V žebříčku nejhorších vlastností by se vztahovačnost jistě umístila na předních příčkách. Nelze přesně říci, jestli jí trpí více muži nebo ženy, takový průzkum zatím neproběhl. Každý z nás má ale v nejbližším okolí osobu, která je kvůli své vztahovačnosti nesnesitelná. Nebo jste to snad vy sama?

Foto: Shutterstock

Odpovězte na následující otázky a modelové situace ano nebo ne:

 • Zrovna nemáte svůj den. Nestihnete si umýt mastné vlasy a máte pocit, že jste špatně barevně sladěná. Máte pocit, že vás všichni lidé sledují?
 • Ovlivňuje to, že máte pocit, že vás všichni lidé sledují vaši náladu negativní směrem?
 • Kamarádka vypráví, jak nesnáší, když je někdo povrchní (lakomý, nepřející, hysterický). Nutí vás to říct: Myslíš tím mě?
 • Tři z pěti vašich nejbližších kamarádek se domluví, že stráví večer spolu. Vás ale nepozvou. Okamžitě si myslíte, že proti vám něco mají a nepozvaly vás naschvál.
 • Kamarádkám, které se mají sejít, se naschvál nepřipomenete. Vyčkáváte, co se bude dít.
 • Šéf v práci nemá dobrou náladu, mračí se a sem tam pronese nerudnou narážku. Aniž byste dělala cokoliv špatně, myslíte si, že vás brzy vyhodí.
 • Při sledování filmu váš přítel řekne, že mu přijde jedna z hereček hezká. Automaticky to berete tak, že vy mu přijdete ošklivá.
 • Přítel vypráví o ne příliš atraktivní kolegyni v práci, jak se jí podařilo vymyslet geniální strategii prodeje. Myslíte si, že mu připadáte oproti geniální kolegyni hloupá.

Pokud jste odpověděly minimálně na pět otázek ano, čtěte dál.

Vztahovačnost jde často ruku v ruce s žárlivostí a pramení z nízkého sebevědomí. I na první pohled sebevědomí lidé mohou mít ve skutečnosti malé ego, které způsobuje, že si nevěří. Nevěří si v tom, že jsou dost dobří, že je lidé mohou mít rádi, že jsou krásní, hubení, atraktivní, hodni lásky a podobně. Obvykle jde ale jen o špatné pochopení vlastních emocí. Uražení a naštvaní nejste z toho důvodu, že je celý svět proti vám, ale že jste sama proti sobě. Změna bude zahrnovat i to, jak rozumíte světu kolem nás a jak na něj reagujete.


Foto: Shutterstock

Jak se zbavit vztahovačnosti

 • Zeptejte se samy sebe, proč vás situace tak pobuřuje. Důležité je zbavit se předsudků a domněnek.
 • Snažte se v každé situaci vidět několik východisek. Co když se kamarádky prostě domluvily spontánně, tak, že se potkaly ve městě? Co když pro vás chystají nějaké překvapení? Co když se jim často neozýváte sama od sebe? Co když už vás několikrát zvaly a vy jste nepřišla?
 • Zaměřte se na svou minulost. I přes to, že se vám v minulosti stalo, že vás třeba někdo ošklivě pomlouval za zády, neznamená to, že se bude situace opakovat.
 • Spoléhejte sama na sebe. I přes to, že všichni máme základní emocionální potřeby cítit se v bezpečí a milovaní, tyto pocity si nemůžete u lidí vynucovat.
 • Smiřte se s tím, že vás opravdu někdo nemá rád. Není na tom nic špatného, nemůžete se zavděčit všem. Pokud máte ale právě z toho strach, věřte, že kvůli vztahovačnosti budete o přátele přicházet často.
 • Nečekejte, že se někdo bude přizpůsobovat vám. Pokud zjistíte, že máte se sebevědomím a s ním spojenou vztahovačností vážný problém, nečekejte, že kolem vás začnou lidé chodit po špičkách, když jim svou diagnózu sdělíte. Pokud si nedokážete pomoct sama, vyhledejte pomoc psychologa.

Svět se opravdu netočí kolem vás a lidé neříkají věci kvůli tomu, aby vám ublížili nebo nenápadně upozornily na vaše nedokonalosti. Pomůže také uvědomění si, že většině cizím lidem jste úplně jedno. Prozkoumejte svůj vztah k sobě. Pošramocené ego přestaňte maskovat a pracujte s nedůvěrou v samu sebe.

Reklama