Když se řekne terorista, vybaví se většině z nás vousatý Palestinec s taškou plnou výbušnin. Ti méně ovlivnění médii ještě vzpomenou na organizace jako je IRA nebo ETA. Málokdo si ovšem pod pojmem terorista dovede představit Evropanku, ženu, matku dvou dětí...
Narodila se 7.11.1934 v Oldenburgu jako dcera známého kunsthistorika Wernera Meinhofa a Ingeborg Meinhofové. Rodiče jí dali jméno Ulrike. V pouhých deseti letech ztratila otce a o čtyři roky později i matku. Čtrnáctileté dívky se ujala blízká rodinná přítelkyně, historička a zakladatelka Německé mírové unie Renate Riemeck. Mladá Ulrike byla nadané děvče a po absolvování gymnasia studovala koncem padesátých let v Marburgu a Münsteru filosofii, pedagogiku, sociologii a germanistiku. Od své pěstounky přejala vypjaté sociální cítění, ale i tendenci k pacifismu.
První Ulričinou "revolucionářskou" aktivitou byla účast na mírových studentských demonstracích proti vyzbrojování bundeswehru jadernými zbraněmi. Brzy se stala mluvčí protijaderného hnutí a redaktorkou levicového časopisu Konkret. Záhy se provdala za šéfredaktora časopisu, komunistu Klause Rainera Röhla. V letech 1962 až 64 se sama stala šéfredaktorkou časopisu a vůdčí
V Berlíně se Ulrike živila prací pro politický televizní magazín Panorama a vyučováním na Svobodné univerzitě Berlín. Její postoje se pod vlivem neúspěchů umírněné levice stále radikalizovaly. Když byl posléze Andreas Baader zatčen za zápalné útoky v obchodních domech, zorganizovala 14.5.1971 jeho osvobození. Při akci byli těžce zraněni tři lidé. Andreas a Ulrike absolvovali v Jordánsku u OOP výcvik pro ozbrojený boj a založili po vzoru Uruguajských městských guerill RAF, německým tiskem také nazývanou Baader-Meinhof Gruppe.
RAF prosazovala levicové myšlenky a bojovala proti kapitalismu pomocí bankovních loupeží a bombových útoků, především na cíle nějak spojené s USA. Pumový atentát na kasárna USA ve Frankfurtu nad Mohanem z 11.5.1972 stál život jednoho člověka a třináct lidí bylo zraněno, útok na policejní komisařství v Mnichově 12.5.1972 přinesl pět zraněných, sedmnáct osob bylo zraněno v Hamburku... Krvavou sérii ukončilo až zatčení hlavního jádra RAF v červnu roku 1972. Ulrike byla po dlouhém procesu 25.11.1974 odsouzena k osmi letům vězení.
Odsouzením tvrdého jádra RAF ovšem teroristické působení této frakce neskončilo - aktivní zůstala až do roku 1993. Příznivci RAF a levicoví aktivisté také pořádali demonstrace za osvobození vězňů, kteří mezitím drželi hladovku. Když v roce 1974 zemřel na její následky jeden z vůdců RAF, Holger Meins,
Ulričin pohřeb se stal obrovskou demonstrací širokého spektra sympatizantů a levicových aktivistů. V roce 2000 zjistila Ulričina dcera, novinářka Bettina Röhlová, že mozek její matky nebyl pohřben, ale je uchováván na Magdeburské klinice. Uložení tohoto posledního pozůstatku slavné aktivistky, novinářky a posléze teroristky dosáhla Bettina až 22.12.2002. Tím Ulričin příběh definitivně skončil.
Co si myslíte o prosazování vlastního přesvědčení teroristickými útoky? Je pro Vás představitelná žena - matka - teroristka? Co si myslíte, že vedlo Ulrike k takovým činům? Dokázala byste ji pochopit?
Nový komentář
Komentáře
Fanatiky všeho druhu - nebrat. Myslím, že u fanatismu na pohlaví nezáleží, jen u ženy to tak nějak bije do očí...
gerda: v lágrech (jestli myslíš KZ) nepůsobila tajná policie
, o dozor se tam staraly jednotky SS (SS-Totenkopfverbände). Ženy tam ale taky 'dozorcovaly', to je pravda. A je pravda i to, že si v ostrosti většinou v ničem nezadaly s chlapama. Nejspíš právě proto, aby dokázaly, že nejsou o nic měkčí...
Nyotaimori: díky, já o těch dvou vím, protože svého času o nich šly denně nějaké zprávy v médiích, ale že by to bylo zfilmované, je pro mě novinka.
Né to nepochopím, jak se mohla takhle chovat, jako žena a jako matka.
gerda: To, že někdo do někoho tříská a buší, ještě nemusí nutně znamenat fanatismus. Taky to může být známka stupidity nebo zvráceného potěšení z cizího utrpení.
slonbidlo: ... právě proto
Proti každému, který používá násilí, kde umírají nevinní, bych byla schopna vzít "kvér" a s klidným svědomím mu vystřelit mozek
Byla to totální vygumovaná magorka.
Byla magor,kreatura.Už dřív ji měl někdo zneškodnit.
Řekla bych, že je to naopak. Pokud se ženská pustí do nějakého boje, je daleko lítější, než mužský protějšek. Gestapačky v lágru byly bestiální přesto, že to byly ženy. Baader-Meinhofová, to byla dvojka, o které jsem slýchala velmi často. Jen se divím, že o nich nikdo nenatočil velkofilm, je přece v módě točit filmy o kreaturách.