• V našem Kulturním servisu jsme vás o víkendu zvali na POKUS O ZÁPIS DO ČESKÉ KNIHY REKORDŮ V CO NEJVĚTŠÍM POČTU KLOBOUKŮ NA HLAVĚ, který se konal v sobotu na westernovém ranči Halter Valley Dnešice u Přeštic. A dlužno dodat, že rekord padl!

Jak to všechno začalo?

Před třemi roky parta nadšenců, kterým učarovala doba osidlování Ameriky, začala budovat u Dnešic na Plzeňsku dřevěné městečko podobné těm z kovbojek. V sobotu 20 srpna 2005 se v něm sešlo absolutně nejvíc jedinců, kteří si chránili své hlavy před sluncem stejnými pokrývkami, jež se používaly na Divokém Západě.
Pořadatelé byli zvědaví, zda se dá Divoký západ udělat i v Čechách, ale v duchu byli přesvědčeni, že ano. Ve skutečnosti bylo předem dáno, že kloboukový rekord z Halter Valley určitě v knize zapsán bude, protože nikdy předtím se nikdo o takovou věc nepokusil. Zapsány jsou pokusy s co nejvíce lidmi v čepicích s kšiltem nebo s večerníčkovskými čepicemi na jednom místě, ale v počtu lidí s pokrývkami hlav z Divokého Západu, to se ještě nikde nedělalo. Mezi ty byly počítány nejen pravé cowboyské klobouky, ale také buřinky, traperské čepice s ocasem a dámské kloboučky, prostě vše, co se nosilo na hlavách na Divokém Západě.

Jak to dopadlo?

Komisaři se nakonec sčítáním dostali k číslu 299. V rekordní knize ale bude zapsáno pouze 296 - 148 kloboučků u dam, 141 u pokrývek u pánů, čtyři klobouky na koňských hlavách a tři na psích, uznány nebyly dva klobouky na panenkách a jeden na hrobě. Šerif Halter Valley Jiří Kohout předpokládá, že za rok by v městečku mohl padnout další rekord. Město by se podle něj mělo rozrůst o další domy.

Co se ještě dělo?

Je známo, že při podobných akcích rychle vyhládne, ovšem na Dnešickém Divokém Západě bylo čím nakrmit hladové krky. Krátce po poledni se roztopilo pod obrovskou pánví, která měla v průměru dva metry a dvojice kuchařů začala připravovat ingredience do největší kovbojské omelety.
"Použili jsme sto osmdesát vajec, tmavé fazole, celé fazolové lusky, tři kila klobásy, jedna pikslu tabasca, celý sáček mexického koření, a půl kila soli. A málem bych zapomněl na olej, na kterém vše budeme smažit," vypočítával při přípravě jeden z kuchařů. Omeleta nakonec kvůli své velikosti nedržela pohromadě, tak namísto ní vznikala neobvyklá míchaná vejce, z nichž se najedlo sto hladových krků.

 

  • RAJČATOVÁ BITVA
v rámci Slavnosti slámy v Radvánovicích na Turnovsku

Nedávno jsme vás zvali také na Slavnosti slámy do Radvánovic, kde se kromě atrakcí, jako je slaměný hrad, kukuřičné bludiště a další, konala též tuto sobotu slavná rajčatová bitva. Vzduchem tu létalo 11 tun rajčat!
Tradiční bitva sem přilákala stovku bojovníků a na dva tisíce diváků. Dvě družstva střelců, naháči i oblečení, se pustila do nelítostného souboje, který během půl hodiny zbarvil areál Šťastné země do červena. Do bitvy byli nakonec, proti své vůli, zapojeni i přihlížející diváci, kterým se však boj zalíbil natolik, že v něm setrvali do vyčerpání munice.
Další disciplínou byly zápasy v rajčatovém protlaku a jeden ze závodníků dokonce vytvořil v Radvánovicích rekord v potápění do kečupu - vydržel v potopený v červené aromatické lázni přes minutu.
Pořadatelé pro bitvu připravili asi jedenáct tun přezrálých rajských jablíček a necelé tři tuny protlaku. Soutěžící využili asi polovinu červeného materiálu, zbytek bude zájemcům o rajčatový boj k dispozici v Radvánovicích ještě týden.

zdroj :

www.idnes.cz

   
Reklama