Pohyb a to, jak se cítíme, spolu neodvratně souvisí. I když nás přepadá lenost, když se aktivně hýbeme, je to nejen zdravé, ale také se cítíme lépe. V těle se nám vyplaví látky zvané endorfiny, které dobrý pocit navazují.

Protože se vás pravidelně informujeme o projektu www.bebevyzva.cz, který je s pohybem spjatý, rozhodla jsem se podívat se na význam pohybu z jiné strany – co přináší naší mysli. Jak vnímáme pohyb, jak se při něm a hlavně po něm cítíme.

běh

Je vědecky dokázáno, že ve zdravém těle sídlí zdravá mysl. A to, že jsme zdraví, souvisí s pohybem. Oslovila jsem své kolegyně a kamarádky, aby mi odpověděly na jednoduchou otázku – Jak vnímají vliv pohybu na svou psychiku. I když vím, že některé z nich necvičí, nejsou „sportovními“ typy, přece jen tento vztah pohybu a psychiky vnímají.

Běhám a cvičím, to je můj pohyb

Sice mi je více než 40 let, ale čím jsem starší, tím jsem aktivnější. Je to pro mne odregování od práce, stresu, běžných problémů, ale hlavně odpočinek a restart dobré nálady. Takže pro mne pohyb nutný k životu – vyčistím si hlavu, nechám myšlenky volně plout, otevřu mysl. Vyplavené endorfiny jsou mojí pozitivní drogou. Myslím, že mám dobrý vliv i na své kamarádky. Když je vidím, jak se mračí, jsou ve splínu, přemlouvám je, ať se jdou se mnou proběhnout. Vybereme si několik cílů – běhů pro veřejnost, přihlásíme se a trénujeme. Máme před sebou nějaký cíl a těšíme se na něj. A díky pohybu i s úsměvem. Nyní také po ránu cvičím s www.bebevyzva.cz, což je krátká rozcvička, maximálně 4 minuty. Mám díky ní hezké ráno, nabiju si baterky. Pro větší cvičení nebo pro běh mám raději večer, kdy mám už klid od práce a můžu se věnovat sama sobě.

Klára

Miluju chození pěšky!

Nejraději mám chůzi, protože je to jednoduchý nestresující pohyb, při kterém mohu pozorovat okolí.

Delší procházka mi také vždy zlepší náladu.

Další oblíbenou aktivitou je jízda na kole. Nejlépe někde v přírodě na polní cestě, nebo v lese.

V určitých intervalech se také vždy vracím k nějakému kondičnímu cvičení. Tak třeba ke cvičení na pilates, které není příliš náročné, ale výsledky jsou vidět i cítit. Člověk chodí narovnaný a lepší kondice se projeví i v lepší náladě.

Stáňa

Pilates a H.E.A.T v zimě, v létě procházky

V dětství jsem byla spíš „gaučový typ“. Rodiče v době, kdy jsem se narodila a kdy jsem vyrůstala, aktivně nesportovali, nicméně k pohybu se mě snažili vést – brusle, běžky, plavaní – vše spíš rekreačně. Nemůžu ale říct, že by mě to nějak zvlášť bavilo nebo mi to přinášelo radost. Pravidelně jsem během základní školy chodila také do tak zvané „rytmiky“. Kolektivní sporty jsem nevyhledávala nikdy a dodnes mě absolutně nelákají ani nezajímají.

Radost z pohybu objevuji ale teď, v dospělosti, díky manželovi. Ráda chodím cvičit pilates, i když po hodině bývám zničená, to protažení za to stojí. Občas zajdu na HEAT, ale asi nejradši ze všeho mám chůzi a procházky – po těch se cítím nejlépe, navíc při nich s manželem vyřešíme i spoustu věcí, které třeba „od stolu“ nemůžeme rozlousknout. Takže mohu potvrdit, že po nějaké té pohybové aktivitě se člověku zlepší nálada a má víc energie do života. :)

Klára W.

Pohyb? Co to je?

Ale tak dobře. Začala jsem chodit do práce – z práce pěšky, cca celkem necelých 5 km rychlé chůze. Po chůzi se cítím moc fajn a vesele, zejména ráno se krev rozproudí.  

