Jeden a půl miliardy korun, tolik se musí v letošním roce ušetřit na lécích. Lékaři mají předepsat o dvě procenta méně léků než vloni. Překročení daného limitu znamená pro lékaře úhradu léků ze svého, pojišťovna totiž zvýšené náklady neproplatí. Ministr zdravotnictví Rath je přesvědčen, že se tento systém osvědčí. Lékaři jsou opačného názoru, na novou úhradovou lékovou vyhlášku nedoplatí jenom oni, ale i pacienti.

 

Jedná se totiž především o léky pro chronicky nemocné. V jejich případě se jedná o doplatky v řádu stovek a v některých případech i tisíců korun. Mezi takové patří lidé s vážnými nemocemi – schizofrenici, diabetici, kardiaci, pacienti s osteoporózou, alergiemi nebo Alzheimerovou chorobou. Navíc většina z nich je v invalidním důchodu.


Tito pacienti často berou léky nejnovější generace, které jsou samozřejmě drahé, ale jejich účinky jsou mnohonásobně lepší než „běžné“ léky. Navíc jejich užívání je jednodušší. Nemocní nemusí brát léky tak často, protože ty novější mají déletrvající účinky.

Odborná lékařská společnost proto podala odvolání proti nové vyhlášce a žádá, aby doplatky na tyto léky byly nanejvýš sto korun měsíčně. Neuspěla. A tak se začala „přizpůsobovat“ novým poměrům. Lékaři začali vylepovat na dveře svých ordinací, které léky předepisovat budou a které ne. A netýká se to jen těch drahých léků, ale i analgetik typu Paralen, Ibuprofen či Acylpyrin. Ty by měly pojišťovny proplácet, ale lékaři by v tom případě nemohli předepisovat léky dražší.

Objevila se i prohlášení, že na chřipky a nachlazení lékař doporučí jen lipový čaj. Zdá se to směšné, ale může se to stát. Někteří lékaři odmítají zajišťovat nemocným přepravu sanitkou, do jejich limitu by se tento náklad nevešel. Lidem trpícím kardiovaskulárními chorobami nebudou předepisovat léky snižující hladinu tuků v krvi, takzvaných „ředících“, které prodlužují život pacienta. Nemají na ně finanční prostředky. Budou proto doporučovat, aby pacienti snížili svou tělesnou hmotnost. Teprve poté jim lék předepíší.

Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že příčinou drastických opatření je nejen „plýtvání“ léky, ale i postoj farmaceutických firem, které se snaží výrobou léků stát odírat. Ty však uvádějí, že léky v České republice patří k těm nejlevnějším.

Ředitelka Mezinárodní asociace farmaceutických firem sdružující výrobce originálních léčiv Jana Mikotová uvádí, že už není kam couvnout a zlevňovat donekonečna. Zároveň uvádí, že nadále jsou hrazeny léky, které život nezachraňují a stojí pár korun nebo nahrazují vitaminy. Patří mezi ně nejen výše uvedená analgetika, ale i například Wobenzym a Ginkgo biloba. Tedy přípravky, které pomáhají vylepšit zdraví podobně jako vitaminy.

Ministr David Rath přiznává, že se mu právě proplácení těchto přípravku pojišťovnami také nelíbí, ale úhrady za ně se musí upravovat postupně, protože pacienti jsou na ně zvyklí. Myslím, že Wobenzym mnoho lidí vypustí ze svého „lékového“ jídelníčku, ale inzulin či specializované léky „vyhodit“ nelze. Jsou to totiž životně důležité léky.

Budou na ně pacienti mít? Budou na ně mít lékaři? Bude na ně vůbec někdo mít?

Reklama