Estetická plastická chirurgie. Někteří jí dávají palec nahoru, jiní nad ní zvedají výstražný ukazovák. Zajímá vás, co si o těchto zkrášlujících zákrocích myslí sám jejich tvůrce, plastický chirurg MUDr. Petr Pachman? Zeptali jsme se!

Za poslední roky se staly plastické operace nedílnou součástí populace. Přesto se na ně mnozí stále dívají skrz prsty. Proč si myslíte, že to tak je?

Ano, existuje řada lidí, která považuje plastické operace za něco proti přírodě. Na druhou stranu ale přibývá těch, kteří touží po radikálním vylepšení zevnějšku, a tak podstupují různé zkrášlující zákroky. Já bych lidem nezazlíval, že si chtějí zvýšit sebevědomí. Smyslem je, aby se každý cítil ve svém těle dobře a byl sám se sebou spokojený. K tomu jim může plastická operace dopomoct.

MUDr. Petr Pachman

Jaké zákroky provádíte nejčastěji?
K těm nejvyhledávanějším patří dlouhodobě plastické operace prsou, především pak jejich zvětšení a modelace. Takových zákroků provádíme ročně více než tisíc. Naší doménou jsou ale i liposukce. V nabídce máme klasickou tumescentní liposukci, nicméně snažíme se zaměřovat na ještě šetrnější invazivní liposukce – buď na liposukce laserem, metodu SlimLipo či LipoDefine, anebo na liposukci ultrazvukem, tzv. VASER Lipo. U těchto liposukčních technik je až o polovinu kratší  rekonvalescence, bolesti po zákroku jsou minimální, stejně jako modřiny a otoky. Liposukce laserem nebo ultrazvukem navíc dovedou ihned po zákroku vypnout kůži v místě odsátí tuku. Pokožka po liposukci proto nezůstává ochablá, jak tomu po běžné tumescentní liposukci mnohdy bývá.

 

V jakém případě se na vás lidé nejčastěji obracejí a kdy by měli, ale svůj problém neřeší?
Nejvíce plastických operací provádíme v podzimních a zimních měsících, kdy tělo není příliš vystavováno slunci a díky nižším teplotám se jizvy po zákroku rychleji a lépe hojí. Přání našich klientů jsou různá. Obecně se dá říct, že se na nás samozřejmě obracejí tehdy, pokud jsou s něčím ze svého zevnějšku nespokojeni, to je logické. Řekl bych, že podceňování problému se týká spíše dermatologie. Lidé například zapomínají na pravidelné kontroly mateřských znamének, která přitom časem mohou být nebezpečná.

 

Jsou plastické operace riskantní?
Každý zákrok s sebou pochopitelně přináší určitá rizika. Za dobu, kdy na klinice působím a pohybuji se v tomto oboru, jsem se s reoperacemi nebo s komplikovaným průběhem operace samozřejmě také setkal, ale opravdu se to stává výjimečně. Veškerá rizika spojená se zákrokem podstatně omezuje komplexní předoperační vyšetření – to musí před zákrokem podstoupit každý.

MUDr. Petr Pachman

U vás na klinice nabízíte i řadu zeštíhlujících zákroků. Jaké jsou trendy v tomto směru?
Za nejpopulárnější a v zeštíhlení nejúčinnější lze označit již zmíněné laserové liposukce SlimLipo, LipoDefine nebo ultrazvukou metodu VASER Lipo. Stále větší ohlas ale mají i neinvazivní zákroky a ošetření, které odbourávají tuk přirozeně pomocí lymfatického systému. Lidé, kteří si nemohou po zákroku dovolit rekonvalescenci, oceňují například neinvazivní liposukci – lékařskou kryolipolýzu CoolTech. K celkové detoxikaci pokožky a zrychlení metabolismu potom slouží LPG lipomasáž nebo Rázová vlna. Obě ošetření navíc přispívají k řešení i prevenci celulitidy, která trápí dokonce i mnohé štíhlé ženy.

Reklama