V loňském roce obletěla svět tato zpráva: „Momentálně nejstarší rodičkou na světě je sedmdesátiletá Omkari Panwar z Indie. 3. července porodila císařským řezem dvojčata.“ Veřejnost kroutí nechápavě hlavou, to přece není normální. Když však zplodí dítě sedmdesátiletý muž, zpráva svět neobletí. Nikdo hlavou nekroutí.

otec

Stále více přibývá mužů, kteří si pořizují děti ve věku, kdy jejich vrstevníci už jsou dědečky. Možná si jen chtějí prodloužit mládí, možná chytili druhou mízu, mnozí z nich chtějí vyhovět přání své nové mladé manželky.

Milé mladé manželky, uvědomujete si všechna pro a proti?

Pro

otec

Starší tatínci jsou na otcovství dostatečně psychicky připraveni, řada z nich má zkušenosti s výchovou dětí z předchozích manželství. Vědí, čeho se vyvarovat, a co naopak ve výchově upřednostnit. Povětšinou už rozpoznají zájmy svých dětí a rozvíjí je tím správným směrem.

Upřednostňují klid a teplo domova.Už tolik nevyhledávají dřívější druh zábavy, méně času věnují sportu a různým koníčkům z mládí. Jsou totiž více unaveni, ale i právě proto uléhají se svými potomky častěji než maminky, čímž vytváří potřebnou citovou vazbu.

Jsou zodpovědnější než by byli ve dvaceti. Svou kariéru už udělali, teď si chtějí užít dítěte. Mají na něj více času.

Jsou ve většině případech velmi dobře finančně zajištěni, tudíž i jejich dítě je dobře zabezpečeno. Je mu poskytnuta materiální péče i vzdělání.

Mají výhodu znalosti komunikace a způsobu vyjadřování oproti dnešním mladým klukům, kteří žijí většinou ve virtuálním světě a vyjadřují se pouze pomocí sms zpráv.

Proti

otecZatímco rizika porodu u starších žen jsou dobře známá, o následcích pozdního otcovství se příliš nemluví. Dr. Allan Pacey, odborník zabývající se problémy s plodností na Sheffieldské univerzitě, říká: „Už nějakou dobu víme, že děti narozené starším otcům jsou vystaveny zvýšenému riziku celé řady zdravotních problémů, protože tvorba spermií u starších mužů je méně efektivní a jejich spermie mají vyšší počet genetických vad. Také většina výsledků testů inteligence u dětí starších otců je horší než u dětí mužů věku mladšího.“

Věk starších tatínků přináší také jiná rizika. Nestačí svým dětem například ve sportech, na výletech, v běžných dětských hrách. Nedostává se jim prostě dech a můžou najednou zůstat ležet. Co pak s malým dítětem křičícím v parku?

K velkému rozkolu vztahu dochází v pubertě dítěte, kdy se více než kdy jindy projevují dvougenerační rozdíly. Starší muži si hůře připouští dospívání dětí a výchovu nahrazují zákazy a příkazy. Objevuje se až přehnaná péče.

Dalším nepříjemným faktem je někdy i stud dítěte, když se ho ve školce či ve škole kamarádi zeptají: „To byl táta, nebo dědeček?“ Dítě neví, jak zareagovat, a dochází k prvním záporným myšlenkám.

Asi nejhorším negativem starších tatínků je postupující věk, který zvyšuje pravděpodobnost smrti. Přemýšlejí muži, kteří si dítě pořídili v pokročilém věku, o budoucnosti? O tom, že se dost možná nedožijí dospělosti svého potomka? Jsou na to vůbec po psychické stránce připraveni?
I u nás máme příklady: například režisér Karel Kachyňa nebo architekt Jan Kaplický, který dokonce zemřel přesně v den, kdy se mu narodila dcera.

otec

Další naši slavní tatínci
Karel Gott, František Janeček, Bolek Polívka, Boris Hybner, Petr Janda, Petr Hapka, Karel Šíp, Jan Saudek, Mirek Topolánek, Jiří Paroubek...

otec

Čtěte také...

Použitá citace: odborný časopis Plos Medicine

Reklama