Jaké jsou dnes možnosti moderní medicíny, máte dobrou zprávu pro pacienty, které trápí dlouhodobě atopický ekzém?
Ano, pro pacienty s atopickou dermatitidou máme konečně dobré zprávy. Poslední léta vědci velmi intenzivně zkoumali patofyziologie atopického ekzému, což vedlo k příchodu moderních léků. Již pár let máme k dispozici biologickou léčbu, která se podává injekčně, a nově i moderní léky ve formě tablet. Tyto léky jsou v terapii atopického ekzému velmi účinné.

Jaká je dnes situace pro pacienty s atopickým ekzémem, je jejich léčba adekvátní? Zejména u těch, co mají závažnější projevy?
Bohužel stále existuje velké množství pacientů, kteří jsou tzv. podléčeni. Pacient s těžkou formou atopického ekzému vyžaduje systémovou terapii, což znamená léky, které se podávají vnitřně (tablety) a dokážou zasáhnout v procesech imunitního systému. Bohužel víme, že tyto léky se nepoužívají tak často, jak by bylo potřeba, a bez nich pak nemůžeme pacientovi moderní léčbu nabídnout.

646dff4555ce6obrazek.png

Proč tomu tak je?
Těch faktorů je více. Atopický ekzém je velmi nestabilní onemocnění, při kterém se střídají období klidu a období zhoršení. Pacienti, ale i lékaři mají často tendenci celkovou léčbu odkládat, protože doufají, že se projevy ekzému opět zlepší, což opravdu nastat může. Po nějaké době ale opět dojde ke zhoršení a stane se z toho začarovaný kruh. My dnes víme, že pokud u pacienta opakovaně dochází exacerbaci (vzplanutí) atopického ekzému, je na místě přistoupit k celkové, tzv. vnitřní léčbě. Dalším důvodem, proč pacienti odkládají systémovou léčbu, mohou být například obavy z nežádoucích účinků léků, které se podávají vnitřně. Pokud se ale tyto léky používají správně, jsou velmi bezpečné a přínosy systémové léčby rozhodně převyšují její rizika.

Vhodně zvolenou léčbou je už dnes možné potlačit příznaky nemoci do několika dnů od jejího zahájení. O jakou léčbu jde a koho se mají pacienti na tuto možnost zeptat?
Jsou to právě ty moderní léky ve formě tablet, jejichž nástup účinku je velmi rychlý. Možnost užívání je potřeba prodiskutovat s ošetřujícím dermatologem, případně se obrátit na pracoviště, které se specializuje na biologickou a moderní léčbu ve formě tablet.

Pacienty nejvíce trápí silné a neustávající svědění a zarudlá místa na kůži. Co prožívá takový pacient, když začne užívat moderní cílenou léčbu?
Nejdříve prožívá velké překvapení. Svědění ustupuje během 24-48 hodin, což je pro pacienty téměř až k neuvěření vzhledem k tomu, že svědění je často trápilo mnoho let. Pak přichází velká úleva, že už se konečně nemusí celý den škrábat, mohou normálně fungovat, a hlavně se konečně vyspí. V následujících dnech až týdnech začínají ustupovat i kožní projevy, jako jsou zarudnutí, popraskaná kůže a další. 

Je tato léčba vhodná pro všechny pacienty? Pro děti i dospělé?
Každá léčba má svoje limity. Existují konkrétní případy, například pacienti s onkologickou anamnézou, u kterých musíme být velice opatrní a zvážit přínos a rizika terapie. Tato léčba je v současnosti určena pro dospělé pacienty a pro děti od 12 let.

646dff513e748obrazek.png

Co má pacient udělat proto, aby se k takové léčbě dostal?
Je potřeba se obrátit na pracoviště, která mohou moderní léčbu předepisovat a mají uzavřenou speciální smlouvu se zdravotní pojišťovnou. Pokud ošetřující dermatolog sám tuto smlouvu nemá, měl by být schopen pacientovi poradit, kam se může obrátit.

Co když odborník, ke kterému pacient dochází, tedy jeho ošetřující lékař, tuto léčbu nezná? Je to vůbec možné?
Osobně nechci věřit tomu, že existuje dermatolog, který nesleduje aktuální trendy v dermatologii. Pokud ji ale nezná, pak si myslím, že by se měl pacient obrátit na jiného lékaře.

