Kdo by nezatoužil po čerstvých třešních, jablkách, meruňkách nebo alespoň rybízu a angreštu. Našli jste na zahradě koutek, kde chcete v budoucích letech sklízet vlastní úrodu ovoce? Založit vlastní sad můžete i v létě.
Dříve striktně platilo, že jádroviny a bobuloviny se sázejí na podzim, meruňky a broskve na jaře. Pokud se rozhodnete pro výsadbu prostokořených stromů, platí to stále. Velkou výhodou ale dnes je, že můžete koupit předpěstované naroubované stromky v kontejnerech a sázíte je s kořenovým balem. Pak vám nic nebrání pustit se do toho i v letních měsících. Možná máte na zahradě staré stromy, které už usychají a nerodí. V době dovolených si uděláte čas na jejich pokácení, vykopání pařezů - a můžete rovnou sázet nové. Stromky z kontejnerů se lépe ujímají, i u nich ale platí, že je dobré je kupovat od zkušených pěstitelů - sadařů. Poradí vám s výběrem odrůdy vhodné právě pro vaši zahradu a nemusíte se obávat, že podnože a naroubované odrůdy nebudou nakonec přesně to, co jste chtěli.
Do jaké půdy sázet
Ovocné stromy potřebují kvalitní zeminu do dosti velké hloubky. Na jednom místě porostou léta a potřebují si v prvních letech vytvořit kořenový systém, který nejprve čerpá z dobré půdy, kterou mu dodáte. Teprve starší stromy si dokážou pro vodu a živiny sáhnout do větší hloubky a prostoru. V lokalitách s kvalitní ornicí do hloubky 30 až 40 cm je to snazší, stačí ji porýt, připravit jámu asi 60x60x60 cm a s mírným přihnojením zeminy do ní můžete stromy zasadit. Horší je to tam, kde jsou těžké jílovité půdy, špatně propustné podloží nebo naopak převaha suchého písku. Tady je třeba připravit jámu ještě o něco větší, místní zeminu smíchat s dobrým pěstebním substrátem pro ovocné dřeviny nebo kompostem, těžké jílovité půdy zlehčete přidáním jemného říčního písku. Broskvoně, jabloně a hrušně mají rády půdu slabě kyselou mezi pH 6 a 7. Pro slivoně, třešně, višně a meruňky je vhodnější půda s reakcí přes pH 7. Jak zjistit, zda máte půdu kyselou či zásaditou, kterých stopových prvků má dost a čeho se pro ovocné dřeviny nedostává? Obraťte se některou oblastní zemědělskou laboratoř, provedou rozbor vzorku vaší zeminy a poradí vám přesně, čím a kdy hnojit.
Obraz zahrady
Solitér v podobě vznosné hrušně s vysokou kuželovitou korunou je dominantou zahrady stejně jako ozdobné stromy. Pamatujte ovšem na to, že budete chtít pohodlně prořezávat a sklízet, takže takový strom si dopřejte spíše jen jeden, pokud pro něj máte prostor. Jinak vybírejte spíše ze zákrsků na kmeni vysokém třeba asi jen půl metru, čtvrtkmeny s výškou kmene okolo metru nebo polokmeny, které se větví ve výšce maximálně 1,5 metru. Všímejte si při nákupu sazenice, jaká bude šířka koruny dospělého stromu - podle toho je třeba určit vzdálenost mezi jednotlivými sazenicemi. Zákrsky jsou vděčné nejen pro pohodlí sklizně. Zejména z jabloní můžete vytvořit nízkou stromovou stěnu, v níž se větve proplétají a vytvoří tak například pěkný předěl mezi okrasnou a užitkovou zahrádkou.
Letní ošetřování
Čtyři až pět let po výsadbě se v létě u třešní, višní, slivoní, meruněk a broskvoní provádí výchovný řez - zakrácení hlavního výhonu a tvarování vedlejších. Tvoříme tak prosvětlenou korunu, do níž bude pronikat dostatek slunce a světla pro kvetení a zrání plodů. U jabloní a hrušní provádíme tento řez v zimě. I další léta je třeba korunu prosvětlovat a tvarovat, stačí ovšem tak jednou za dva až tři roky provést u peckovin v létě a u jádrovin v zimě udržovací řez. Staré dřeviny zmlazujte odstraněním usychajících a zakrácením dlouhých větví, tak, že rozpětí kořenů bude větší než rozpětí větví. Ty pak nasadí nové plodné letorosty.
Nezapomeňte na vodu a postřik
Dokud nesklidíte ovoce, je vláha pro strom nesmírně potřebná, jinak vše usychá, listy se kroutí, úroda nedozrálá opadá. V suchých létech je dobré stromy jednou za měsíc hluboce okopat, půdu tak provzdušnit a při dlouhotrvajícím suchu jednou týdně stromy důkladně zalít, aby voda prosákla až do spodní půdy ke kořenům. Základní postřik ovocných stromů proti škůdcům a chorobám se provádí na jaře, nejlépe před kvetením. Během léta pak bojujeme proti letním škůdcům a houbovitým onemocněním. U jabloní volte postřik proti červivosti - tedy proti obaleči jablečnému, citlivé odrůdy pak stříkáme také proti strupovitosti jablek. U hrušek je to podobné. Meruňky ošetřujeme na počátku zabarvování plodů proti moniliové hnilobě, angrešty a rybízy decimuje padlí angreštové, také proti němu stříkáme keře a stromky ještě jednou asi dva týdny po odkvětu, tedy v létě. Postřiky jsou účinné, nejjednodušší doporučení je ovšem vybírat odrůdy resistentní proti chorobám.
TIP
Ministromečky
Nemáte prostor pro ovocný sad? Můžete si pár kousků vlastního ovoce vypěstovat třeba na terase nebo na balkoně. Ministromečky v květináčích jsou velice dekorativní od jarního květu přes letní zrání ovoce až po podzimní probarvování listí. Ozdobí vám terasu i balkon a ještě si smlsnete na pár kouscích vlastnoručně vypěstovaného ovoce. K dispozici jsou dnes jablůňky, hrušně, slivoně, třešničky, ale také například kiwi nebo malé melounky Pepino Gold nebo minikiwi, které se dají pěstovat i jako převislé rostliny do závěsných truhlíků.
Text: Gabriela Koulová
Nový komentář
Komentáře
Jsou tyto keře vhodné jako živé ploty?