Kdo z nás by s nostalgií nevzpomínal na svoje první lásky? Plaché úsměvy, rudnutí, podlomená kolena, to vše patří k oné nezapomenutelné první zamilovanosti. Ve většině případů se naším princem z pohádky stává spolužák, soused, nebo ten neodolatelný blonďáček z tramvaje.

Ale jak známo, dívčí srdíčko si nevybírá. A stejně tak, jako může začít plesat pro Davida z 8. A, může tlouci i pro učitele fyziky, který je tolik podobný hrdinovi z posledního filmového trháku. A je snad něco zlého nebo divného na tom, když se holčina zaláskuje právě do učitele? Určitě ne. Ve většině případů se to pan Božský ani nedozví a zamilovanost odpluje s první pusou od kluka z tanečních.

Mně bylo krásných 13 let, když jsem se zamilovala, co zamilovala! Zbláznila až po uši do našeho učitele na matiku. Byl tááák krásný! A ty jeho oči… Když se usmál, nikdo mi nevymluvil, že ten úsměv patří jen a jen mně. Večer co večer jsem usínala s představou, že spolu jdeme lesem a on mě chytne za ruku, nebo pohladí po vlasech.
(Nenechte se mýlit, ve třinácti letech jsem opravdu na sex a nic s ním společného nemyslela. Za prvé mi to vůbec nepřišlo romantické, za druhé jsem pořádně nevěděla, jak bych to jako s ním měla dělat, a za třetí to prostě bylo FUJ!). Takže mě hladil, usmíval se na mě a říkal, že tak krásné oči, jako mám já, nemá žádná dívka na světě.

Ale pokaždé to bylo stejné, zazvonil budík, máma se přiřítila do pokojíčku a můj sen byl jen prasklou bublinkou. Nesmutnila jsem, věděla jsem totiž, že ho uvidím ve škole a že večer za mnou opět přijde ve snu… 
Bylo to neuvěřitelně romantické období, které mě nabíjelo nadpozemskou energií a vyvolávalo ve mně touhu porozumět matematice, alespoň z té malé části, kterou můj mozek byl schopen vstřebat. 

Ale stejně tak snadno, jako se rozbije sklenička, může se na tisíc kousků rozbít třináctiletá láska…
Blížil se konec školního roku a zkoušení jelo v plném proudu. Písemky, desetiminutovky, zkoušení, testy… A samozřejmě se zkoušelo i z matematiky. Můj krásný anděl seděl za katedrou, listoval v sešitě a po chvíli řekl hlasem Sandokana: „Markétko, dnes odpoledne bych ti rád ukázal svého koně. Uděláš si na mě prosím čas…?“

Srdíčko mi vynechalo tři údery. Svět byl náhle tak krásný, celý zářil a já se viděla, jak v krásných šatech nasedám na koně, on mě drží, usmívá se, hladí mě pohledem…
„Tak Markéto! K tabuli! A jestli jsi málo spala, jdi si lehnout po Večerníčku, ale v mých hodinách spát nebudeš!“ Bum! Facka reality mě zasáhla přímo mezi oči. Osika v tu chvíli byla proti mně pevným betonovým sloupem. Já se klepala tak, že jsem měla pocit, že než k té tabuli přijdu, aspoň desetkrát upadnu, nebo rovnou omdlím.
Matematika nikdy nebyla mojí silnou stránkou, prostě mozek jaksi zapomněl vytvořit buňky, které by mi zajistily, že pochopím mimo sčítání, odčítání, násobení a dělení i ty miliony jiných věcí, včetně zlomků. Vybouchla jsem. Nevěděla jsem vůbec nic. A dostala kouli. „Teda Čápová, ty jsi opravdu absolutní mamlas…“ řekl ON!

Moje srdce se zlomilo, vybouchlo jako atomová bomba a já s pláčem usedla do lavice. A rozhodně jsem nebrečela kvůli nějaký blbý pětce. Mojí lásky byl konec. Definitivní. A svět se přestal točit.

Řada dívek jistě okusila, jak sladká a křehká je láska k učiteli. Většinou je toto zamilované tajemství ukryté jen v srdci účastněné, v deníčku, maximálně u nejlepší kamarádky. A pak je vše v naprostém pořádku. Ovšem může se stát, že se celá situace vymkne kontrole.
Co když dívenka začne svého učitele opravdu obtěžovat? Zasahovat mu do soukromí? A naopak, co když mladý učitel vycítí nevinnou lásku své žákyně a rozhodne se ji využít se vším všudy?

Bohužel, pro rodiče je nesmírně těžké odhalit podobnou situaci včas. Někdy téměř nemožné. Už i z těchto důvodů kontrolujte své děti, všímejte si jejich chování, zajímejte se, co se děje ve škole, zajděte klidně sem tam i za třídním učitelem informovat se, jak si vaše dítě vede a zda nejsou nějaké problémy. Věřte, že každý učitel ocení zájem rodičů a právě vnímavá kantorka může leckdy ve spojení s rodiči odhalit věci, které už nemusí být jen dětskou hrou či nevinnou zábavou. A nyní nemám na mysli jen tu sladkou a krásnou zamilovanost…

Reklama