Na vlnách výchovy se řítíme životem chvíli jako plavčíci, chvíli u kormidla... někdy jen ze břehu pozorujeme cizí potápějící se bárku. Jak to s vámi šplouchne na tenhle svět, začne vás zodpovědný vychovatel cpát do formičky na tvarování lidských povah a: „Bác bác bác! Poveď se mi bábovičko, jestli se mi nepovedeš, budeš bita jako žito!“ řve malé pachole a my víme, co dává sílu jeho paži. Písek v bábovičce je mokrý jen z poloviny… kuk! Nepovedla! Bác bác bác!

 

            S rákoskou je to poslední roky nahnuté. Co jste kdysi vyřídili jedním švihem, to aby teď řešila celá komise. Je to mrzuté, ale nedá se nic dělat. Poslední vzdělávací dokumenty se sice ke školnímu vězení vůbec nevyjadřují, ale něco mi říká, že na poradě nebo rodičáku byste to navrhovat neměli. Tenhle odstavec tedy musíme ukončit konstatováním, že když fyzické tresty, tak potají! Jestli na to máte nervy, nezapomeňte, že bez dobré mimiky, lepicí pásky a temného sklepa se to neobejde. Jestli jste ale kreativní a navíc omdlíváte při pohledu na krev, asi se zařídíte jinak.

 

            Pro učitele: Černý puntík, pětka nebo sdělení v ŽK typu „Mluví, když mluvím“? Nemusíte prostě hned řezat vy, jsou rodiny, kde se můžete spolehnout, že rákosku (pásek) za vás zvedne nad hlavu někdo jiný.

 

            NEBUDU OPISOVAT NEBUDU OPISOVAT NEBUDU OPISOVAT NEBUDU OPISOVAT NEBUDU OPISOVAT NEBUDU OPISOVAT NEBUDU OPISOVAT NEBUDU NEBUDU OPISOVAT NEBUDU OPISOVAT NEBUDU OPISOVAT NEBUDU… napište to stokrát a nebudete už vůbec nic, protože ruku začnete ovládat až pozítří a kráter v mozku nevyspravíte ani máslem s 3D mastnými kyselinami. Je to smůla. Ale jestli vám Mgr. Jeřábková udělala tohle, měli byste se tajně vloupat do jejího bytu a polepit jí tímhle trestem ložnici. I s tím rizikem, že budete muset změnit ústav. Jisté je jen to, že kdysi musel někdo udělat to samé jí.

 

            Vylepšená verze téhle kletby se jmenuje DOMÁCÍ ÚKOL NAVÍC. Zapomněl jsi úkol? Zítra doneseš úkol a úkol navíc. A pozítří ten úkol s úkolem navíc a úkolem navíc za úkol navíc. A pak úkol a úkol za úkol za úkol za úkol. S normálním úkolem ze včerejška…

 

            Do kouta! Do ředitelny! Do polepšovny! Dopr... já se toho lempla snad nezbavím!

           

            Pro rodiče: Fyzické tresty už jsme probrali, takže co tam máme dál? Na domácí vězení zapomeňte! Jestli máte plazmovou obrazovku a tři sady play station, pošlete to dítě ven! Seberte mu kapesné, udělejte mu sestřičku! A další!

 

            Podívejte, řekněme si to upřímně: Jestli je těžiště výchovy postavené na trestu, nesmíte se zastavit před ničím. Jak s tím jednou začnete, musíte příště přidat! Už chodil ten váš po žhavém uhlí? A zkusili jste babičku?

 

            Experti přišli na to, že ve výchově se dá použít i odměna. Někteří to dokonce kombinují! A někteří (ale o tom jsem jen četla) nepoužívají ani odměnu ani trest. A jak jste na tom vy? Napište mi o tom! Teda jestli můžete. Můžete hýbat rukou?      

 

           

Reklama