5e68e992c64a2obrazek.pngTakzvaná „ereska“, jak se toto chronické zánětlivé autoimunitní onemocnění označuje, je v České republice diagnostikována přibližně sedmi stovkám lidí. Na celém světě chorobou trpí cca 2,5 milionu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Imunitní systém při roztroušené skleróze napadá ochranný obal nervových vláken centrálního nervového systému a ovlivňuje schopnost nervových buněk v mozku a míše spolu vzájemně komunikovat. Plně vyléčit se nedá, ale současná medicína dokáže zpomalit vývoj a nemocným zkvalitnit život. Výzkumy v posledních deseti až patnácti letech ukazují, že zlepšit zdravotní stav pomáhají pacientům také pohybové aktivity. „Když u mě ereska vypukla, bylo mi pětadvacet let. Byla jsem aktivní, sportovala jsem – a neuměla jsem si představit, že bych skončila na vozíku. Do té doby jsem o nemoci neměla moc velké povědomí a bála jsem se, že budu muset veškeré aktivity ukončit,“ vzpomíná Lenka, která pracuje v kanceláři jako účetní a vychovává osmiletého syna.

Pravidelný pohyb pomáhá
5e68e96541a99obrazek.png

Kolem roztroušené sklerózy panuje ve společnosti řada mýtů – a patří mezi ně i představa, že pacienti by se měli co nejvíce šetřit a sport je pro ně tabu. Opak je pravdou! „Tím, že se díky pravidelnému pohybu zlepší jejich svalová síla a kondice, mohou onemocnění snáze čelit,“ uvádí Klára Novotná, fyzioterepeutka RS centra na Karlově náměstí. Pohyb má rovněž pozitivní vliv na psychický stav pacientů, kteří často trpí depresemi. Obecně se odborníci shodují, že prospěšné jsou různé formy posilovacího cvičení, zvyšujícího svalovou sílu, a zároveň aerobního cvičení, které zlepšuje kondici. „Pomáhá i ke snížení celkové únavy, jež je typickým syndromem roztroušené sklerózy. Vhodné jsou proto kruhové tréninky, kde se v relativně krátkých intervalech střídají cviky zaměřené na různé partie, ale i pomalejší formy cvičení – jóga, taichi či Feldenkraisova metoda. Při nich se zlepší potíže s citlivostí a koordinací, pacienti se naučí se svým tělem pracovat a lépe pak zvládají i ataky,“ doplňuje Novotná.

Na maraton MaRS vyrazili tisíce lidí
5e68e957c9091obrazek.png

Myšlenka ukázat pacientům s RS různé typy vhodných pohybových aktivit, stála za zrodem 24hodinového mezinárodního maratonu, jehož 9. ročník odstartoval v pátek 6. března od 18 hodin. Tisíce účastníků mohli vyrazit na 33 míst po celé České republice, kde se cvičilo v tělocvičnách i na sportovištích. Cílem maratonu je kromě podpory fyzické aktivity pacientů i osvěta o roztroušené skleróze. „MaRS maraton ukazuje, že jsou tu lidé, kteří se nevzdávají a jsou stateční nemoci navzdory. Během paralelně probíhající dobročinné sbírky se získávají prostředky na cvičební aktivity a pomůcky, které nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami. Naše společnost je hrdá na to, že již počtvrté patří mezi hlavní sponzory a podporovatele této důležité akce,“ říká MUDr. Jiří Pešina, ředitel komunikace biotechnické společnosti Roche, která se věnuje výzkumu a vývoji léčivých přípravků a diagnostických metod, ale také dlouhodobě podporuje pacienty s roztroušenou sklerózou a vzdělává veřejnost v oblasti medicíny. „Jak správně protáhnout tělo, poradí rovněž videoseriál cvičení nejen pro pacienty s RS, který vznikl ve spolupráci se spolkem MS Rehab a lze jej najít na portálu www.mojemedicina.cz v sekci Průvodce pacienta,“ doplňuje MUDr. Pešina.

Reklama