Zdravý životní styl je nejlepší ochranou před srdečně-cévními onemocněními. Jeho základem přitom není pouze zdravý jídelníček, ale také dostatek pohybu a psychická pohoda. Jak se ale v často rozporuplných informacích vyznat? Co do správného jídelníčku patří, a co ne? Na co je důležité dávat si pozor? Ptaly jste se přímo odborníka!

asdafOdpovídala nutriční terapeutka Věra Králová, DiS. Je absolventka vyšší zdravotnické školy, obor Diplomovaná dietní sestra, na této škole po jejím absolvování do roku 2007 učila odborné předměty.
Od roku 2001 působí na Informační lince zdravého životního stylu 800 175 324 a podílí se na koordinaci edukačních projektů pro veřejnost.

Dobrý den, beru antidepresiva a nabírám kila snad každým dnem, k tomu se patrně plíživě blíží přechod. Mám šanci zhubnout? Můj šatník se pomalu, ale jistě postěhuju na charitu a začnu se halit do XL. Ráda bych to změnila. Děkuji za případné rady. Elza

Dobrý den, určitě pro Vás řešení existuje, rady by však měly vycházet z Vašich současných stravovacích zvyklostí, pohybových aktivit, zdravotního stavu. Proto bych Vám doporučila navštívit některou z nutričních poraden. Pokud nemáte daleko do Prahy či Brna, můžete se objednat do bezplatné Poradny zdravého životního stylu, kde Vám, kromě výživového poradenství nutriční terapeutky, změří hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak a množství tělesného tuku. Do poradny se můžete objednat přes Informační linku 800 175 324 (každý všední den od 9 do 17 hodin).

Krásný den, už jsem viděla několik „zaručených jídelníčků“, ale žádný mě nezaujal. Nemám čas na dlouhé přípravy a vaření, přesto bych ráda zhubla cca 4 kg. I když každé ráno cvičím cca 10 min, nejsem spokojená. Moje denní strava je přibližně tat : ráno jogurt nebo kaše z ovesných vloček, svačina ovoce (jablko, broskev atd.), oběd ve školní jídelně - vesměs kuřecí + rýže a večeře okolo 18 hod. podle času např. lečo, chléb se sýrem atd. Poraďte mi, kde dělám chybu. Je mi 55 let a vážím 75 kg. Předem děkuji

Dobrý den, velice těžko se mi radí takto na dálku, kde děláte chybu, váš jídelníček vypadá vcelku dobře, i když, kromě složení je důležité také množství, a to neuvádíte (pokud si chcete spočítat množství přijaté energie, jednotlivých živin a cholesterolu ve Vašem jídelníčku, použít můžete např. nástroj na www.e-kalkulacka.cz). Cvičení je také v pořádku, ale pro hubnutí bych Vám doporučila cvičit obden a alespoň 40 minut (tukové zásoby se začínají odbourávat až zhruba po 30 minutách). Také záleží na druhu cvičení a jeho intenzitě. Jestli budete mít chuť, zkuste si nechat sestavit individualizovaný plán Hoďte se do formy na www.flora.cz. Po registraci a zadání Vašeho třídenního jídelníčku a běžných pohybových aktivit Vám program doporučí složení jídelníčku včetně doporučených nutričních hodnot, vhodné tipy cvičení a pomůže i s určením frekvence.

Dobrý den, začali jsme doma trochu dodržovat zdravou výživu a chtěla jsem se zeptat, jak je to s olivovým olejem při používání při tepelné úpravě, začala jsem na něm i smažit, názory se různí, někdo řekne jen do studené kuchyně, někdo i na vaření, předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, olivový olej, zejména panenský a extra panenský, je výhodnější používat zastudena, protože si tak zachovává řadu cenných látek. Nicméně zároveň se jedná o olej poměrně dobře tepelně stabilní, proto je možné ho použít i na tepelnou úpravu. Smažení na něm bych však doporučila pouze krátkodobé (ryby, zelenina apod.), např. na smažení řízků pro celou rodinu už vhodný není.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to je: hubnutí s léky na vysoký krevní tlak, někde sem četla, že to je těžší. Myslím udržet optimální tepovou frekvenci k hubnutí. Děkuji

