Nejvyšší soud v Brně odmítl dovolání Roma domáhajícího se označení baseballové pálky s nápisem „Na cikány“ za diskriminaci.

„Dovolání bylo odmítnuto letos 26. února jako nepřípustné. Bylo v rozporu s občanským soudním řádem a soudci se jím vůbec nezabývali,“ sdělil mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Případ začal v roce 2001, kdy pražská nezisková organizace Poradna pro občanství a lidská práva prováděla s pomocí romských dobrovolníků monitoring diskriminačního jednání v sektoru služeb. Monitorovací tým byl upozorněn na baseballovou pálku s nápisem „Na cikány", která byla umístěna v interiéru restaurace v Pošumaví, a podal na tuto skutečnost trestní oznámení na policii.

Ta ale oznámení odmítla s tím, že nebyl spáchán trestný čin. Romský dobrovolník monitorovacího týmu podal na provozovatele hospody žalobu na ochranu osobnosti. V sérii soudních rozhodnutí pak bylo konstatováno, že nápis nebyl namířen proti konkrétnímu člověku a nemůže být proto označován za diskriminační.

Případ se pak dostal již v roce 2005 před Nejvyšší soud, který nařídil nové projednání věci. Při něm bylo zjištěno, že na pálce jsou i další nápisy. Bylo na ní také například „Na skiny", „Na P.", „Na brutálního M." a podobně. Závěr zněl, že jde pouze o recesi.

Reklama