Z našich předchozích článků a diskusí víme, že když se naše uživatelky, které trápí atopický ekzém, baví se svým lékařem a projevují zájem o novou léčbu a informace o ní, často se setkají s odpovědí typu „… máme stávající léčbu vyzkoušenou, já bych to neměnil, buďte ráda, že to funguje…“. Co byste takovým pacientkám poradil?
Poradil bych jim, aby svému ošetřujícímu lékaři otevřeně vysvětlily, že s výsledky aktuální léčby nejsou dlouhodobě spokojeny a současný stav jim nevyhovuje, a dále aby se zeptaly, zda existuje možnost jiné moderní léčby, která by jim mohla pomoci. Pokud ani přesto lékař pacientce neposkytne dostatečné informace o dalších možnostech vhodné terapie, opět bych doporučil požádat o názor ještě dalšího odborníka.

Řadě pacientů přijde nevhodné jít za jiným lékařem, aby se ten „jejich“ na ně nezlobil. Takže jim dělá problém sebrat odvahu a jít k jinému specialistovi. Jak to vnímáte?
Já osobně v tom nevidím problém. Mezi lékařem a pacientem musí fungovat i jistá „chemie“, zvlášť u chorob, jako je atopický ekzém, který vyžaduje dlouhodobou léčbu a pacient se proto s lékařem bude vídat pravidelně. Pokud by například se mnou pacient nebyl spokojen, myslím si, že má plné právo se o svém zdravotním stavu poradit i s jiným odborníkem.

646dff6c4268aobrazek.png
Prof. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, Ph.D., MBA.

Pokud ale například pacientka nebydlí ve velkém městě, na jaké odborné pracoviště se může obrátit? Kde ho má hledat?
Může se obrátit na centrum pro tzv. biologickou léčbu. Jejich seznam je k dispozici například na webu www.JsemAtopik.cz.

POMOC PRO PACIENTY S ATOPICKOU DERMATITIDOU

Pacientům mohou pomoci nové webové stránky www.JsemAtopik.cz s užitečnými nástroji, s nimiž si mohou změřit vliv atopické dermatitidy na kvalitu jejich života, nastavit si své cíle v léčbě nebo si vyplnit přípravu na rozhovor s lékařem.

Na webu najdou rovněž řadu informací o nemoci a možnostech léčby, přehled center biologické léčby v ČR včetně kontaktů či se mohou nechat inspirovat příběhy pacientek, kterým se podařilo úspěšně dostat nemoc pod kontrolu. 

Může se o cílenou léčbu zajímat i pacient, který nemá úplně závažné projevy – například má atopický ekzém jen na očních víčkách a kolem očí? Nebo kolem vlasů? Přesto mu ale jeho postižená místa kvůli častému vzplanutí snižují kvalitu života.
Cílená moderní léčba je v tuto chvíli hrazena pouze pro pacienty s těžkými formami atopického ekzému, což znamená, že mají rozsáhlé projevy po těle.
 
Co mohou pacienti najít na stránkách www.JsemAtopik.cz? Jak jim tyto informace mohou pomoci?
Pacienti zde najdou veškeré informace o nemoci a současných možnostech léčby, seznam center biologické léčby, ale i užitečné nástroje, které jim pomohou změřit si dopady nemoci na kvalitu jejich života nebo se připravit na konzultaci u dermatologa.

Jak vnímáte sám tuto problematiku, je důležité, aby se o novou léčbu zajímali sami pacienti, nebo se mají spolehnout na doporučení svého ošetřujícího dermatologa?
Obojí je stejně důležité. Myslím si, že v dnešní době, kdy je celá řada informací dostupná na internetu, by se měl pacient o novinky v léčbě zajímat i sám a ve spolupráci s ošetřujícím dermatologem hledat tu nejvhodnější variantu terapie.

646dfff6a644fblobid0.png

Jakou máte sám zkušenost s novou cílenou léčbou? Jak na ni reagují vaši pacienti?
Zkušenosti mám velmi dobré. Pacienti jsou nadšení především z toho, jak rychle ustupuje svědění a jak rychle se zlepšují kožní projevy.

Dá se tedy říci, že si pacienti s atopickým ekzémem díky nové cílené léčbě konečně oddychnou a budou moci žít bez svědivých obtíží a bez vzplanutí jejich ekzému?
Dá se říci, že pro pacienty s atopickou dermatitidou máme k dispozici velmi účinnou léčbu, která většině pacientů nabídne úlevu od svědění a výrazně sníží riziko vzplanutí ekzému.

Reklama