Léky na snížení krevního tlaku opravdu ovlivňují tepovou frekvenci. Proto bych doporučila při léčbě krevního tlaku se o vhodném způsobu cvičení poradit s vaším lékařem či sportovním odborníkem.

eat

Dobrý den, chtěla bych se zaptat, co byste mi poradila pro správný příjem vitaminů. Jsem alergická na veškeré ovoce, kromě citrusů, kiwi, manga a hroznového vína. A ze zeleniny toho taky víc nesmím než smím, ale největší problém jsou pro mě čerstvé papriky. A také nesmím  ořechy (kromě mandlí a kešu). K tomu všemu beru antikoncepci depo provera a s váhou mám taky problém. Prosím poraďte mi, nebo bych alespoň uvítala nějaký kontakt na nutriční poradce v Liberci. Děkuji

Dobrý den, vzhledem k většímu počtu potravin, které nemůžete jíst, bych doporučila osobní konzultaci s nutričním terapeutem, který může, na základě zhodnocení Vašeho jídelníčku, doporučit skladbu stravy, případně zařazení potravinových doplňků. Nutriční poradnu nebo alespoň nutriční terapeuty najdete v každé větší nemocnici.

Panenský je určen do studené, „obyčejný“ oliv. olej na tepelnou, ne? Já používám coby tuk výhradně olivový všude. A teď otázku pro paní nebo slečku Královou: Jaký je Váš názor na dělenou stravu? A stravování se podle krev. skupin?

Oleje viz odpověď výše. Dělená strava je jedním ze směrů, které mohou být přínosné (a neublíží), nicméně je třeba „nesklouznout“ do naučených kombinací jídel a dodržet, aby strava byla co nejpestřejší. Výhodu vidím v tom, že při dodržování dělené stravy je třeba se stravou opravdu zabývat a člověk tak nemá šanci bezmyšlenkovitě „uzobávat“. Co se týká krevních skupin, tak mi není znám vědecký výzkum, který by potvrdil vliv krevní skupiny a typu stravování.

Dobrý den, říká se, že člověk by měl pro zdraví za podzim vypít tolik burčáku, kolik má litrů krve. Již jsem překročila pro letošek množství, odpovídající krevnímu oběhu středně velkého grizzlyho. Je na této fámě něco pravdy? Babí léto v plném proudu a nerada bych přestávala, díky!

Dobrý den, na pár sklenicích burčáku jistě není nic špatného, ale doporučit každému několik litrů (a jsou i tací, kteří je zvládnou vypít najednou),bych si nedovolila. Jedná se o alkohol, a ten v nadměrném množství zatěžuje zejména játra. Navíc alkoholu by se měly vyhýbat některé skupiny obyvatel (děti a dospívající, těhotné a kojící matky, lidé s onemocněním jater a slinivky aj.). Pokud tedy nedržíte nějakou speciální dietu, jste zdravá a neužíváte léky, které by to zakazovaly, neviděla bych problém dávat si pravidelně (v období vinobraní) sklenku či dvě burčáku denně. Jen pak nesedejte za volant.

Dobrý den, zajímal by mě váš názor na biopotraviny.

Zcela zásadní je dodržovat zásady pestré vyvážené stravy, která by měla být pravidelná. V případě onemocnění by měla být uzpůsobena zdravotnímu stravu. Pokud takto vyváženou stravu doplníme biopotravinami (respektive zaměníme běžné potraviny za biopotraviny), není proti tomu co namítat. Biopotraviny jsou však často prezentovány jako potraviny s různými „zázračnými“ účinky. Správný jídelníček přitom můžeme sestavit z běžných potravin, stejně jako naprosto nevhodný jídelníček z biopotravin. Velice korektně je problematika biopotravin popsána na webech Fóra zdravé výživy www.fzv.cz v sekci aktualit či tiskových materiálů.

Pak bych se chtěla zeptat na jídelníček - mám dceru, 3,5 roku, nechce jíst maso a je velmi vybíravá. Jak mám do ní dostat oběd a večeři? Často jsem ráda, když sní 5 soust. Jaká jídla bychom neměli opomíjet? Maso třeba nechce vůbec. Díky za nějakou radu.

