Pocení je zdravé, nebraňte se mu

Proces pocení je mechanismus, bez kterého by tělo nemohlo fungovat. V létě se víc potíme proto, protože se tělo snaží vypořádat se s vysokými teplotami. Pocení se nebraňte, i když jsou určité cesty, jak ucpat mazové žlázy a zabránit tak potu dostat se ven, ale doporučujeme to nedělat, jen byste si uškodili. Aniž bychom to věděli, potíme se nejen v podpaží, ale v podstatě po celém těle. Můžete si to představit jako miniaturní díry v kůži, kterými jsou odváděny škodlivé látky. Pocení je životu důležitý proces, bez kterého bychom nemohli být, protože udržuje tělesnou teplotu a ochlazuje tělo.

Pot sám o sobě nezapáchá, ale jakmile se zdržuje ve vlhkém prostředí delší dobu, vznikají bakterie, které nesou daný zápach. 

64a2aeb95714fobrazek.png
Foto: Shutterstock

Proč se potíme hlavně v podpaží?

Mohou za to apokrinní žlázy, které se někdy označují jako pachové. Vyskytují se ve větším množství v podpaží, ale i v tříslech. Nemáme je v těle od malička, ale činnost zahajují až v pubertě a to je důvod, proč se malé děti nepotí.

Jak zkrotit zápach

Nejčastější radou je dodržování pravidelné hygieny, v létě zvýšené, a používání šetrných deodorantů (pozor, neplést si s antiperspirantem, který má zabránit pocení). Pokud se ale potíte více, nejen při zvýšené fyzické aktivitě, nemusí vám tyto dvě zmíněné rady pomoci.

Jestli máte pocit, že se potíte více, než je zdrávo, zajděte si klidně bez ostychu s tímto problémem k praktickému lékaři, který vám může dokonce diagnostikovat hyperhidrózu. Ta se projevuje nadměrným pocením na dlaních i na chodidlech.

Přírodní cestou

Pokud se chcete vyhnout chemii, nabízíme hned několik variant. Každé ráno naneste na omyté a vysušené podpaží (nebo jinou část těla) jedlou sodu, tu vklepejte do kůže a během dne případně opakujte. Stejně bude fungovat i dětský pudr. Také můžete stejným způsobem aplikovat citron, který vyrovnává kyselé pH. Pozor ale na čerstvě oholenou pokožku, tu by citronová šťáva mohla podráždit. Výluh ze šalvěje nebo černého čaje můžete nanášet na podpaží, povede to ke stažení pórů. Narozdíl od chemických přípravků jde o přírodní metodu, která vám nikterak neublíží.

Co se týká jídla, rozhodně vynechte alkohol a kořeněné pokrmy. Pijte naopak hodně vody, jezte lehce a do svého jídelníčku zařaďte hodně zeleniny a také potraviny, které obsahují hodně vody (meloun, okurka atd.). Budete se divit, ale jídlo má na pocení a zápach potu velký vliv.

Zdroj: Sknclinics, cpzp, sweathelp, thehealthy, nytime

Čtěte také:

Reklama