Jistě jste si všimli, jak v zahraničních filmech mají ženy nádherné vlasy, doslova hřívy. Proto  na vás může padnout deprese, když při umytí vlasů ejhle, plné sítko vlasů... A nebo váš kadeřavý miláček už není tak kadeřavý? Co to?

Zašla jsem za svojí kadeřnicí a trošku ji vyzpovídala:

Jolanko, v poslední době mi dost kamarádek říká, že jim padají vlasy, jaká je vlastně přirozená ztráta?  

„Počítá se s denní obměnou 50-100 vlasů. Každý vlasový míšek funguje nezávisle na ostatních a střídá se u něho období činnosti a klidu."

 

Vlasy tedy nerostou stále, jako třeba nehty?

 

„Mají cyklus růstu 2-6 let (anagen), cyklus odumírání 2- 3 týdny (katagen) a cyklus vypadávání 3-4 měsíce (telogen).
Navíc stálá obměna vlasů neprobíhá beze změn.
Nová papila je uložena o něco výše než původní, tím se zhoršuje přívod živin, a proto je vždy nový vlas o něco málo kvalitní, tenčí a méně pevný. 
Navíc vlasy rostou mozaikovitě, tzn. že z průměrného počtu 100 000 míšků asi 10-15 % vypadává, 0,5-1 % odumírá a 85 % je aktivních.“

 

Co je to androgenní alopecie?

 

„To je řídnutí, až ztráta vlasů, u mužů. Závisí na mužských hormonech a na dědičnosti. Objevuje se na  čele a temeni. Léčba zatím neexistuje.
Tato porucha se může vyskytnout i u žen s hormonálními poruchami, užíváním léků s androgeny, psychickými důvody, po infekcích a oslabení organismu, např. při nádorovém onemocnění, výživovým deficitem, v menopause.“

 

Jsou i jiné typy alopecie?

 

„Nejčastěji jsou to okrouhlé výpadky, ostře ohraničené. Vyskytují se dokonce u kojenců a batolat. Je to alopecia areata. Není známá příčina. Může postihnout dokonce vousy nebo řasy. Nepříznivý vliv na její vznik má psychika, nedostatek imunity, nedostatek zinku, genetika.

Někdy se ložiska rozšíří tak, že vzniká až totální alopecie, úplná ztráta vlasů. Vzniká náhle, někdy dokonce za 2-3 týdny.

Pozor na traumatickou alopecii, která vzniká mechanickým poškozováním – gumičky, sponky, špatný hřeben či kartáč.

Některé typy alopecií jsou vratné.
Pokud vzniknou před pubertou, jsou závažnější.

Pokud jsou plochy neostře ohraničené a pokryté zbývajícími vlasy, jedná se o jinou diagnózu.“

 

Co je to telogenní efluvium?

 

„To růstové míšky přejdou předčasně a urychleně do fáze výpadkové.
Může vypadnout až 1 000 vlasů denně, ale nejedná se o totální výpadek. Vlasy dorostou do 6 měsíců.

Vypadávají při různých formách stresu, horečkách, komplikovaném porodu, operacích, silném krvácení, vysazením či změně HA, při dietách s výrazným výpadkem bílkovin, nedostatku železa, zinku, po lécích a chemikáliích.“

 

A co dělat, když máme pocit nadměrného vypadávání vlasů?

 

„Nejlépe je řešit to ihned, dá se tím předejít nenapravitelným následkům. Specialista na vlasy má zvláštní název – tricholog.“

 

Děkuji za rozhovor.

 
Reklama