Důvodů, proč ženám začnou padat vlasy, je mnoho. Ale stres, diety, nemoc, těhotenství, porod a hormonální porucha jsou nejčastější...

hair

Mívala jste krásné husté vlasy, ale teď jich je sotva polovina, jsou jemné a lámavé? Já ano. Čím se to pokazilo?

Padání vlasů lze rozdělit na dočasné a trvalé. Dočasné padání vlasů obvykle způsobuje stres, těhotenství, popřípadě nedostatek vitaminů.

Vlasy však padají všem. Záleží ale na tom, kolik vám jich denně vypadne.

Normální je ztráta přibližně 70–90 vlasů denně. Potěšit vás ale může fakt, že každý vlasový kořínek vyprodukuje před svým odumřením zhruba 12 vlasů. Kolik vlasů máme, je dáno geneticky, zajímavé je, že na hustotu má vliv i barva vlasů. Světlovlasí lidé jich mají na hlavě přibližně 145 000, zrzaví jen 81 000.

Co všechno může způsobit jejich řídnutí?

Kouření

Asi byste nevěřily, že kromě předčasného stárnutí pleti kouření způsobuje i vypadávání vlasů. Podle odborníků narušují toxiny z cigaret DNA ve vlasových folikulech a napomáhají vzniku volných radikálů. Kuřáci prostě rychleji stárnou, včetně vlasů, které více padají a předčasně šedivějí.

Hormony

Zvýšené vypadávání vlasů často způsobují prudké hormonální změny v pubertě, těhotenství nebo v menopauze. To je přirozená a naštěstí vratná potíž. Jsou však i jiné hormonální změny, které už patří do oblasti nemocí a řeší je endokrinolog.

Snížená funkce štítné žlázy – hypothyreóza – může vést k vypadávání a lámavosti vlasů a nehtů, k suchosti kůže, tloustnutí a k únavě.

Zvýšená funkce štítné žlázy – hyperthyreóza – způsobuje také úbytek vlasů, ale na váze přitom ubýváte, i ldyž trpíte zvýšenou chutí k jídlu. Problém je spojen s bušením srdce a velkým pocením.

Zvýšená produkce mužských hormonů má u žen za následek řídnutí vlasů, mastné pleti a nadměrné ochlupení.

Vyšší či snížená tvorba inzulínu ve slinivce má za následek sníženou či zvýšenou hladinu cukru v krvi, což se může projevit vypadáváním vlasů a zvýšenou citlivostí pokožky hlavy.

Polycystické vaječníky nebo například nádor na nadledvinách způsobují virilizaci, to znamená zvýšení mužských pohlavních znaků u žen. S tím je spojené slábnutí a vypadávání vlasů a růst mužského ochlupení.

Diety

Vlasy nadměrně vypadávají v případě, jestli jste držely drastickou redukční dietu a tělo přišlo o svou rovnováhu v poměru vitamínů a minerálů. Jakmile jídelníček upravíte, vlasy se začnou vracet k původnímu stavu. Proces však může trvat celý rok.

Stres

Vleklé trápení, smrt v rodině, rozvod, frustrace... to jsou všechno podněty k tomu, aby vaše tělo chřadlo, pleť a vlasy nevyjímaje.

Jak znovu házet hustou hřívou

Na trhu existuje mnoho přípravků volně prodejných od speciálních šamponů, tonik, vlasových masek, až po potravní doplňky, nebo dokonce injekce. Všeobecně se ale ví, že k obnově kvality vlasů je žádoucí hořčík, zinek, selen a křemík. Osvědčené jsou cucavé tablety Panthenol, Phytin, přípravky Kerastas nebo Revitalon.

Určitě však nic nezkazíte tím, když si vlasovou pokožku budete denně pár minut masírovat. Prokrvená kůže totiž vlasové folikuly stimuluje k vyššímu výkonu, vlasy lépe rostou a jsou intenzívněji vyživované.  

Padají vám vlasy? Co vám proti tomu pomáhá?

Reklama