Čeští vědci objevili nový lék na bolest. Jestli holdujete pálivým papričkám, máte vyhráno. Pokud ne, možná teď začnete.

papricka

Receptory pro kapsaicin, který je obsažen v chilli papričkách a je zodpovědný za jejich pálivou chuť, totiž tlumí bolest. Zjistili to vědci z oddělení Funkční morfologie Fyziologického ústavu Akademie věd ČR. Pálivé papričky pomáhají zejména u chronických bolestí. Ty jsou často obtížně léčitelné, protože příčiny jejich vzniku bývají různé.

Vědci se nyní soustředí hlavně na roli takzvaných TRPV1 receptorů. Ty se nacházejí především v neuronech periferního nervového systému, kde se podílejí na přenosu a modulaci bolestivých podnětů. Receptory mohou být aktivovány pomocí různých podnětů, například teplotou nad 43°C a nízkým pH. Mezi jejich nejznámější aktivátory však patří právě kapsaicin.

„Naše pokusy ukázaly, že významnou modulační úlohu při přenosu informace vyvolávající bolest mají TRPV1 receptory na centrálních výběžcích neuronů míšních ganglií. Zablokováním aktivity těchto receptorů dojde k výraznému snížení patologicky zvýšené citlivosti na mechanické a tepelné podněty, která je symptomem řady chronických bolestivých stavů,“ uvedl vedoucí týmu funkční morfologie Jiří Paleček.

 

Reklama