Necvičím a nikdy jsem necvičila. Kdysi jsem závodně plavala, ale to už je dávno.

Pak ještě pravidelný „intimní“ sport s manželem, a ten je nejlepší, po tom se snad cítí každý fajn, ne?

Saša

Sedět v sedle koně, to je můj život

Je známo, že fyzický pohyb působí na lidskou psychiku blahodárně. Staré dobré známé endorfiny hormony štěstí by měly zaplavit náš organismus. Jen se k nějakému pohybu dopracovat, že?

Pohyb mě baví a mám z něj radost. Ale aktivně se mu věnuji jen o víkendu. Jenomže je to jiný pohyb než třeba jogging nebo kolo. V současné době se věnuji opravdu těžké fyzické práci - sochařině, a to mě nejen baví, ale projevuje se to i na pevnosti mých bicepsů, tricepsů a jiných „psů“. Do kamene vydržím třískat několik hodin denně, a když vidím, jak se socha pomalu vylupuje, je to další příjemný pocit, který tuhle práci provází. Takže zabíjím dvě mouchy jednou ranou.

Mou jedinou sportovní aktivitou, které se věnuji pravidelně, je jízda na koni. Neznalí by si mohli myslet, že se člověk jen veze, ale kdo někdy na koni jezdil a několik kilometrů klusal, nebo cválal, dá mi zapravdu, že se u toho nejen zadýchá, ale i pěkně zapotí. Na koni musíte být neustále ve střehu, takže zapojujete celé tělo. Posilujete hlavně nohy, ale i ruce (hlavně když kůň táhne), břišní svaly, zadek, prostě všechno.

A výsledek? Pročistíte si hlavu, posílíte tělo a na konci jízdy máte skvělý pocit, že jste nespadly.

Už si strašně dlouho slibuju, že se vrátím k józe. To byl pohyb, který mi naprosto vyhovoval a mohla bych ho praktikovat i ve všední den. Ráno pozdrav slunci, který tělo pěkně nastartuje, večer si v klídku opakovat ásany a radovat se z toho, že si dáte nohu za krk.

Dana

Cvičení je moje hobby

Mám ráda cvičení, pocit, že mé tělo dostává „do těla“. Cvičím ráno nebo večer, snažím se 3x za týden. Kolo, posilovna, spinning. Zapojila jsem se už minulý rok do www.bebevyzva.cz, baví mě to a motivuje ráno nastartovat den, zacvičit si, rozproudit krev. Tím, jak ještě mám šanci vyhrát hezké ceny, je to zábava. Baví mě, jak mi na stránce bebevýzvy naskakují čísla odcvičených dní, jak mi chodí do emailu tipy na recepty, libí se mi, že patřím mezi skupinu cvičících a sleduji facebookovou stránku s tipy. Mám partu kamarádek, se kterými chodíme na spinning, jen teď v létě je to takové narušené tím, jak jsme každá někde na dovolené. Když mám shrnout, co mi pohyb přináší – je to určitě dobrá nálada a dobrý pocit, že pro sebe něco dělám. Někdy dokonce pociťuji nutkání jít si zacvičit, převléct se do tenisek, odpočinout si. A tak to mám ráda. Pro mě je tedy vliv pohybu na mou mysl jednoznačně pozitivní.

Karolína

Máte rádi pohyb? Potřebujete vzpruhu? Zlepšit si náladu?

Pak máme pro vás vyzkoušený tip! Vyzkoušejte jako my, zapojit se do projektu www.bebevyzva.cz!

Dopřejte si pár minut ranního kardio cvičení, vyváženou snídani a pocítíte ten rozdíl na vlastní kůži – hned se budete cítit lépe. Zkuste to a už po 5 odcvičených dnech budete odměněná – i pro vás jsou připravené skvělé ceny. Pokud vydržíte 28 dní, můžete dokonce získat iPad. Kardio rozcvičky, tipy na vyvážené a rychlé snídaně či podrobnosti o soutěži, najdete na stránkách www.bebevyzva.cz.

Redakční tip: Všechny články, které vyšly o tomto projektu, najdete v naší podrubrice Příjemné vstávání: //zena-in.cz/kategorie/prijemne-vstavani

bebe