Čeká vás sjíždění řeky s přáteli či s rodinou? Pak máte pravděpodobně zamluvený raft nebo loďku, ať už nafukovací či laminátovou. V loďkách se musí aspoň trochu pádlovat, ovšem na raftu téměř nemusíte hnout prstem, a přesto se pohybujete. Nechcete to letos zkusit jinak a procvičit na vodě celé tělo?

Toužíte-li strávit dovolenou na vodě trochu jinak a aktivněji, mohl by se vám zalíbit paddleboarding. Jedná se o vodní sport, při němž stojíte na prkně, které je podobné longboardu, a pohybujete se pomocí dlouhého pádla. Paddleboard lze podobně jako raft nebo loďku půjčit, tak proč to letos nezkusit?

Paddleboarding

Paddleboarding pomůže k lepší postavě

Při paddleboardingu musíte zapojit celé tělo, podle lékařských studií se na pohybu podílí opravdu mnoho svalů od těch na rukou přes zádové a šikmé břišní až po lýtkové. Jedná se o aerobní aktivitu, která vám určitě prospěje. A navíc si při ní užijete spoustu legrace. Balancovat na prkně totiž není tak snadné, jak to vypadá.

Co je potřeba vědět do začátku?

Základem je vhodné vybavení, tedy zejména plovák. Začátečníkům je doporučován nafukovací paddleboard, ten je stabilní a odolný. Pamatujte, že čím širší a delší bude, tím lepší bude stabilita. V začátcích je vhodná šířka aspoň 70-80 cm, což splňuje například paddleboard Aqua Marina Fusion.

Pádlo bývá často hliníkové s plastovým listem. Co se týče délky, mělo by být při postavení na zem o 20 cm vyšší než vy. Než se vydáte na řeku, zkuste si každopádně na klidném úseku jak udržet rovnováhu a jak správně pádlovat na paddle boardu.

Dbejte na bezpečnost

paddleCo si určitě nezapomeňte, je také vesta. Zahřeje vás, do kapsy si strčíte nejpotřebnější věci a bude vás nadnášet, pokud spadnete, k čemuž pravděpodobně dojde. V rámci bezpečnosti je dobrá i helma a hodí se neoprenové boty do vody, ať se neodřete o kameny.

Paddleboard vám může sjezd řeky zatraktivnit. Jestli se necítíte na to absolvovat na něm celou cestu, vezměte si s sebou jen jeden a střídejte se na něm. Jedete-li ovšem s rodinou, berte v úvahu, že váš paddleboard pro děti vhodný nebude. Ty by musely mít kratší.