Jeden a půl miliardy korun, tolik se musí v letošním roce ušetřit na lécích. Lékaři mají předepsat o dvě procenta méně léků než vloni. Překročení daného limitu znamená pro lékaře úhradu léků ze svého, pojišťovna totiž zvýšené náklady neproplatí. Ministr zdravotnictví Rath je přesvědčen, že se tento systém osvědčí. Lékaři jsou opačného názoru, na novou úhradovou lékovou vyhlášku nedoplatí jenom oni, ale i pacienti.
Jedná se totiž především o léky pro chronicky nemocné. V jejich případě se jedná o doplatky v řádu stovek a v některých případech i tisíců korun. Mezi takové patří lidé s vážnými nemocemi – schizofrenici, diabetici, kardiaci, pacienti s osteoporózou, alergiemi nebo Alzheimerovou chorobou. Navíc většina z nich je v invalidním důchodu.
Tito pacienti často berou léky nejnovější generace, které jsou samozřejmě drahé, ale jejich účinky jsou mnohonásobně lepší než „běžné“ léky. Navíc jejich užívání je jednodušší. Nemocní nemusí brát léky tak často, protože ty novější mají déletrvající účinky.
Odborná lékařská společnost proto podala odvolání proti nové vyhlášce a žádá, aby doplatky na tyto léky byly nanejvýš sto korun měsíčně. Neuspěla. A tak se začala „přizpůsobovat“ novým poměrům. Lékaři začali vylepovat na dveře svých ordinací, které léky předepisovat budou a které ne. A netýká se to jen těch drahých léků, ale i analgetik typu Paralen, Ibuprofen či Acylpyrin. Ty by měly pojišťovny proplácet, ale lékaři by v tom případě nemohli předepisovat léky dražší.
Objevila se i prohlášení, že na chřipky a nachlazení lékař doporučí jen lipový čaj. Zdá se to směšné, ale může se to stát. Někteří lékaři odmítají zajišťovat nemocným přepravu sanitkou, do jejich limitu by se tento náklad nevešel. Lidem trpícím kardiovaskulárními chorobami nebudou předepisovat léky snižující hladinu tuků v krvi, takzvaných „ředících“, které prodlužují život pacienta. Nemají na ně finanční prostředky. Budou proto doporučovat, aby pacienti snížili svou tělesnou hmotnost. Teprve poté jim lék předepíší.
Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že příčinou drastických opatření je nejen „plýtvání“ léky, ale i postoj farmaceutických firem, které se snaží výrobou léků stát odírat. Ty však uvádějí, že léky v České republice patří k těm nejlevnějším.
Ředitelka Mezinárodní asociace farmaceutických firem sdružující výrobce originálních léčiv Jana Mikotová uvádí, že už není kam couvnout a zlevňovat donekonečna. Zároveň uvádí, že nadále jsou hrazeny léky, které život nezachraňují a stojí pár korun nebo nahrazují vitaminy. Patří mezi ně nejen výše uvedená analgetika, ale i například Wobenzym a Ginkgo biloba. Tedy přípravky, které pomáhají vylepšit zdraví podobně jako vitaminy.
Ministr David Rath přiznává, že se mu právě proplácení těchto přípravku pojišťovnami také nelíbí, ale úhrady za ně se musí upravovat postupně, protože pacienti jsou na ně zvyklí. Myslím, že Wobenzym mnoho lidí vypustí ze svého „lékového“ jídelníčku, ale inzulin či specializované léky „vyhodit“ nelze. Jsou to totiž životně důležité léky.
Budou na ně pacienti mít? Budou na ně mít lékaři? Bude na ně vůbec někdo mít?
Nový komentář
Komentáře
Hannah01: jistěže to máš hrazené z veřejných prostředků, když si platíš pojištění
Všechno, co nezaplatíš doktorovi na dřevo, je hrazené z prostředků veřejných (tj. z toho, co se vybere na pojistném). Já taky platím mnohem víc, než využiju, ale to je holt ten princip solidarity, jiní zase spotřebují stotisíckrát víc, než zaplatí
V nemocnici jsem, díkybohu, nebyla už asi 3 roky, ale předtím jsem jako pacient i jako zdravotník strávila v několika nemocnicích několik let, takže nemocniční dlabanec mám prozkoumanej dopodrobna
kareta: Já přece nemluvím o tom, že paprikáš a pomazánka jsou sprostá jídla. Jenom chci říct, že ten, kdo je ordinuje k večeři ležícím pacošům, je kretén, páč je po nich ležákovi pořádně zle.
