Až dosud si vědci mysleli, že žena v období největší plodnosti, tedy když ovuluje, je pro muže nejpřitažlivější. Chemické látky, které ženský organismus v této fázi produkuje, působí jako silné afrodisiakum. Výzkumy amerických vědců například prokázaly, že ovulující striptérky dostanou mnohem větší spropitné než jejich kolegyně v jiné fázi cyklu.

Nejpřitažlivější jsou vlnící se ženy
Teď se však toto „tajemství sexuální přitažlivosti žen“ otřáslo v základech. Kanadské odborníky totiž zaujaly pohupující se ženské boky. A nebyli by to vědci, aby se nerozhodli z této své fascinace vytěžit nějaký ten výzkum. Umístili tedy na boky, hýždě a nohy žen odrazky a změřili, jak která dáma při chůzi pohupuje pozadím. Pak nechali pokusné objekty – muže – aby vybrali ženy, jejichž chůze jim připadá nejpřitažlivější. Podle očekávání zvítězily ženy, které se dovedly patřičně rozvlnit.

Sexy ženy neovulovaly!
„A to má být nějaký objev?“ řekne si teď leckterá z vás. To by samo o sobě skutečně nebylo nic nového. Tým, vedený Meghan Provostovou, však zašel ještě o krok dále. Ze slin žen vědci zjistili, jaká byla zrovna hladina hormonů v jejich těle. Očekávali, že skupina nejvíc „sexy“ žen bude zrovna ovulovat. Výsledek byl ale naprosto opačný!

Rozpor mezi teoriemi?
Následná analýza ukázala, že ovulující ženy chodí „opatrněji“ – méně pohupují boky a drží kolena blíže u sebe než ženy v ostatních fázích cyklu. Mužům tak připadají méně přitažlivé. To ovšem stálo v příkrém rozporu s dosavadními zjištěními. Vědci se ale nenechali zmást a vytvořili teorii, která tento zdánlivý protiklad vysvětluje.

Monogamní teorie
Snahou ženy prý není za každou cenu ulovit co nejvíce mužů, ale ukořistit toho „pravého“, a toho si udržet. Signály působící na dálku tedy přitahují k ženě muže v méně plodném období – může si tak bezpečněji vybrat. V období ovulace naopak na vzdálenější „samečky“ nepůsobí zdaleka tak lákavě, a je tak chráněna před sexuálním útokem, zatímco na toho svého, který je u ní blízko, působí nesmírně přitažlivě a vyzývavě, čímž se zvyšuje šance na oplodnění. Příroda tak vlastně důmyslně podporuje monogamii.

Výzkum kanadských odborníků je nejen zajímavý, ale skýtá i zajímavé praktické aspekty – nácvikem „bezpečné“ – méně přitažlivé – chůze by se například ženy mohly chránit před znásilněním. Podle chůze by také mohly určovat plodné a neplodné dny.

Zdroj: New Scientist

Napadá vás nějaké další využití výzkumu? Co myslíte, podporuje skutečně příroda monogamii? Ve které fázi cyklu si připadáte nejpřitažlivější Vy? Vypozorovala jste, že na Vás muži v různých fázích cyklu reagují různě? A že jinak chodíte, podle toho, jestli zrovna máte ovulaci?

Reklama