Za bývalého režimu existovala věc, o které asi moc lidí neví - pobyty studentů slovanistiky v naší zemi. Studenti přijeli a pobývali v rodinách, které se o ně měly starat.

Naprosto netuším, jak se do tohoto programu namotali dva vesničtí učitelé - můj prastrýc a má babička, ale je faktem, že k nám začal jezdit mladý student Vincent. Byl z Amsterodamu a o naší zemi věděl jen to, že je to u nás hrozné, strašné a ještě horší a všichni naši lidé žijí v bídě a strašných hygienických podmínkách. Přijel vybavený stanem, spacákem a tabletami na desinfekci vody a byl strašně překvapený, když zjistil, že máme městskou hromadnou dopravu, že rychlíky nekončí v Praze, ale pokračují i na Moravu, a že auta jezdí i na Slovensku.

Protože si chtěl prohlédnout i Brno, vzali jsme ho na jedno z velkých brněnských sídlišť - do Lesné. Návštěva se mu líbila, byt mé tety obdivoval, ale večer na nás čekalo poměrně velké překvapení. Sdělil nám, že by rád viděl, jak OPRAVDU, ale OPRAVDU bydlíme. Táta, který přednášel v němčině a uměl plynně i anglicky, s touto hádankou strávil asi hodinu, než pochopil, že Vincent ví naprosto přesně, že panelové domy jsou jen komunistická propaganda, a ti lidé jsou najatí, aby předváděli, jak se mají dobře... to, že sám sedí v naprosto stejném bytě, jen o kousek dál, mu v ničem nepřekáželo, protože ve škole by mu přece nelhali. Teprve několik dalších pobytů (celkem asi čtyři) jej dokázalo přesvědčit, že opravdu nelžeme a že realita je poněkud jiná, než ho na vysoké škole tak poctivě učí.

A ještě si vybavuji jednu příhodu. Po převratu k nám přijeli mimo jiné i příbuzní z Austrálie. Že je tady ledacos trošku jiné, než si mysleli, to už věděli odjinud, ale přesto se neubránili dlouhé přednášce o tom, jak jsme necitelní, zlí a bezohlední. Podstata přednášky byla v tom, že podle nich devastujeme australskou přírodu a nestydíme se chovat doma korely, které u nich ukradli, týrali při převozu a pak za drahé peníze prodali nevychovaným snobům. Fakt, že máme bílou a černou korelu, které ve volné přírodě vůbec nežijí (černá korela je světová rarita z tehdy Východního Německa), jim zjevně vůbec nevadil...

Od té doby už uplynula dlouhá doba a vím, že pohled cizinců je poněkud reálnější, ale myslím si, že pořád ještě je co vysvětlovat a že lidé často vidí jen to, co vidět chtějí. Nebo co vidět mají?

Pajda


Milá Pajdo,
od vás se také dá vždy čekat jen hezký příspěvek a nejinak je tomu i dnes!:) Díky moc, o tom jsem skutečně nevěděl a zajímalo by mě, co dělá takový Vincent dneska.:) A jestli tu ještě byl. Řekl bych, že ano, ale kdo ví… Rozhodně je vidět, že propaganda je vždy na obou stranách fronty…

Máte také co říci k tématu? Redakce@zena-in.cz je tu pro vás!

Reklama