Oxytocin je poměrně známým hormonem, za svou mediální známost vděčí především nezastupitelné roli při porodu. Jenže oxytocin rozhodně neomezuje své působení pouze na tělo ženské, v organismu každého z nás je jednou z látek, jež podněcuje libé pocity přicházející z nejrůznějších sfér lidského konání.

 

Oxytocin pomůže děloze vystěhovat dočasného nájemníka

Je-li řeč o oxytocinu, sluší se začít těhotenstvím, porodem a poporodním obdobím. V okamžiku, kdy žena otěhotní, začíná tento hormon spolu se svými kolegy konat svoji práci, jež spočívá ve stimulaci dělohy, která pravidelnými stahy směřujícími dovnitř zajišťuje pevné uzavření děložního hrdla. Pro zdárný vývoj těhotenství je v tomto období velmi důležitá celková hormonální rovnováha v organismu budoucí matky. V případě, že by se nenadále zvýšila hladina prostaglandinu, děložní hrdlo se začne naopak otevírat. Tento stav je samozřejmě žádoucí až na konci těhotenství, kdy se hormonální hladiny změní a děloha reaguje na oxytocin zcela opačně. Otevře své brány a začne se pomalu zbavovat svého nájemníka.

 

Oxytocin nám dává při porodu pěkně do těla

Hormon lásky umí dát vědět o své přítomnosti v našem těle i poněkud drsnějším způsobem, „šéfuje“ totiž kontrakcím – jejich síle i rytmu. V průběhu porodu se vytváří v několika vlnách, ty mají svoje logické načasovaní. Například mezi první a druhou dobou porodní, kdy je porodní branka již plně otevřená, ale miminko ještě nezačalo sestupovat, bývá často kratičká časová prodleva, kdy rodička i dítě jako by odpočívá. Sestupování miminka porodními cestami spustí další příval oxytocinu, ten opět nastartuje konečnou fázi vypuzování děťátka.

Osvícenými porodníky tolik propagované první přiložení novorozence k prsu okamžitě po jeho narození má obrovský vliv nejen na vytvoření vzájemné vazby a nastartování kojení, ale i na vyplavení další dávky oxytocinu. Po porodu jsou bradavky ženy extrémně citlivé a pouhé pokusy o saní, natož sání samotné, stimuluje tvorbu této látky, která se naprosto s přehledem postará o průběh třetí doby porodní. Jinými slovy o vypuzení placenty.

 

Oxytocin pouští kohoutek s mateřským mlékem

Ano, uvedený hormon má odpovědnost za nastartování (tedy ejekci, nikoliv sekreci) vypuzovacího reflexu při kojení. Malý hladovec si pak může nacpat bříško a jeho maminka, díky zvýšené hladině oxytocinu, zase bříško poněkud upravit do požadovaných rozměrů. Oxytocin totiž stimuluje stahy dělohy, a tak napomáhá jejímu zavinutí a navrácení se k původní velikosti. Celý tento proces výrazným způsobem brání poporodnímu krvácení.

 

Oxytocin nás učí milovat

Oxytocin prý startuje mateřské chování. Objevy posledních let naznačují, že je tento hormon transportován speciálními vlákny v mozku do mozkových center, o nichž se předpokládá, že mají zásadní roli v mateřském a sociálním chování. Poměrně známý je pokus, kdy byl tento hormon aplikován do hypothalamu krys, které ještě neměly svá mláďata. Samice se okamžitě začaly starat o cizí mláďata a chovat se mateřsky. Ale oxytocin je světák, neomezuje jen na lásku mateřskou, on je přítomen u všech epizod i epizodek našeho milostného života. A jde dokonce tak daleko, že se vědci domnívají, že je produkován například i při společensky příjemném obědě.

Zaměříme-li se nyní na fyzično, určitě vás zaujme objev z šedesátých let minulého století, kdy lékaři zjistili, že během orgasmu ženy je právě hladina tohoto hormonu na vzestupu. Oxytocin se totiž spolehlivě postará o rytmické stahování dělohy, což napomáhá transportu spermií směrem k vajíčku. Další zajímavý pokus podnikli páni vědci s morčaty, ta si po aplikaci oxytocinu začala vzájemně opatrovat srst, mazlit se a nakonec i pářit.

Ani muži nejsou tohoto hormonálního řádění ušetřeni (a bylo by smutné, kdyby byli), neboť právě tato látka má svůj podíl i na erekci penisu. Ostatně hladina oxytocinu při souloži u obou pohlaví několikanásobně vzroste.

 

Zdroj : ODENT, M., Láska jako věda. Praha: SZ, 2001

          www.iham.cz, marek.blog.respekt.cz