cedule vstup

Dříve tu běhala divoká zvěř a v kouzelném domečku žil medvědář, který se staral o výběh medvědů. Ty dostal T. G. Masaryk jako dar od ruských legionářů ze Sibiře a Podkarpatské Rusi. Císař Karel VI., který navštívil v roce 1723 Prahu, dokonce prý střílel jeleny přímo z okna Španělského sálu.

Možná vás to překvapí, řeč je o Jelením příkopu na Pražském hradě.

cetsatam2 cestatam

cesta z Chotkovy ulice

Jelení příkop je přírodní rokle okolo potoka Brusnice chránící hrad od severní strany. Dříve se nad příkopem klenul Prašný most, který spojoval Královskou zahradu s dalšími hradními objekty. Později byl most nahrazen valem, který rozdělil příkop na dvě části - Dolní a Horní Jelení příkop.

V roce 2002 došlo k opětovnému propojení obou částí příkopu 84 metrů dlouhým tunelem pro pěší, který byl původně jen štolou pro Brusnici. Autorem tunelu je architekt Josef Pleskot, který za toto řešení získal v roce 2003 Evropskou cenu za architekturu.

tunel z dálky tunel uvnitř

cedule na tunelu

Kromě tajemného a krásně nasvíceného tunelu najdete v parku spoustu hezkých míst. Celý park je zarostlý letitými jasany, javory, tisy a břečťanem. Medvědy tu sice už nenajdete, zbyl tu jen domeček medvědáře, ale pokud se budete dobře dívat, objevíte nejednu veverku, která pozbyla mnoho ze své přirozené plachosti.

open2 veverka

Jedním z mnoha hezkých míst je i Masarykova vyhlídka. Tento prostor s mohutnou lípou uprostřed si Masaryk velice oblíbil a chodil sem odpočívat.

vyhlidka2 chrám

Přístupových míst do Jeleního příkopu je několik. Já jsem pro vstup vybrala klidnou cestu vedoucí z Chotkovy ulice, Jelení příkop jsem pak opustila východem do ulice U Brusnice. Nejfrekventovanější přístup do areálu je vstup od Prašného mostu.

 Vstupy do jeleního příkopu…

  •  ulice U Brusnice
  • ulice Na Opyši (Chotkova ulice)
  • Zahrada na baště
  • Prašný most
  • Stájový dvůr
  • Letohrádek královny Anny
  • Klárov

Je to opravdu hezké místo, kam kupodivu nechodí moc lidí. Stojí za to se sem podívat!

Reklama