Armáda České republiky má obstavený majetek v hodnotě několika miliard. Nemůže s ním hospodařit, prodávat ho či ho jakkoliv kamkoliv převádět. Každý den tak vznikají statisícové ztráty nejen armádě samotné, ale i obcím, kterým měla armáda převést nepotřebné majetky – především budovy a pozemky.

A proč že k celé události došlo? Tomu možná ani neuvěříte. Armáda si objednala u ZČE kabelový rozvod a zaplatila za něj 1601 korun. ZČE ovšem záznam o platbě ztratila, a tak armádu zažalovala. Posléze ZČE záznam o platbě našla a žalobu stáhla. Přesto soud požadoval po armádě úhradu soudních výdajů ve výši 4725 Kč. Armáda se odvolala. Soud odvolání ztratil. A teď místo aby v exekuci zabavil majetek v odpovídající hodnotě, obstavil exekutor Daniel Mika celý armádní majetek v mnohonásobně vyšší hodnotě.

Také máte pocit, že žijeme v Kocourkově? V současné chvíli je ovšem událost, o které informovala MF DNES, spíše absurdní a směšná. Jenže do podobné situace se může dostat kdokoliv z nás – stačí chybička soudu, přehlédnutí... A podnikatel zkrachuje, firma zbankrotuje... Pak můžete samozřejmě zažalovat stát. A třeba soud zase něco neztratí a dostanete nějaké to odškodné. Jenže to už je obvykle pozdě.

Kdo myslíte, že pochybil? A jak by měl být potrestán? Měli by exekutoři a soudci zodpovídat za škody, které způsobí, svým osobním majetkem? Nebo raději rovnou životem? Existuje nějaké naděje, že se situace v České republice někdy zlepší? A napadá Vás, co bychom pro to mohli udělat?

Reklama