Špatná funkce lymfatického systému vede k mnoha zdravotním obtížím. Důvodem může být zejména fakt, že dostatečně neproudí tělem, ale tak trochu si, většinou naším zaviněním, „odpočívá“. Z toho důvodu je třeba pořádně ji rozproudit.
Ale pěkně postupně. Co je to lymfatický oběhový systém? Jedná se o systém, který je hned vedle toho krevního tím nejdůležitějším, který nám proudí tělem. Rozvádí v něm tzv. lymfu neboli mízu, čirou tekutinu, jež vzniká z přebytečných tělních tekutin a „dotýká se“ každé buňky v těle. Jejím úkolem je z organismu odvádět všechny odpadní látky, nežádoucí toxiny a udržovat všechno v chodu. Pokud lymfa nefunguje tak, jak by měla, může se v těla zpomalovat a pak hromadit toxiny. Z toho pak vznikají potíže typu celulitida, otoky a jiné. Kromě toho má ale lymfatický oběh velký vliv na naši imunitu a celkové zdraví organismu. A právě z toho důvodu bychom jej měly hýčkat a starat se o to, aby proudil na maximum.

shutterstock-465847448.jpg

Za krásné a zdravé tělo

Trápí-li vás některý z výše uvedených problémů, je čas s tím něco začít dělat. Neřešení totiž může velmi rychle vést z celulitidě větší, otokům bolestivějším a častému podléhání nemocem. A to, jak se jistě shodneme, nikdo z nás nechce. Pokud tedy nejsou potíže s lymfatickým systémem dědičné, o zdravé tělo se jednoduše můžete postarat vy sama. Jak?

shutterstock-315377570.jpg

  • Všem nám je jistě jasné, že základem úspěchu je, jak jinak, zdravý životní styl. Alfou a omegou je samozřejmě strava. Chemicky zpracovaná, tučná nebo sladká jídla tělu rozhodně neprospívají, a navíc zpomalují cirkulaci lymfy. Jídelníček by proto měl být lehký, přesto pestrý. Vhodné jsou potraviny s vysokým obsahem draslíku (banány, brokolice...) a pak ty, co tělo jednoduše detoxikují (česnek, chilli papričky, zelená zelenina...). Zapomínat by se nemělo ani na vyvážený poměr kvalitních sacharidů a bílkovin.
  • Chcete-li, aby se lymfa hýbala, tak jak by měla, musíte se začít hýbat vy sama. Pokud nejste vyznavačky sportu, zkrátka a jednoduše choďte. Zapomeňte na městskou hromadnou dopravu nebo výtahy a choďte, choďte a zase choďte.
  • Vhodné je také pustit se do lehké očisty nebo detoxikace organismu. Tyto procedury nemusejí probíhat nutně na jaře, zahajte je klidně hned. Pijte bylinkové čaje, odlehčete jídelníček na maximum, vhodná je také očista střev pomocí hydrocolon terapie, saunování nebo třeba horká jóga... Cokoliv, co vaše tělo zbaví toxinů.
  • Pokud je pro lymfu něco dobré, je to horko. Proto zmiňované saunování. Dalším tipem mohou být speciální zábaly (bahenní, skořicový, z mořských řas...). Zapotit se totiž znamená, že dochází k dokonalému prokrvování tkání a zvýšené činnosti lymfatického systému. Podobně dobře funguje střídání horké a studené vody, což si můžete dopřát z pohodlí domova.
  • Skvělé a často doporučované jsou pak lymfodrenáže pod rukama specialisty nebo maséra. Účinná a správná lymfodrenáž je prováděna přesným tlakem, nesmí bolet a měla by trvat alespoň 40 minut, ne méně. 

Také si přečtěte:

Uložit

Uložit