Nebezpečí pocházející ze znovu ohřívané rýže se pojí s jednou konkrétní bakterií, kterou je Bacillus cereus, a to konkrétně s toxiny, které tato bakterie produkuje. Jedná se o vcelku běžného kontaminanta potravin (kromě rýže se s ním setkáváme také u potravin vyrobených z mouky, např. těstovin), který může způsobovat dva různé tipy otravy. Tím prvním je emetický (dávivý syndrom), který je nebezpečnější a tím druhým je průjmový syndrom.

64dc8915137d0obrazek.png
Foto: Shutterstock

Důležité je však říct, že nebezpečí nepramení z ohřívání jako takového, ale z nesprávného skladování před opětovným ohřevem (a tedy i následnou konzumací)!

Nevařená rýže totiž může obsahovat spory (neaktivní formu) zmíněné bakterie Bacillus cereus a tyto spory jsou nejenže schopné přežít vaření rýže, ale podle potravinářské mikrobioložky a profesorky Jennifer J. Quinlan, PhD je navíc může vysoká teplota dokonce aktivovat. Čím déle následně necháme rýži stát při pokojové teplotě, tím pravděpodobněji se bude aktivovaným sporám dařit. Aby se zabránilo jejich růstu a/nebo produkci toxinů, navrhuje NHS (National Health Service) rýži co nejdříve zchladit a do hodiny umístit do lednice. Navíc také doporučuje rýži do 24 hodin zkonzumovat, nikdy ji znovu neohřívat více než jednou a před konzumací se ujistit, že je horká.

Otrava jídlem kontaminovaným toxiny Bacillus cereus se obvykle projeví do 24 až 48 hodin, a to nejčastěji nevolností, zvracením či průjmem. Příznaky obvykle odezní, jakmile se tělo zbaví toxinů zvracením a průjmem. V této době je vhodné doplňovat tekutiny, abyste zůstali hydratovaní. Pokud ale ve stolici či zvratcích naleznete krev, nebo pokud tyto problémy přetrvávají po několik dní, měli byste podle gastroenteroložky Sheily Rustgi zavolat svému lékaři.

Zdroj info: bezpecnostpotravinnhstheguardianverywellhealthJennifer Quinlan, PhDSheila Rustgi, MD, studie

Reklama