Nevím jak kdo, já ležela v Havířovské nemocnici, mimochodem se na ni pořád nadává, tři měsíce, ale stěžovat si na nic nemůžu. Já jsem byla s péčí i stravou spokojena, porce mi stačily, vařit jsem nemusela a mýt po sobě taky ne. Kdyby si každý udělal svůj názor a nedal hned na řeči jiných, myslím, že spokojených by bylo o trochu víc.
Meander: Ti, co si stěžují na nemocniční stravu. Mě stačí, že to nemusím vařit, umývat nádobí a přinesou mi pod pod nos.Neznám tě, ale mě by paprikášem neurazili, a rybičková pomazánka je má nejoblíbenější, takže mi připadáš vybíravá
. Mám jedinou výtku k nemocničnímu stravování, a to čaj. Raději vodu z vodovodu, než tu jejich žbrundu
kareta: Které z nás? Buď konkrétní, ať víme, co je to vybíravost
Jsem si myslela, že jsem vybíravá, ale kam se na některé z Vás hrabu
tenisak: Nemrv mi jméno
kareta: Mně by docela stačilo poživatelné jídlo, za které bych si mileráda připlatila. Ale když mi někdo, jakožto ležícímu pacošovi, cpe k večeři paprikáš a rybičkovou pomazánku, je to u mě vrah a ne dietní sestra.
kareta: některý lidi, když jsou v nemocnici, tak se diví, že nemají každý den uzený, smažák atd...
Mě v nemocnici chutnalo, byal jsem tam teda 2x rodit, pokaždé jsem si připlácela nadstandart, ale fakt mi chutnalo, nevím, co si pořád lidi stěžují na nemocniční stravu. To chcete slavičí jazýčky a jako předkrm iránský kaviár
Beruška Elliah:
, škoda, žes to nevyužila na protest proti něčemu, co tě štve. Ještě bys byla slavná
.
Vivian: Opravdu v nemocnici nečekám jídla jak v luxusní restauraci, ale fakt se to jíst nedalo. Z veřejných prostředků to hrazené nemám, neb, narozdíl od různých individuí měsíčně odvádím zhruba 5.000,- na zdravotní pojištění, které rozhodně nevyužiju...
Otázka taky je, kdys naposledy byla v nemocnici.
Hannah01: já jsem teda už v několika nemocnicích jedla a vaří tam dobře
Nesmíš čekat pokrmy jak v luxusní restauraci, ale jíst se to dá a chutná to
A máš to hrazené z veřejných prostředků, tak si nestěžuj
Lilinka: Tos měla štěstí - je fakt, že když byl táta ve vojenské, tak tam vařili docela slušně, ale jinde
Hannah01: jedla....až na polívky jsem byla spokojená...
Lilinka: Už jsi někdy jedla v nemocnici?
Když je někdo z rodiny hospitalizovaný, tak mu tam denně nosíme teplé jídlo a něco, co smí... Do nemocnice bych nahnala tlusťochy, to by byla redukční dieta
Vivian:
někdo má pobyt v nemocnici jako dovolenou. Odpočine si, je v teple, je o něj postaráno, dostane naíst...Doma navíc nespotřebuje žádnou energii a neutratí za jídlo...To se vyplatí, ne?
Lilinka: taky nechápu, proč se ze zdravotního pojištění platí strava...
Jídlo si snad kupujeme každý za své...
Když to čtu tak jdou na mě mrákoty.
Všechno v české republice patří k nejlevnějším,ať se ti ma...i ve vládě podívají kolik lidi berou.Už mě to opravdu sere.
a....: Jak to přijde, že se s dítětem doletí do ordinace, až když má zápal plic? Jsem myslela, že od doby vynálezu antibiotik už respirační infekce končí na úrovni průdušek