Rakovina prsu je v České republice nejčastějším zhoubným nádorem žen. Narůstá počet nemocných? A jak by měly postupovat mladé ženy, které ještě nepatří do věkové kategorie zvané na preventivní mamografické vyšetření? Zeptali jsme se primářky Mamma centra Háje MUDr. Miroslavy Skovajsové, Ph.D.

breast

Paní primářko, narůstá u nás počet žen nemocných rakovinou prsu?
Nárůst je. Každý rok registrujeme o sto až stopadesát nádorů více. Jejich počty ale, paradoxně, vylétly také díky screeningu. Léčíme nádory, které by se bez něj objevily až po čtyřech letech, ve hmatném stadiu. V ČR jsme zatím bez adresného zvaní dosáhli šedesáti procentní účasti, což je naprosto úžasné a velice uznávané v rámci Evropy. Ženy navíc nezveme z registrů obyvatel. U nás funguje takový český model. Ženu pošle v 45 letech gynekolog, mamografická centra pak ženám pravidelně po dvou letech připomínají, že mají přijít znovu.

Pozorujete častější výskyt rakoviny prsu u mladších pacientek?
Podle českých dat je zhruba desetiprocentní nárůst v nižších věkových kategoriích. Do třiceti let věku u nás onemocní třicet až čtyřicet žen, do pětatřiceti let je jich asi stovka a do čtyřiceti let je to celkově okolo 300 žen. Ale nemohu říct, že by to byl úplný boom. Více se totiž o rakovině prsu mluví a tím se zdá, že je více nemocných. Ženy jsou častěji ochotné o svém problému mluvit, nestáhnou se do ústraní.

Nebyl by tedy vhodný screeningový program i pro mladší ženy?
Vzhledem k malému počtu onemocnění by nebyl efektivní ani zvladatelný. Je to zkrátka organizačně neprůchodné a ani dvouletý interval, jako v případě žen starší 45 let, by nebyl dostatečný. Nádory mladých žen mají jiné charakteristiky, chovají se jinak a rostou rychleji. Proto okolo sebe nevytvářejí ani vazivo, které se nám na mamografiích zobrazuje. To je také důvod, proč mamografie u žen do 40 let věku často selhává. Někdy mám pocit, že u nich z více než padesáti procent nádor neukáže. Mají navíc mladou hormonálně aktivní prsní žlázu, která je pro měkké paprsky mamografu neprůchodná. V této hutné žláze je jako ryba ve vodě naopak ultrazvuk. Proto je u mladých žen ultrazvuk metodou první volby. využíváme nejdříve tuto metodu.

skovajsovaMUDr. Miroslava Skovajsová, Ph.D. založila v roce 2011novou diagnostickou jednotku specializovanou na choroby prsu s názvem BREAST UNIT PRAGUE - Mamma centrum Háje. Na téma diagnostika prsní žlázy publikovala desítky odborných článků, ale i textů pro laickou veřejnost. Přednáší po celé republice na specializovaných konferencích, vzdělávacích i osvětových akcích. Na téma screening a diagnostika nádorů prsu přednášela v Austinu (USA, Texas), v Monte Carlu, Dubrovníku a ve Vídni. V roce 2001 absolvovala stáž na Mayo Clinic v Rochesteru (Minnesota, USA). Mimo jiné absolvovala světoznámé a prestižní kurzy mamární diagnostiky profesora Tabára: v roce 1996 v Turku (Finsko), 2006 v Istanbulu (Turecko) a v roce 2011 v Praze.

Takže jak by měly ženy mladší 45 let postupovat?
Ženy mají ideální možnost se samovyšetřovat, to je velice efektivní metoda. Do 40 let věku bývají prsy menší a tedy snadněji prohmatné. Proto jsme na toto téma také natočili instruktážní film, který je na internetu volně dostupný. Prevence u mladých žen má vypadat tak, že si dojdou na ultrazvuk prsou, nechají si potvrdit, že jsou v pořádku. Pak se naučí správně se samovyšetřovat, aby věděly, jak jejich žláza vypadá, když je zdravá. Kde jsou jaké hrbolky a bouličky, jestli má nějaké cysty. Pakliže by se v prsu něco objevilo, při znalosti své prsní žlázy na to žena přijde včas a zajistí si tím jednodušší a úspěšnou léčbu rakoviny. Většina mladých žen si onemocnění najde sama, čímž zachrání samy sobě život. U žen do 40 let se tak sice navýšily počty nemocných, ale také se navýšilo zachycení v prvních stadiích.

Prsa se v průběhu času nemění?
Ona se mění v rámci cyklu. Pokud se ale bude žena vyšetřovat v jedno období cyklu, to znamená po menstruaci ve stejnou hormonální dobu, tak má šanci, že lalůčky -hrbolky žlázy budou ve stejném stavu, jako před měsícem. Za dva roky si zase může dojít nechat potvrdit svůj zdravotní stav na vyšetření.

Za to ale musí platit.
Vyšetření stojí do pěti set korun. Tahle suma není nic v porovnání s kadeřníkem nebo manikúrou a oblečením. To, že chci ve dvaatřiceti preventivní vyšetření, to není důvod k jeho hrazení pojišťovnou. To je zase socializmus v hlavě. Peníze v pojišťovně musí zůstávat na závažné věci, na léčbu. Tam létají statisíce a miliony. Těch 450 Kč jednotlivce nezabije a žena si uvědomí, že to je cena jejího zdraví. Nárok na preventivní vyšetření neposkytuje ženám mladším 40 let žádná země na světě.

Mamografický screening je program sekundární prevence, ve kterém je v ČR každé ženě od 45 let umožněno jednou za dva roky (bez omezení horní věkové hranice) preventivní vyšetření mamografem, přestože nemá žádné obtíže. Jeho cílem je vyhledávání léčitelných minimálních nádorů v prsní žláze.

Redakční tip:

Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu

www.foryou.czPro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.

Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události.

ING Pojišťovna spustila unikátní projekt For You, který pod patronátem Lucie Bílé podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.

Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.

Čtěte také:

Reklama