Tak se nám pan pražský primátor opět převlékl, aby mohl prověřit poctivost taxikářů. Tentokrát nebyl bohatým Italem, ale rockerem. Nalepil si „kozí“ bradku, na tvářích  třídenní strniště, oči schoval pod tmavými brýlemi, vlasy skryl pod kulich a oblek vyměnil za sportovní outfit. Byl k nepoznání! Společně se spolupracovnicí MFDnes (ta byla za zpěvačku) vyrazili jako zahraniční turisté po noční Praze. Zamířili ze Staroměstského náměstí na Hradčany k hotelu Savoy – klasická trasa cizinců z centra. Loni řidič neváhal a když uviděl cizince, zapnul Turbo (přístroj na „urychlení“ taxametru, kdy čísla nabíhají rychlostí blesku). Jízdu předražil 6x více, a navíc vydal účtenku s falešným jménem firmy a číslem telefonu a částku a trasu jízdy se řidič ani neobtěžoval vyplnit. Tentokrát primátor platil jen 2x víc, než měl. Navíc se řidič snažil konverzovat anglicky, a tak se pan primátor dozvěděl toto: „Czech Beer – Pilsner“. Ale účtenku nevydal, ač je to jeho povinnost. Nicméně Pavel Bém byl vcelku spokojen: "Dopadlo to lépe než loni. Bylo by naivní myslet si, že dokážeme vymýtit zlodějinu úplně. Přesto trvám na tom, že se situace hodně zlepšila."

Cesta zpět oproti loňskému roku proběhla téměř na jedničku. Loni platil dvojnásobnou cenu, letos to bylo na haléř přesně. Navíc si s řidičem docela dobře popovídal anglicky. Dozvěděl se, kde by si mohl po rockersku zařádit, kde sežene marihuanu a kolik stojí „holky“. Řidič ochotně poradil, jak si užít noční Prahu. Ale nebyla by to novinářka MFDnes, aby  rozhovor neodvedla jinam. Zeptala se, co je to za budovu, kolem které právě projíždějí. Pan řidič nejenže řekl, že je to Úřad vlády, ale poinformoval, kdo je momentálně u vesla. Primátor se rozjařeně optal, zda jsou „ti“ sociální demokraté dobří. Nedalo mu to, je místopředsedou ODS. "Ne, nejsou. Ale vláda před nimi byla ještě horší," zkonstatoval řidič.  

Bém se odmlčel, nicméně nahlas popřemýšlel, že by si v budově vlády pronajal kancelář.
Chvilku je na zadním sedadle ticho a pak Bém anglicky prohodí: "Že bych si pronajal kancelář v budově vlády?"  Po chvíli se redaktorka opět zeptala na další budovu – tentokrát šlo o pražský magistrát. Zeptala se, kdo tam nyní vládne. Řidič s klidem odvětil: "Pořád se to mění, teď je to nějaký Bém." Primátor se jen pobaveně usmíval. Jedinou chybičku na kráse po zaplacení správné částky bylo, že nebyla vystavena účtenka.

Oproti loňské primátorské jízdě je to velké zlepšení, ale nic to nemění na tom, že pražští taxikáři dál vesele kradou. Pracovníci magistrátu loni provedli 500 kontrolních jízd, předražení bylo v 73 případech. Za r. 2005 bylo uděleno řidičům taxi 91 pokut v celkové výši 5,5 milionu korun. Koncese byla odebrána osmi řidičům, kteří podváděli opakovaně. Jenže. Jenže kontrolních jízd je málo. A tak se může zdát, že to okrádání není zas tak hrozné. Ale zahraniční turisté tvrdí něco jiného. Pražští t
axikáři jsou uvedeni v zahraničních turistických průvodcích jako varování. Píše se o nich v novinách cizích zemí. Nedělají své vlasti dobré renomé.

A pražský magistrát? Sbírá stížnosti na nepoctivé řidiče – ponejvíce právě od zahraničních návštěvníků Prahy. Pan primátor slíbil, že na štaflech budou umístěny cizojazyčné cedule s orientačními cenami od stanoviště na důležitá turistická místa. Turisté si mohou propočítat, kolik je cesta bude „asi“ stát. Navíc se stále nemůže dohodnout s cechem taxikářů, kteří se brání, že vina je na straně magistrátu. "Je nutné odstranit příčinu předražování. Magistrát musí spravovat některé důležité štafly a uzavírat  smlouvy přímo s jednotlivými taxikáři. Je to jediný způsob, jak na ně může dosáhnout a případně je potrestat. Jiný neexistuje a kontroly nic nevyřeší," říká vedoucí cechu Pavel Pavlát. Šéf odboru dopravy magistrátu Jan Heroudek tvrdí, že chystají další změny, ale potřebují na to čas. "Například začneme důležité štafly pronajímat konkrétním správcům. Často kritizovaný prostor u Hlavního nádraží bude mít takového správce od března," tvrdí. Takže magistrát štafly spravovat nebude, nebo bude? Kdo je to ten správce – další taxikářská firma?


Zvláštní kolotoč, nejsem na straně ani magistrátu, ani taxikářů. Ale myslím, že by si měli sami zamést před vlastním prahem a magistrát by s těmi nepoctivými měl pořádně zatočit. Z jejich „přivýdělků“ si ty pokuty mohou dovolit lehce zaplatit. Nulová tolerance by byla na místě – okradl jsi? Zaplať a vrať licenci! Jednoduše se to říká, že? Ale proč se nepoučit v zahraničí, nikdy jsem se tam nesetkala, že by mne taxikář okradl.  A stydím se. Stydím se, když se mne někdo z ciziny zeptá, jestli je to s těmi našimi taxikáři pravda, nebo se rovnou dozvím částku, za kterou je pan řidič odvezl z Václaváku k hotelu na Florenc. Oči se mi v té chvíli protáčejí, jako kdyby byly poháněny zrychlovacím Turbem…

Použitý zdroj: MFDnes


Soutěž (více informací najdete ZDE)

Úkol číslo jedna:

Svítá noc končí, ráno tě budí

a po tmě se loučíš nejdou

dívá se z loučí pokape smůla a noc

se otočí s tebou

Reklama