Kamarádka Jana se před časem vrátila z měsíčního putování po Mexiku. Samozřejmě si přivezla spoustu zážitků, nejen cestovatelských, ale také gurmánských. A ty mě zajímaly především.

mexiko

Mexická kuchyně je vlastně směsicí španělské kuchyně a kuchyní starobylých civilizací, jako byli třeba Aztékové či Mayové. Již z dávné doby pochází rozsáhlé pěstování kukuřice, ze které se vyráběly tortilly, tenké placky, které se používaly místo chleba. Do těchto placek se plnila směs zeleniny, masa a oblíbených fazolí. Toto tradiční jídlo je v Mexiku oblíbené dodnes.

Dnešní mexická kuchyně je velice pestrá, barevná, plná zeleniny a nejrůznějšího koření. A také hodně ostrá. Hlavními surovinami jsou stále fazole, kukuřice, rajčata a papriky. Určitě vás potěší, že mexická kuchyně je díky převaze rostlinných surovin jedna z nejdietnějších na celém světě.
„Překvapilo mě, když jsem od paní, u které jsme část pobytu bydleli, zjistila, že v Mexiku se pěstuje přes 50 druhů fazolí a více než 100 různých druhů chilli papriček,“ řekla mi kamarádka Jana.

Z masa je nejoblíbenější a nejpoužívanější hovězí, ale také kuřecí či vepřové maso. Důležitou součástí jídelníčku jsou také ryby a mořské plody.
„Hovězí maso upravované po česku moc nemusím, spíše se mu vyhýbám. Ale hovězí maso se spoustou zeleniny v tortille chutná naprosto dokonale. Jediné, co je nezvyklé, je silná pálivost každého jídla. Na to nikdo z nás není zvyklý.“

Guacamole

Typicky mexický pokrm, který se vyrábí z avokáda, rajčat a soli, pochází už od starých Aztéků. Recepty na tuto zelenou omáčku se liší, můžete vyzkoušet jeden z nich, který si Jana přivezla z cesty po Mexiku. Přesto říká: „Guacamole mi k srdci nepřirostlo. Tato omáčka má velice nezvyklou chuť, kterou není lehké si zamilovat.“

Suroviny

2 zralá avokáda
1 červenou chilli papričku
2 rajčata
1 menší cibulka
sůl a čerstvý pepř
šťáva z 1 limety

Postup

Avokáda rozpůlíme, odstraníme pecku a vydlabeme dužinu. Tu musíme rozmačkat na kaši, proto je důležité, aby byla avokáda zralá. Chilli papričky, cibuli a rajčata nakrájíme velice najemno a přidáme k avokádu. Všechno rozmixujeme tyčovým mixérem na jemnou pastu.

Tortilla

Kukuřičné placky dostanete k Mexiku téměř ke každému jídlu. Velice tenké placky mají průměr okolo 15 cm a pečou se nasucho nebo smaží v oleji. Jsou základem mnoha dalších pokrmů s exotickými názvy - tacos, burritos, nachos...

Tacos

Tortilly, které nejsou měkké a poddajné, ale přehnuté do tvaru mušle a upečené (usušené), takže jsou tvrdé a křupavé. Plní se směsí zeleniny a masa.

Burritos

Do měkkých, ohřátých tortill se zabalí směs masa a zeleniny, takže vypadají jako „plněný rohlík“.

Nachos

Tortilly nakrájené na trojúhelníčky, upečené či opět spíše vysušené, křupavé. Podávají se s nějrůznějším masem, ale také s omáčkami, třeba právě s guacamole, či ostrými rajčatovými, paprikovými, chilli pastami.

Enchiladas

Do měkkých tortil zabalíme masovo-zeleninovou směs, vyskládáme do pekáče, zasypeme sýrem a zapékáme.

Quesadillas

Směs masa a zeleniny mezi dvěma plackami tortilly. Krájí se jako koláč, na výseče.

„Někdo tvrdí, že mexická kuchyně je pořád dokola maso, zelenina a tortilly, a to všechno pálivé tak, že necítíte pravou chuť. My jsme při našich cestách asi měli štěstí na samé kvalitní kuchaře :-), a proto si na mexickou kuchyni odvážíme jen ty nejlepší vzpomínky.“

Reklama