Jak vznikají oteklé nohy
Pod kůží se nacházejí podkožní žíly, které mají tendenci se vlivem tepla rozpínat. To způsobuje pomalejší průtok krve a zmíněné otoky. Pokud se tak děje pouze v horkém počasí, nemusí to znamenat nic vážného, ale horší je, když s tím máte problém i po zbytek roku. To pak může upozorňovat na žilní problémy a potíže se srdcem. Žilní stěny totiž ztrácí pevnost a pružnost a nejsou schopny takovou silou dotlačit krev až do srdce, což je jejich funkce. „V první fázi onemocnění se zpravidla objevuje pocit těžkých nohou, pnutí a otoky po celodenní zátěži nebo v horku. Otok se během dne zvětšuje, večer je pak nejpatrnější. Ráno je noha opět normální,“ vysvětluje MUDr. Jakub Samek, lékař Nemocnice Na Františku.

64d359a20f099obrazek.png
Foto: Shutterstock

Jak otokům předcházet

  • Noste zdravotní obuv: Jestliže jste si pořídili boty, které neposkytují dostatek prostoru pro chodidlo a prsty, nebo dokonce nohu svírají, otok na sebe nenechá dlouho čekat. Může se přidat bolest a v dlouhodobějším horizontu i deformace chodidel. Prostorná a kvalitní obuv je správnou volbou. Tím spíš, máte-li například širokou nohu nebo jinou atypickou vlastnost.
  • Zvolte správnou velikost obuvi: Často se stane, že obuv už pořídíme těsnou či menší, než je potřeba. Sledujte pečlivě, aby vybraná bota měla správnou velikost. Pokud si nejste velikostí jisti, poraďte se s personálem v daném obchodě. A především si obuv pečlivě vyzkoušejte.
  • Pravidelně se hýbejte: Pohyb je nejlepší prevencí nejen před otokem nohou, ale i spoustou dalších problémů, jako je obezita nebo cukrovka. Zvolte oblíbenou aktivitu a věnujte se jí pravidelně.
  • Vyhýbejte se pobytu na přímém slunci: Jestliže na otoky nohou trpíte, snažte se omezit pohyb v horku na úplné minimum. Vyhýbejte se také saunám, horké koupeli a příliš se neopalujte.
  • Dostatečně pijte: Kromě čisté vody se zaměřte i na doplnění minerálů a vitamínů.

blobid0.png
Foto: Shutterstock

Co na oteklé nohy pomůže

  • Studené obklady – pomáhají nejen v letním období. Velmi vhodná je vodní lázeň s epsomskou solí, která odvádí toxiny a napomáhá k relaxaci
  • Masáže – díky nim se rozpohybuje lymfatický systém i krevní oběh
  • Sprcha – osvěžte nohy střídáním teplé a studené vody
  • Jezte zdravě – zařaďte do jídelníčku hodně zeleniny, která pomáhá s odvodněním organismu. Při otocích můžete také sáhnout po bylinkách, jako je pampeliška, jalovec nebo kopřiva
  • Nohy nahoru – když přes den sedíte nebo si lehnete, nohy si podložte polštářem nebo alespoň uložte ve vodorovné poloze

Zdroj: Robert Kunorza, Bennon, MUDr. Jakub Samek, nnfp

Čtěte také:

Reklama