profimedia-0652474602.jpg

Maskoti paralympiády a olympiády / Foto: Profimedia

Cílem olympijských maskotů je obvykle ztělesňovat kulturu a ideály hostitelského města. Čína si letos pro svou prezentaci vybrala postavičku nazvanou Bing Dwen Dwen, kterou navrhl Cao Xue a byla podle oficiální stránky olympiády vybrána z více než 5800 návrhů z Číny a 35 zemí z celého světa v rámci celosvětové soutěže pořádané organizačním výborem Pekingu 2022.

Bing Dwen Dwen je panda zabalená v ochranné vrstvě ledu, která připomíná oblek astronauta, který poukazuje na přijetí nových technologií. Postavička má zobrazovat rovnováhu mezi čínskými hodnotami historické tradice a budoucím technologickým pokrokem. Jasné barvy kolem obličeje reprezentují nejnovější pokročilé technologie sportovních tratí na hrách na ledu a sněhu, zatímco srdce na levé dlani symbolizuje čínskou pohostinnost.

Panda pochází z Číny a je národním zvířetem země. Vláda ji často používala jako diplomatický nástroj. Mnoho pand bylo darováno zoologickým zahradám po celém světě a byly také vyraženy na zlatých mincích vydaných vládou. V roce 2008, kdy Peking pořádal letní hry, vybrali organizátoři pandu jako jednu z pěti panenek Fuwa, neboli panenek pro štěstí, které tehdy sloužily jako maskoti.

profimedia-0646682335.jpg

Foto: Profimedia

První olympijský maskot Shuss byl vytvořen pro zimní hry v roce 1968, které se konaly ve francouzském Grenoblu. Vypadal jako panáček, který sjíždí z kopce na lyžích, a tak trochu na něm bylo vidět, že byl vytvořen ve spěchu. Návrhář měl tehdy jen jednu noc, aby postavičku vymyslel.

Od té doby se na zimních a letních hrách vystřídalo 26 maskotů, včetně antropomorfního amerického orla bělohlavého oblečeného jako strýček Sam, která reprezentoval letní hry v roce 1984 v Los Angeles. Jedním z těch známějších maskotů byl také Cobi, horský pes z Pyrenejí, který byl nakreslen v kubistické podobě a reprezentoval letní hry v Barceloně v roce 1992. Vypadal trochu jako bývalý maskovat TV Nova v kreslené verzi – pes Novák.
 

Zdroje: The New York Times, Indian Express, oficiální web olympiády, NBC Connecticup, Wikipedia