5af44979eadbeobrazek.jpg
Je známé, že při delších cestách letadlem nebo autobusem otékají cestujícím nohy. Proč tomu tak je? 

Dlouhodobé sezení (či stání) vede k přetížení žilního systému i sytému mikrocirkulace. Dochází ke zvýšené propustnosti kapilár, hromadění tekutiny bohaté na bílkoviny. Při absenci pozitivního působení žilně-svalové pumpy (která se uplatňuje při chůzi) se následně transport tekutin zhoršuje.

Otoky nohou po desetihodinovém letu mohou vypadat takto, redakční snímek :
5af55c2ef416bobrazek.jpg

Za jak dlouho pak otoky zmizí? Někomu vydrží i několik dní? 
Doba regrese otoku záleží na kompenzatorních mechanismech, na schopnosti návratu žilního systému k obvyklé cirkulaci. Proto je i doba vymizení otoku u každého jednice různá.

5af4498745156obrazek.jpgMohou být tyto otoky varovným signálem?
Otok obecně není diagnózou, je symptomem (příznakem). Objevení se otoku tedy signalizuje poruchu nějakého systému, proto samozřejmě je varovným signálem.

Často při cestování v teplém počasí otékají i prsty na rukou, jde tomu nějak zabránit?
Na cesty doporučujeme vyhnout se těsným oděvům ve všech partiích, doporučujeme provádět cviky jak dolními, tak horními končetinami. Mechanismus vzniku otoku prstů horních končetin je identický, jako u dolních končetin.

Existuje nějaká prevence před otoky nohou na cestách? Pomůže procvičování, vzdušné boty? Co nám můžete poradit? 
Zásadní prevencí otoků dolních končetin jsou režimová opatření obecně-tedy dělat při cestách (lze-li) pravidelně přestávky spojené s krátkou chůzí, během cesty provádět např. krouživé pohyby v kotnících, vsedě se střídavě opírat o špičky a paty.  Důležité je též vyhnout se těsným oděvům. Vhodná je také zevní elastická komprese dolních končetin- nejčastěji pomocí kompresních punčoch. Zevní komprese zužuje rozšířené podkožní žíly a tím pomáhá správné funkci žilního návratu. Pozitivní efekt venofarmak již byl zmíněn.

Naše články:

Náš tip:
Více informací naleznete na www.zilniporadna.cz
 
Mobilní aplikace přináší celou řadu informací a praktických usnadnění. Pokud vás trápí otoky a nepříjemné bolestí nohou, vyzkoušejte mobilní aplikaci „BOLÍ VÁS NOHY?“

5af4499b183f4obrazek.jpgStáhněte si mobilní aplikaci „BOLÍ VÁS NOHY?“, nebuďte na své trápení sami a zjistěte více o tom, jak ulevit bolavým a oteklým nohám.

Oteklé nohy, bolesti nohou nebo křečové žíly jsou problémy, které mohou znamenat chronické žilní onemocnění dolních končetin. Nová a přehledná aplikace pro chytré telefony „BOLÍ VÁS NOHY?“ přináší tipy a triky týkající se této závažné nemoci. Najdete v ní potřebné informace o chronickém žilním onemocnění dolních končetin rozčleněné dle jednotlivých stádií, vysvětlení možností léčby nebo třeba doporučení na vhodné cvičení. Aplikace je ke stažení zdarma pro Android a iOS.
5af449aa5da05obrazek.jpg

Více informací k chronickému žilnímu onemocnění naleznete na www.zilniporadna.cz

Uložit

Uložit

Uložit