Lze množstvím dárků pod stromečkem něco zkazit? Kolik dárků je ideální?

Počet dárků by měl být vždy přiměřený. To znamená, že pro malé dítě jsou maximum tři dárky. Více dárků děti skutečně neocení, nestihnou se totiž jimi ani zabývat. Ideální je dohodnout se i s ostatními v rodině a počet dárků skutečně omezit. Vždyť další dárky na děti čekají u prarodičů, u tet a podobně.

Jitka JeklováJak vysvětlit dítěti, že mu Ježíšek nemůže přinést všechno, co si přálo?
Ježíšek skutečně nemůže přinést hromadu dárků a dítěti je potřeba vše vysvětlit předem, adekvátně věku. Je možné třeba dětem říci, že si mají přát jeden velký dárek, jeden dárek měkký a jeden třeba knížku. U malých dětí je vysvětlení jednoduché - Ježíšek by více neunesl! A my ostatní víme, že by si děti stejně s celou hromadou dárků nestihly hrát.

Co když je dítě zklamané, že Ježíšek nepřinesl to, co si přálo nejvíce?
Zklamání z toho, že Ježíšek nedonesl nejvíce chtěný dárek, je třeba předejít. Jen vy přeci víte, že dítě nemůže dostat z pochopitelných důvodů živého dinosaura, že asi neklapne ani Arabelin prsten u holčiček, nebo opravdické požární auto. Vždycky se ale dá najít kompromis. Co třeba permanentka do Dinoparku, do kina, nebo návštěva dne otevřených dveří u hasičů?

Jak vysvětlit dítěti, že dárek, který si přálo, je drahý, když ho vlastně má přinést Ježíšek?
Drahý dárek vysvětlíme stejně. Prostě stojí tolik peněz, že ani Ježíšek neumí zařídit všechno. A zase je to o nějakém kompromisu. O kompromisech je přeci celý život!

Měli by rodiče koupit dítěti dárek, který si sice přeje, ale jim připadá ošklivý a zbytečný?
Žádný dárek není zbytečný, pokud dítěti udělá radost. Ano, může se nám dospělým zdát nehezký, plastový, nepraktický, ale pro dítě to může být dárek vysněný. I tady je dobré si o dárku promluvit předem.

Jak to ten Ježíšek všechno stihne?
Ježíšek stihne opravdu hodně, a dokud tomu dětí věří, je to fajn. U větších dětí je možné si vypomoci pomocníky a stejně tak je možné připustit, že některé dárky si dávají mezi sebou i lidé, protože se mají rádi a protože si dárky dávat chtějí.

Jak dětem vysvětlit, že ve vaně už neplave kapr, kterého si oblíbily? 
Kapr je koupený za účelem vánoční večeře. Je to pravda, i když někdy krutá. Ale většina dětí chápe, že večeře se prostě někde vzít musí.

V jakém věku a jak jim říct pravdu?
Pravdu o kaprovi, ale i o Ježíškovi je potřeba opět přizpůsobit věku a vyspělosti chápání dítěte. Někdy v tom napomůžou i starší sourozenci, někdy spolužáci ve škole, či hloupá náhoda, kdy dítě vyslechne hovor někoho jiného. Ale pořád můžeme dětem sdělovat, že Vánoce jsou kouzelný čas a dárky nosí Ježíšek těm, co na něj věří. A my starší (nebo snad i rozumnější, no, jak kdy, že), prostě máme dárky rádi, protože dávat dárky je většinou mnohem lepší než je dostávat.

Psycholožka a psychoterapeutka Jitka Jeklová studovala psychologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a psychologické poradenské práci se věnuje už téměř 20 let. Více než 17 let působí v pedagogicko-psychologické poradně, kde se věnuje diagnostice, ale i terapeutickému vedení dětí a dospívajících. Více informací naleznete ZDE.

Čtěte také:

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama