné, nesprávná funkce pánevního dna může vyvolat mnoho nepříjemných obtíží.

Jaké obtíže to jsou?
Inkontinence, nemožnost dosažení orgasmu, neplodnost, ztráta ženské energie, komplikace při porodu, bolesti zad, kostrče, SI skloubení, prolaps dělohy, močového měchýře či konečníku, problémy s prostatou a erekcí u mužů.

Tyto problémy se tedy týkají i mužů?
Ano, týkají se žen i mužů. Svaly pánevního dna máme všichni bez rozdílu věku a pohlaví.

Může mít zhoršené pánevní dno negativní vliv i na močový měchýř?
Ano, může.

Jaký? Může to způsobit například inkontinenci?
Může způsobit inkontinenci. Při nesprávné funkci pánevního dna může být problém s vyprázdněním, ale i s udržením moči. Správným cvičením svalů pánevního dna můžeme inkontinenci předejít, zbavit se jí nebo alespoň zmírnit následky. Je důležité cvičit i po operaci močového měchýře pro inkontinenci, samotný zákrok totiž potíže nevyřeší, je potřeba následná rehabilitace v podobě práce se svaly hlubokého stabilizačního systému, zejména pak se svaly pánevního dna, které jsou jeho součástí.

Máte nějakou radu, jak se dají tyto problémy řešit?
Velice doporučuji navštívit fyzioterapeuta, který se zabývá touto problematikou, ten vám poradí, jak správně svaly pánevního dna aktivovat. Určí, z jakého důvodu nepracují tak, jak mají, a při terapii bere ohled na to, jak funguje celé tělo dohromady. Poradí s výběrem vhodné aktivity. Bohužel se správné zapojení těchto svalů nemůžete naučit z brožury, kde radí například cvičit, když čekáte na tramvaj, stahovat hýždě nebo stehna k sobě. V některých případech nesprávného cvičení si lze i ublížit, například je velice nevhodné cvičit s přerušením proudu moči! Pokud s pánevním dnem nemám problém a žiju aktivně, nemusím tyto svaly stále vědomě posilovat, protože se běžně aktivují samy při většině pohybů.

Bc. Eva Vondráčková –Fyzioterapeut
Rehabilitace ruky a fyzioterapie
Kroftova 6, Praha 5

Pokles pánevního dna může mít vliv na rozvoj onemocnění OAB, což je hyperaktivní měchýř. Přečtěte si rozhovor: prof. MUDr. Alois Martan, DrSc: Proč je důležité kvalitní vyšetření močových cest a co může odhalit?

Může mít na vznik onemocnění pokles pánevního dna?

„Ano, pokles spodiny močového měchýře, který se vyskytuje u žen se sestupem přední stěny poševní je příčinou vyššího residua a v jeho důsledku opakovaných zánětů, následně pak rozvoje OAB,“ říká prof. MUDr. Alois Martan, DrSc

Čtěte naše články – onemocnění syndrom hyperaktivního syndromu

 Co je syndrom hyperaktivního močového měchýře?

  • Močový měchýř je zásobník, do kterého se ukládá moč vylučovaná z ledvin. Jeho stěny tvoří hladká svalovina a zevnitř je vystlaný sliznicí. Objem je cca 600800 ml, při naplnění 150300 ml obvykle již pociťujeme nutkání močit. Informace o stavu naplnění kontroluje řada svalových vláken, která přenášejí informace do mozku. Toto propojení nám pak umožňuje na určitou dobu nucení na močení překonat a močový měchýř vyprázdnit až při vhodné příležitosti.
  • Lidé trpící syndromem hyperaktivního močového měchýře to tak však nemají. Jejich mozková čidla vydávají špatné signály, protože jim je posílá nemocný močový měchýř, nebo je centrální nervová soustava špatně zpracovává a rovnou vysílá poslední výzvu před katastrofou. „Jestli se nestihneš vymočit do jedné minuty, bude pozdě!“ Často přitom zcela falešně! V situaci, kdy v měchýři je půl deci moče, a je tedy skoro prázdný, dostává tak naše vědomí signál, že je plný k prasknutí! Více na www.musimcasto.cz
Reklama