Co by doporučila ostatním čtenářka Pajda, povoláním učitelka, která prošla oběma typy škol? To se dozvíte v dalším zajímavém příspěvku.

Za sebe můžu psát hlavně jako učitelka, která prošla obojím typem škol - jak státními, tak i soukromými. 

Jako matka jsem vděčná za existenci soukromých škol, protože nebýt jich, tak syn nedostal maturitu. Na státní škole si na něj zasedla - zcela bezdůvodně - češtinářka a „dotáhla to“ až na pětku z češtiny. Po přechodu na školu soukromou, i když hodně náročnou, syn odmaturoval na samé jedničky. I u státní části maturity patřil k nejlepším v republice. Fakt, že se učitelka na původní škole sice podle všeho dopustila hned několika trestných činů, ale zastání jsme se nikde nedovolali, protože nebyla politická vůle ukázat na školu prstem, vypovídá docela dost o kvalitě našeho školství.  K soudu to nakonec nešlo. Syn na tom není zdravotně tak, aby případný soud zvládl bez potíží.

Pokud jde o srovnání státních a vysokých škol, tak první a dost podstatný ukazatel je docházka. Na soukromé školy totiž žáci chodí. Rodičům docela slušně vadí, že si něco zaplatí (a ne zrovna málo) a pak by jejich peníze vyletěly oknem. Takže si hlídají, aby jejich potomci ve škole byli a také aby tam něco dělali. A pro ty, kdo hodlají papouškovat známé „oni si tam kupují vzdělání“ - maturita a diplomy se mnohem častěji a lépe kupují na státních školách, které nejsou pod takovým tlakem zvenčí a nemají tak důkladné kontroly. Sponzorské dary totiž přijímají všechny typy škol, jen u státních se o tom v médiích nesmí mluvit. Při své praxi 10 let na každém z obou typů škol o tom mám celkem slušný přehled. 

Pokud jde o kvalitu vzdělávání, to neposoudím. Měla jsem štěstí na kvalitní i nekvalitní školy u obou typů. Pokud bych měla dítě a mohla si vybírat úplně volně, šlo by na konkrétní školu - a dokázala bych vybrat jako prestižní soukromé gymnázium, kde učitelé učí ve dvou jazycích a běžně se dětem věnují denně po práci dvě až tři hodiny, tak i velice dobrou státní školu, i když tam už bych váhala.

A co bych doporučila ostatním? Aby zvážili, jestli jejich dítě vůbec do nějaké školy chce chodit. Pokud ne, je výběr školy úplně zbytečný - ani peníze rodičů, ani snaha učitelů nezajistí, aby potomek něco uměl. A ani sebedražší škola nedá „papír“ proslulému flákači, protože dneska jde školám hlavně o pověst. Často se ale přechodem na soukromou školu vyřeší jedna podstatná věc - totiž nezájem rodičů o to, jak a jestli vůbec se jejich potomek učí. Tam už totiž jde o peníze a ty jsou pro řadu lidí vším...

Pajda

pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

_____________________

Moc děkuji za Váš příspěvek, o to víc, že je psaný očima z vaší strany, očima povolané osoby, ale také maminky.
Váš příspěvek by si měla přečíst spousta rodičů, než dá dítě do „nějaké“ školy.
Mějte se hezky a ještě jednou děkuji.
Saša

Téma dnešního dne: Školy soukromé versus státní

  • Jaký je váš názor na školy státní a školy soukromé?
  • Jsou soukromé školy podle vás jen pro vyvolené, nebo jsou dostupné všem?
  • A nevyrovná se školné ve školách soukromých pomalu už k učebním pomůckám ve školách státních?
  • Na jakou školu chodí vaše děti?
  • Pokud na soukromou, od jaké třídy? Už od první základní?
    Nebo až na střední, na vysokou?

Těším se na vaše příspěvky a taky, že se něco nového dozvím :)

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jendu ze čtenářek odměníme pěkným dárkem: Vlastivědnou knihou: Putování s knihou a meruňkovým šamponem Garnier (ten je pro děti)

ddd

Reklama