dummy

Ještě když byly moje děti v inkubátoru, dostaly dudlík. I ten nejmenší, který byl tenkrát na trhu, jim zaplácl půlku obličeje. Byl to dojemný pohled na ty malé obličejíčky a obrovská růžová kola uprostřed nich.

Když jim bylo půl roku, onemocněla  jedna z dcer zánětem močových cest a musela do nemocnice. Vybavila jsem ji třemi dudlíky. Pro jistotu. Když jsem si ji po týdnu odvážela domů, neměla ani jeden, ale vyřešila to po svém. Objevila palec. Ten byl vždycky po ruce, lépe chutnal a nikdo jí ho nemohl vzít.

A právě v tom byl ten problém. Nastal čas zbavit se šidítek. S dudlíkem u druhé dcery jsme to vyřešili šalamounky. U příbuzných měli králíky a malinká králíčátka, tak jsme ji přesvědčili, aby jim svůj dudlík věnovala. Už odmala měla sociální cítění, a ač se jí po dudlíku určitě stýskalo, vědomí, že si na něm požužlávají ti malí ušáčci, ji uklidňovalo. Po krátké době si na svůj oblíbený cumel už ani nevzpomněla.

Ale co s palcem? Pěkně placatým a mozolnatým.  Jak přesvědčit tříletou dceru, že už je velká, aby si přestala cumlat palec. Nepomáhaly ani argumenty, že bude mít křivé zuby a palec jak přadlena. Rozumově to snad chápala, ale závislost byla silnější. Když se jí na palci vytvořil hnisavý absces, v zoufalství jsem jí zašila rukávy u pyžama, aby k němu nemohla. Ale vždycky se z toho vysoukala a cumlala dál. Bez palce v puse neusnula, když byla unavená, smutná nebo ji něco rozčílilo, zalezla si někam do ústraní, abychom ji neviděli.  Ve školce se při polední spánku schovávala pod deku, aby se jí děti nesmály.

Vzpomněla jsem si na babské rady. Podobný zlozvyk měla totiž i moje sestra, (že by nějaké rodinné prokletí?). Přiznala se, že si tajně cucala palec ještě v první třídě, takže měla pochopení. Sůl nebo pepř? Cha cha. Slabý kalibr.

I zašla jsem do lékárny s dotazem, zda náhodou neexistuje nějaký přípravek, který dokáže cucání palce znechutit. A víte, že existuje? Sice jsem byla skeptická, ale aplikovala ho na dceřin palec.

A vida odporně hořká vodička palec „okořenila“ tak dokonale, že jí přestal chutnat. 

Reklama