mol

Mol je všude tam, kde se daří jeho housenkám. Ve starých spižírnách i v nových lesklých kuchyních. Dostal se k vám nejspíš spolu s nakaženou moukou, rýží, strouhankou nebo kořením koupeným v hypermarketu, vyloučené není ani okno, digestoř či ventilace od sousedů. V dospělém stádiu vypadá jako malá můrka s šedočernými křídly, ale taková vám nic nesežere. Ta jen naklade vajíčka do strouhaného kokosu od Vánoc, sušených hub či sáčku s oříšky. A pak to teprve začne. Z vajíček se vyklube malý červík, který se pustí do všeho, co mu přijde pod kusadla. A jelikož nejspíš není sám, ale má desítky dalších sourozenců, zlikvidují vám za pár dnů a týdnů nejen různé pochutiny od sušenek po mandle, ale pošmáknou si třeba i na grilovacím koření či granulích pro psa.

Kuchyňská válka

trapTaky jsem je doma měla, ale už nemám!! Nežili však ve špajzu, ale v potravinové skříni zabudované do kuchyňské linky. Dospělí se třepotali kolem sporáku, ti odvážnější si zalítli na výlet až za roh k televizi. Vykrmené housenky vylézaly ze svých pytlíků s moukou nebo pudinkem, štrádovaly si to po stropě a hledaly vhodný koutek na zakuklení. Prostě bylo to na zblití. Každou chvíli se z kuchyně ozýval štítivý křik dcery s okamžitou výzvou k odlovení zvířátka a párkrát jsem zaslechla, jak do telefonu líčí kamarádkám, že je to hnus, protože doma v kuchyni po zdech lezou červi. Pravidelně jsem kontrolovala všechny možné potraviny, zda nejsou zdrojem „infekce“, a ty, které byly, hned házela do koše. Bohužel jsem ale vždycky zjistila, že mi něco uniklo. Většinou místo, o kterém jsem předpokládala, že je v bezpečí. Šroubovacím víčkem zavřené skleněné láhve, zatavené sáčky nebo ostré a děsně slané koření. Pak mi někdo poradil, abych v drogerii koupila feromonové lepicí pásky a přidělala je do skříňky. Bylo to účinné, na podzim tam molů byly chycené desítky, ale na celkovou likvidaci to nestačilo. Nakonec jsem jim vyhlásila opravdovou válku. Celou skříňku jsem vyprázdnila, vymyla saponátem a zpět naskládala jen pečlivě zkontrolované položky. Zjistila jsem, že larvy si pochutnávaly i na instantních polévkách, mletém kakau, staré zapomenuté meltě nebo prosu pro andulky. Zpátky putovaly jen prověřené a preventivně omyté láhve, skleničky a plechovky, o papírových obalech nemluvě. Od té doby, a je to už víc než rok, doma moly nemám, i když si mě na závěr přece jenom vychutnali. Jako úplně poslední věc mi totiž zničili opečovávanou zásobu sušených hříbků, která stála v ozdobné láhvi na polici u sporáku. Byla zatažená skleněným víkem s gumovým těsněním, takže mi dodnes není jasné, jak se tam dostali. Ale tahle ztráta mě opravdu mrzela.

Jak vymýtit potravinové moly

1. Pravidelně uklízejte a umývejte skříňky a regály, které používáte pro skladování potravin. Těch nakažených a prošlých se okamžitě zbavte.

2. Nevytvářejte zbytečné zásoby, které nespotřebujete. Dáváte tak molům do kusadel další důvody, proč bydlet právě u vás.

3. Pro uchovávání potravin používejte uzavíratelné nádoby a skladujte je v chladu a suchu. (I když ani to někdy nepomůže.)

4. Zkontrolujte všechny potraviny, ty napadené ihned zlikvidujte.

5. Vykliďte skříňky a velmi pozorně je prohlédněte. To platí o všech kuchyňských (Bajzových) koutech. Moli kladou vajíčka i do rohů stěn a do zaprášených míst.

6. Vysavačem či mechanicky zlikvidujte vajíčka a housenky a na místo nastříkejte prostředek proti lezoucímu hmyzu (ve spreji koupíte mnoho přípravků).

7. Po aplikaci prostředku skříňky neuzavírejte, nechte přípravek působit. Pak skříňky důkladně vytřete.

8. Obaly potravin, které vracíte do suché skříňky, nejdříve zbavte prachu a všech usazenin. Nemáte-li uzavíratelné nádoby, dejte sáčky se sypkými potravinami ještě do igeliťáků a zavažte je.

9. Pokud se potravinový mol do 14 dnů neobjeví, vyšlo to. Jestli ano, volejte deratizační firmu. Likvidace hmyzu se jmenuje desinsekce, určitě vám v boji rádi pomůžou.

10. „V potravinářských provozech nebo kuchyních doporučujeme provádět dezinsekci preventivně dvakrát až čtyřikrát ročně,“ uvádí Martin Kelnar, majitel deratizační firmy Kelnar. Na internetových stránkách najdete nepřeberně nabídek ze všech koutů republiky, takže není problém se s kýmkoli domluvit.

Co by nám poradila babička

Domácí škůdci lidstvo trápí po generace, takže kolují zaručené tipy, jak se jich zbavit. Na potravinové moly platí všeobecně čistota, vzdušnost a stálá kontrola. Lidová moudrost doporučuje sáček s levandulí nebo hodit do mouky pár kuliček pepře. Moli prý nesnášejí ani vůni hřebíčku, kůry z citrusů, cedrového dřeva nebo obyčejného mýdla. Záleží ale na tom, jaký druh nepřítele se u vás zabydlel. Ti moji moli by si určitě na hřebíčku nebo kůře pochutnali. Vystaráno máte možná jenom v případě, že jste silní kuřáci. V tomto směru je totiž cigaretový kouř přínosem, protože, tak jako všem zvířatům, i molům strašně vadí.