Brzy budete mít možnost přečíst si na ženě-in o zážitcích z jižního Mexika. Dnes začínáme netradičně – od konce… A věřte, že není vůbec jednoduché tyto řádky psát.

Poslední 4 dny jsme odpočívali po náročných výletech za pyramidami a Indiány v Huatapulcu – malém letovisku u Pacifiku. Den před odletem nás napadlo patřičně si užít oceán projížďkou na mořském kajaku.

Opuštěná zátoka lákala k zakotvení

Takových v Mexiku objevíte málo. Jen na horním konci jsem zahlédla skútr a dvě postavy. Loď jsme částečně vytáhli na pláž. Moře klidné, skoro žádné vlnky - přece neuplave.

Zatímco přítel poskakoval nadšeně po horní části pláže a zkoumal okolí, všimla jsem si, že se najednou zvednul vítr a průzračné moře se dalo do pohybu, zpěněné kraje začaly házet s kajakem, který se pomaloučku sunul do vln. Chytla jsem ho za horní okraj a křičím na přítele, ať se okamžitě vrátí.

„Naskoč, já tě odrazím!“ volal. Přiblížila jsem se po kolena ve vodě k lodi.

A pak se to stalo….

Jedna vlna mě porazila, a ta druhá na mě hodila těžký kajak, jehož hrana dopadla na levé koleno. Bolest, krátká a silná. V mžiku byl u mě domorodec, vzal mě pod rameny a táhnul z vody. Když jsme byli bezpečně na pláži, ptal se, jestli se mohu postavit. Nemohla jsem. Jediný pohled na podivně zkroucenou a bezmocnou nohu signalizoval velký průšvih.

noha

A byl…

Usadili mě na vodní skútr a dopravili do nejbližšího rezortu. Tam už čekala sanitka, která mě odvezla do Huatapulca na stanici červeného kříže. Tam mně sympatická starší Mexičanka jako vystřižená z telenovely vyrobila obrovské snímky na rentgenu z dob mého dětství. Přivolaný mladý mexický traumatolog konstatoval zlomeninu a nohu obalil od rozkroku až po patu sádrou. Přidal recept na injekce proti trombóze, které jsem si následující dva měsíce měla denně sama píchat.

Sanitka mě odvezla do hotelu, kde už čekal invalidní vozík

Rozběhla se organizační akce – série telefonátů s pojišťovnou – pět dnů nejistoty a každodenního čekání na transport. V původním letu se přebukovat na business nedalo. Abych se úplně nezbláznila, nechala jsem se vozit alespoň třikrát denně na jídlo a čelila neustálým dotazům soucitných turistů - Kanaďanů, co jen se mi to stalo.

Věřte, že v takovéto situaci neoceníte ani all inclusive a posléze ani luxus V.I.P. salonku na letišti, ba ani úžasné jídlo a ještě lepší víno v „lepší“ třídě či péči osobních asistentů a letušek. A už vůbec se mně nelíbilo být středem pozornosti, když mě vysouvali s vozíkem na šikmé plošině do letadla.

Sanitka mě dopravila z Frankfurtu na urgentní příjem jedné pražské nemocnice. Následovalo čekání na zákrok, při kterém mně do kolene voperovali štěp z kyčle a šrouby. Epidurál, ortéza, silné opiáty, po kterých mně bylo špatně, a pokusy o chůzi na berlích, při kterých mi bylo ještě hůř - motala se mi hlava a padala jsem dozadu. Deset dní v nemocnici a prognóza endoprotézy.

Když nebudete chodit o berlích, nebudete chodit nikdy!

...pravil při první kontrole můj operatér. A tak přišla moje učitelka jógy, zřejmě mě zhypnotizovala a dostala konečně na berle. Od té doby se můj stav 4. měsíc zlepšuje – leč pomalu. Bydlím ve 4. patře, a tak jsem doslova odsouzena k domácímu vězení „natvrdo“ a jedinými zážitky se stávají výlety sanitkou na kontrolu v nemocnici.

Musím překonávat deprese

Daří se mi to paradoxně díky tomu, že v malém bytě pokračuje naše nekonečná rekonstrukce a já se občas musím přesunout na chatu, či na návštěvy a dostávám se tak i k rodinnému grilování.

V nouzi poznáš přítele

Tohle přísloví je neskutečně pravdivé! Dojímá mě, kolik kamarádek a kamarádů mě opakovaně navštěvuje! Dokonce přicházejí i ve dvojicích a pořádáme veselé mejdany, při nichž na chvíli zapomínám…

Zvyknete si...

A já už věřím, že přežít se dá všechno. Vždyť jsem mohla dopadnout mnohem hůř! Věřím také, že to, co mě potkalo, se nestalo náhodou – třeba jsem se potřebovala v tom svém neustálém shonu trošku zastavit a zamyslet a začít si vážit takového toho úplně obyčejného každodenního štěstí a samozřejmé jistoty, že si kdykoliv kamkoliv dle libosti vyrazíte z domu.

Za týden smím zkusit udělat své první krůčky – tak mně držte palce, ať to dokážu!

Reklama