„Mám dvě malé děti, a tak byla spotřeba brýlí neúnosná,“ vysvětluje Lucie Kozáková z Českých Budějovic, proč se rozhodla podstoupit zákrok, který ji zbaví třech a půl dioptrie na každém oku. Krátkozrakostí přitom trpí už od dětství.

lexum„Těším se, že konečně budu stoprocentně fungovat nejen v domácnosti, ale i ve volném čase a při sportu,“ říká mírně roztřeseným hlasem sympatická blondýnka a přiznává, že má strach. „Nikdy jsem nic podobného neabsolvovala, tak jsou obavy asi logické. Naštěstí mi lékaři na vstupním vyšetření vše podrobně vysvětlili, a tak alespoň vím, co mě čeká,“ usměje se a odchází na sál.

Tam už ji čeká lehátko a také plyšový pes Lexík, jehož hebká srst prý pacientům dodává klid a při operaci pak nemají tendenci tolik mrkat. Lékařský ředitel a zakladatel kliniky Lexum Martin Filipec se svým týmem už připravuje nový laser MEL 80, který využívá technologii vypůjčenou od americké NASA. „Díky moderní diagnostické stanici umožňuje tento přístroj korigovat nejen krátkozrakost, ale také dalekozrakost, vetchozrakost či astigmatismus. Díky speciální technologii zvané flying spot jsou operace s tímto laserem ještě šetrnější,“ vypočítává profesor Filipec důvody, proč díky novému přístroji může každý vidět lépe.

Zmíněný systém flying spot v praxi znamená, že výstřely laseru dopadají na oční tkáň v co nejdelších vzdálenostech od sebe. Kdyby totiž dopadaly hned vedle sebe, mohlo by dojít k přehřátí rohovky.

Operace pětatřicetileté pacientky tedy začíná. Nejprve přijde na řadu takzvaný femtosekundový laser, který bez pomoci ostrých nástrojů odklopí z oka ochrannou rohovkovou lamelu, aby mohla přijít řada na již zmíněný excimerový laser MEL 80, který zcela bezbolestně a neuvěřitelně rychle odstraní dioptrie.lexum

Pacientka přitom před sebou vidí jen červené světýlko, které musí soustředěně sledovat. Protože jí sestřičky pečlivě zafixovaly oční víčka, nemusí mít strach, že mrkne. Kdyby však přece jenom pohnula okem, nový laser to díky vysokorychlostní kameře, která snímá tisíc obrázků za vteřinu, okamžitě pozná a vypne se. Operace je díky tomu zcela bezpečná.

Moderní technika je ale podle lékařů jen základ. „Technologie a přístroje jsou vždycky tak dobré, jak dobrý je lékař, který s nimi pracuje,“ říká Martin Filipec, který před osmnácti lety provedl první úspěšnou laserovou operaci očí v České republice.

Po odstranění dioptrií zase vrátí rohovkou lamelu na své místo, zakape ji speciálními kapkami a po pěti minutách je první oko hotové. Rohovka je ihned zcela funkční a úplně se zahojí do čtyřiadvaceti hodin.

Za necelých patnáct minut už paní Kozáková vychází z operačního sálu a vidí. „Přečtu nápisy na místnostech, vidím, kolik je hodin,“ říká s úsměvem Lucie Kozáková bezprostředně po zákroku. „Jakmile jsem vstoupila na sál, všechen strach ze mě opadl. Atmosféra tam byla přátelská a milá a navíc to strašně rychle uteklo,“ vypráví. Oči má sice ještě trochu červené a vidí maličko rozmazaně, ale prý se to lepší každou minutou. „Jsem nadšená, je to neuvěřitelná změna...“

Reklama