Vytváříte prezentace, plníte plány, tvoříte rozpočty, ale cítíte, že byste svou energii i schopnosti a zkušenosti nasměrovaly někam, kde budou zároveň smysluplně pomáhat? Jde to. Své profesní kvality můžete uplatnit prací v neziskové sféře.

Změnit kariéru dávno po získání prvního místa či absolvování školy je mnohem snazší, než se může na první pohled zdát. Příběhů lidí, kteří se rozhodli opustit kanceláře a místo toho si založili biofarmu, odjeli na druhý konec světa vyučovat děti v rozvojových zemích nebo si otevřeli hospodu, je více než dost. Pro to, abyste v práci dělaly to, co vás naplňuje, ale nemusíte měnit rovnou profesi. Naopak můžete své know how využít. Umožňuje to například grantový program Nadace Vodafone Rok jinak.

Díky němu můžete na celý rok nebo na jeden až tři měsíce změnit své zaměstnání a pracovat v neziskové organizaci podle své volby. Nemusíte mít přitom obavy o svůj životní standard, splátky na auto nebo peníze na hypotéku. Nadace Vodafone vám po celou dobu působení v neziskovce bude hradit mzdu, na jakou jste zvyklé ve své běžné práci. 

  Jediné, co pro to musíte udělat, je najít neziskovou organizaci, jejíž téma je vám blízké, a společně s ní vymyslet projekt, který byste u ní mohli realizovat a využít při tom svoji profesi a kvalifikaci. A nezáleží na tom, jaká je. Rok jinak je otevřen všech uchazečům napříč obory bez ohledu na příjmovou skupinu či region působení. Rok jinak dosud absolvovalo osmadvacet grantistů a zbývali se v neziskových organizacích širokou škálou činností, od fundraisingu, přes PR a komunikaci, až po vytváření dlouhodobých strategií HR a rozvoje.

  Jednou z účastnic, která se alespoň na rok rozhodla změnit svůj život, je Tereza Hrušková.

Tereza

Její profesí je komunikace a PR a tyto svoje zkušenosti se rozhodla zúročit v občanském sdružení Lata, které se zaměřuje na pomoc dospívajícím s problémy v rodině, ve škole i v kolektivu vrstevníků.  „Rok jinak má opravdu padnoucí název. Všechno je jiné. Už půl roku dělám práci, která jde bez zbytečného stresu, i když nervy pracují v Latě také. Námaha je ale vyvážena úžasným pocitem užitečnosti. Všechno najednou dává větší smysl. Rok jinak pro mě odstartoval novou etapu pracovního života. Věřím, že zůstanu laťačka navždy,“ popisuje svoje zkušenosti s Rokem jinak Tereza Hrušková.

Nadace Vodafone letos pod heslem „Otevřete si cestu do jiného života“ vyhlašuje už čtvrtý ročník Roku jinak. Zájemci mohou přihlášky podávat do konce září, přibližně desítku finalistů vyhlásí Nadace Vodafone v polovině října.

Formuláře, informace o veškerých náležitostech přihlášky i kontakty naleznou zájemci od 1. srpna na internetových stránkách www.rokjinak.cz. Tam se mohou o konkrétních zkušenostech s Rokem jinak dozvědět přímo od dřívějších grantistů. Jejich příběhy zprostředkují krátké videomedailonky, které spolu s týmem lidí s mentálním postižením ze sdružení Inventura natočila dokumentaristka a rovněž někdejší účastnice Roku jinak Linda Jablonská.

Reklama