Pěkné úterý se Žena-in.cz
Máme 19. července 2005, svátek dnes má Čeněk, kocour Michelangelo a fenky Jessie a Cora. Přejeme hezkou oslavu a všechno nejlepší!!!

Narozeniny:

60.

narozeniny slaví George DZUNDZA – herec
(* 19. 7. 1945 Rosenheim, Bavorsko, Německo)

Jeho předkové pocházejí z Ukrajiny. Většinu dětství strávil v uprchlických táborech. Roku 1949 zakotvila jeho rodina na několik let v Amsterdamu, odkud se v roce 1956 natrvalo přesídlila do New Yorku.
Vystudoval drama na newyorské Saint John's University. Ve filmu začínal epizodními úlohami; první výraznější rolí byl John ve společensko-psychologickém dramatu Lovec jelenů. Teprve však úloha seržanta Cokese z filmu Ztroskotanci upozornila na jeho talent.
Často hraje zkušené a otcovské policisty (např. Nemilosrdně, Základní instinkt). Zatím největší prostor dostal v psychologickém snímku Nebezpečné myšlenky. Popularitu mu přinesla postava zelináře Gordona Feestera v komediálním TV seriálu Open All Night (1981-82, Otevřeno celou noc), na němž se také scenáristicky spolupodílel. Jako host účinkoval např. v seriálu Zákon a pořádek.

43. narozeniny slaví Anthony EDWARDS - americký herec
(* 19. 7. 1962, Santa Barbara, Kalifornie, USA)

Od šestnácti let vystupoval profesionálně v mnoha TV reklamách. 1980 absolvoval letní herecký kurs při Royal Academy of Dramatic Arts v Londýně a následující dva roky studoval drama na losangeleské University of Southern California (USC). Na filmovém plátně se nejprve objevoval v rolích teenagerů a studentů, z nichž vyniká zejména zmatený vysokoškolák Jonathan Moore, který je během prázdninového pobytu v Paříži vtažen díky půvabné agentce (Linda Fiorentinová) do špionážního spiknutí, v dobrodružném thrilleru Dostanu tě! 
Popularitu mu přinesla úloha stíhacího pilota Nicka "Husy" Bradshawa, jehož smrt při nevydařeném manévru psychicky poznamená jeho parťáka (Tom Cruise), v úspěšném akčním snímku Top Gun. Největší příležitost dostal v přepisu románu Thorntona Wildera Pan North, kde ztělesnil titulní postavu.
Zatím největší popularitu u nás mu přinesla postav Dr. Greena v seriálu Pohotovost.

37. narozeniny slaví Pavel KUKA - fotbalista
(* 19. 7. 1968)

Narodili se 19. července:

126. výročí narození - Alfréd JUSTITZ - český malíř
(* 19. 7. 1879 Nová Cerekev u Pelhřimova, + 9. 2. 1934 Bratislava)

Alfréd Justitz pocházel z rodiny venkovského lékaře, gymnázium vystudoval v Jihlavě, roku 1900 byl přijat na pražskou Akademii výtvarných umění do ateliéru Jana Kotěry, ale záhy přešel na speciálku žánrové malby k Maxmiliánu Pirnerovi. Byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes (od roku 1929).
Ve 20. letech prošel další proměnou svého stylu, způsobenou pařížským pobytem (1923) a poznáním díla André Deraina a jeho neoklasicismu (Alej, 1924; Rozcestí, 1924). Pozvolna se stále více zajímal o figuru, a právě obrazy tohoto žánru, malované osobitým způsobem spojujícím podněty kubistické a neoklasicistní, patří k nejhodnotnějším umělcovým výtvorům (Betsabe, 1927; Ženský akt, 1930; Žena v křesle, 1930). Justitzovu uměleckou dráhu přerušila náhlá smrt za jeho pobytu na Slovensku.

Opustili nás 19. července:

84.

výročí úmrtí - Josef HYBEŠ - český dělnický vůdce a žurnalista
(* 29. 1. 1850 Dašice u Pardubic, + 19. 7. 1921 Brno)

42.

výročí úmrtí - Jan HANČ - český autor deníkových záznamů
(* 30. 5. 1916 Plzeň, + 19. 7. 1963 Praha)

Dílo J. Hanče je soustředěno především v jeho denících, jež představují intenzitou své existenciální výpovědi zcela mimořádnou hodnotu poválečné české literatury. V jeho denících splývá život a dílo do jednoho estetického tvaru a jako osobitý rozhovor s dobou (J. Lopatka) se pro něj staly jedinou adekvátní možností vyjádření. Literárně patřil do Skupiny 42. Ještě v roce 1948 Hančovi stačily vyjít knižně Události. Pak publikoval zcela sporadicky a jeho texty, obsažené v třinácti deníkových sešitech, byly částečně otištěny v druhé polovině 60. let v časopise Tvář. Knižní vydání Sešitů, které připravil kritik J. Lopatka, pak bylo v roce 1970 zakázáno, vyšlo samizdatem a roku 1984 v Torontu; v Praze vyšlo Hančovo dílo v úplnosti až v roce 1995 - dva roky po Lopatkově smrti a 32 let po smrti Jana Hanče.

12. výročí úmrtí - Elmar KLOS - český filmový režisér, scenárista a dramaturg
(* 26. 1. 1910 Praha, + 19. 7. 1993 Praha)

Významná osobnost českého filmu E. Klos začal už v 16 letech u němého filmu. Postupně prošel všemi profesemi. Ve filmu Před maturitou jej V. Vančura obsadil do role jednoho z oktavánů.
Koncem roku 1934 se stal u firmy Baťa vedoucím filmové skupiny ve Zlíně-Kudlově. Vedle reklamních snímků natáčel v té době i dokumentární filmy. Za okupace přizval k práci ve zlínských ateliérech H. Týrlovou a K. Zemana. Ještě před koncem války se podílel na projektu poválečných změn v kinematografii a v roce 1945 byl mezi hlavními organizátory jejího znárodnění. Na krátký čas se stal ředitelem Krátkého filmu a pozval do Prahy slovenského režiséra Jána Kadára, který se na příští léta stal jeho nejbližším spolupracovníkem. Mezi léty 1952-69 spolu natočili osm celovečerních filmů. Kadár režíroval, Klos se uplatňoval jako dramaturg a při konečném střihu filmu.
Filmy: Únos, Hudba z Marsu, Tam na konečné, Tři přání, Smrt si říká Engelchen, Obžalovaný, Obchod na korze - byl to první československý film, který získal (o rok později) prestižní cenu Oscara, Touha zvaná Anada.
Po srpnové okupaci 1968 Kadár zůstal v roce 1969 v USA, kde natočil ještě několik filmů.

11. výročí úmrtí - Rudolf FIRKUŠNÝ - český klavírista
(* 11. 2. 1912 Napajedla, + 19. 7. 1994 Staatsbourg, New York, USA)

Víte snad o nějakém výročí narození, úmrtí, zajímavé či významné události s dnešním datem, kterou se nám nepodařilo vypátrat? Nenechávejte si to pro sebe a napište nám, ať můžeme náš archiv postupně rozšiřovat. Předem pěkně děkujeme!

A ještě něco – pokud právě dnes slavíte svátek (máme tu přece i chlapy, ne? :-))) nebo narozeniny, přejeme i vám VŠECHNO NEJLEPŠÍ!!!

     
Reklama