Do neděle můžeme vyrazit na nákupy a u pokladny použít i padesátníky. Od příštího týdne nás s ním ale obchodník může poslat někam. Poslední haléř v českém oběživu končí! Bankovní rada České národní banky (ČNB) totiž už před časem usoudila, že neplní svou funkci oběživa, a rozhodla o jejich stažení.

 

Nalezené padesátníky ve větším množství lidé ale vyhazovat nemusí, banky je totiž budou přijímat až do konce srpna příštího roku. A ČNB dokonce až do 31. srpna 2014.

 

Mezi lidi se jich dostalo 427 milionů. Výroba si vyžádala 407 tun hliníku. Co se stane s mincemi? „Až se nám začnou padesátníky vracet, nebudeme se jich okamžitě zbavovat. Poputují do našich trezorů. A až do nich doputuje určitý objem, vypíšeme výběrové řízení na firmu, která padesátníky odkoupí,“ řekla mluvčí České národní banky Pavlína Bolfová. ČNB předpokládá, že se mincí vrátí zhruba pětina. Do trezorů se tedy bude muset vejít zhruba 81 tun materiálu.

Podobně jako padesátníkové mince zmizí modré papírové dvacetikoruny, kterých je prozatím v oběhu více než pět milionů. „U nich očekáváme, že se nám vrátí jen v řádech tisíců kusů. Jsou to přece jen malé peníze a lidé si je rádi nechávají na památku. Za podobným účelem si je také často odvážejí zahraniční turisté,“ uvedla míní Bolfová.


Historie haléřů

Dnešní haléř zavedl císař František I. v roce 1892, když Rakousko-Uhersko hledalo náhradu za zlaté a krejcary. Původ haléře je ale mnohem starší. Jméno „haléř" přišlo původně z Německa. První stříbrné haléře se razily ve 13. století v mincovně Hall ve Švábsku. Odtud tedy jméno haller“ - česky haléř.
V Čechám jméno haléř dostala poprvé malá stříbrná mince v roce 1384. Už tehdy sloužila jako mince drobná". Dva haléře daly dohromady jeden peníz". Vyráběly se ze stříbra. Tentýž materiál se používal i později.
Až za císařovny Marie Terezie byl haléř z mědi a od r. 1892, kdy se stal nastálo součástí naší měny, byl haléř z mosazi. Nyní končící padesátihaléř je z hliníku s příměsí hořčíku.


Haléř jinde než v obchodě

Ustup, haléři, ať groš sedne!“ (Rčení zaznamenané Františkem Ladislavem Čelakovským)

 

„Obrátit každý haléř…“ (lidové moudro = zbytečně neutrácet)

 

„Ani muže ze závodu, ani haléř ze mzdy!“ (heslo stávkujících mosteckých horníků během hospodářské krize ve 30. letech minulého století)

 

 

Co jste si za 0,50 korun pořídili v historii

 

1918 – litr vína, 5 vajec, 3 litry mléka

1928 – buřt, rohlík, malé pivo

1938 – 10 dkg šunky, 1 kg hřibů

1948 – ohřátá nožička párku

1958 – žlutá limonáda, houska

1968 – zmrzlina Eskymo, gulášová polévka

1978 – telefonní hovor
1989 – noviny Rudé právo

1998 – krabička zápalek

2008 – nic

 

 

Padesátníky končí... Žena-in ne!

 

 

Bude vám scházet padesátihaléř a papírové dvacetikoruny?

Reklama