Doporučila bych Vám obrátit se na odborníky poradenského centra Výživa dětí, které řeší problematiku výživy dětí od 3 let. Najdete je na webu www.vyzivadeti.cz, kde mají i on-line poradnu, nebo na bezplatné infolince 800 230 000.

Přeji dobrý den. Chci se zeptat, proč tolik odborníků na výživu tvrdí, že margaríny jsou zdravé. Víme, že je to umělý tuk, pro tělo chemická látka obsahující přidané vitaminy, které ani nevíme, jestli se vstřebávají. Je to vlastně umělá hmota. Za války „nouzovka“. A co se týká cholesterolu, znám spoustu lidí, co opravdu drží dietu s omezením cholesterolu a žádná závratná změna u nich není. Množství cholesterolu v krvi mají stejné. Taktéž bych byla ráda, kdybyste se zaměřili na mikrovlnné trouby. Mnohé maminky, které ohřívají mléka a ostatní potraviny pro děti v mikrovlnkách, ani neví, jak znehodnocené toto jídlo je, a to nemluvím přímo o vaření pokrmů v této „zázračné“ troubě. Myslím si, že mikrovlnná trouba je škodlivá, a to pro všechny. Děkuji

Dobrý den. Margaríny jsou opravdu pro naše stravování vhodnější. Obsahují vyšší procento nenasycených mastných kyselin, které podporují, mimo jiné, snižování cholesterolu. Oproti tomu tuky živočišné (vyjma tuků z ryb) obsahují převahu nasycených mastných kyselin, které hladinu cholesterolu zvyšují. Při nízkocholesterolové dietě je navíc zásadnější právě složení tuků než množství cholesterolu ve stravě. Margaríny jsou vyráběné z rostlinných olejů, nic umělého na nich tedy není, a srovnávat moderní margaríny s margaríny za války je naprosto nemožné. Nejen o margarínech, ale o všech tucích najdete veškeré informace na www.zdravykorinek.cz.

Mikrovlnné trouby nejsou opravdu vhodné na ohřevy určitých jídel, nicméně jejich druhů je na trhu celá škála a nemyslím si, že by bylo správné šmahem odsoudit všechny mikrovlnky na veškeré úpravy.

Po antidepresivech jsem skokově přibrala 3 kg za měsíc a nechala jsem je pak rychle vyměnit. Ale fakt je ten, že mi jako jediná pomáhala a unsula jsem po nich, jen co jsem ulehla (u mě zázrak).

Antidepresiva mohou mít za následek zvyšování tělesné hmotnosti. Pokud je budete dále užívat, můžete se o vhodné úpravě jídelníčku (a případě i pohybových aktivit) poradit s nutriční terapeutkou třeba na bezplatné Informační lince zdravého životního stylu 800 175 324 (v provozu je každý všední den od 9 do 17 hodin).

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je ke snídani vhodné müsli s jogurtem, a pokud ano, tak jaké množství (váha). Děkuji

Dobrý den. Müsli (lépe neslazené) s jogurtem patří mezi vhodné snídaně. Ještě bych doporučila doplnit nápojem (např. čajem) a kouskem ovoce. Co se týká množství, je to velice individuální. Snídaně (případně snídaně a dopolední svačinka) by měla tvořit zhruba 25 % denního energetického příjmu, který je u každého trochu jiný.

Dobrý den, snažím se zhubnout. Četla jsem, že v tucích je nejvíc energie. Mám tedy vařit úplně bez tuků? Děkuji

Dobrý den. Tuky jsou opravdu nositeli největšího množství energie ze všech živin. V jednom gramu obsahují dvojnásobné množství energie oproti sacharidům a bílkovinám. Tuky ale patří mezi základní živiny, tedy látky, které nezbytně potřebujeme pro správné fungování organizmu. Zcela tuky vyloučit z jídelníčku by tedy bylo velkou chybou – jsou důležitou stavební látkou, nezbytné pro využití vitaminů rozpustných v tucích, nositeli esenciálních mastných kyselin, které si náš organizmus neumí vytvářet sám, a musíme je tak dodávat stravou. Při hubnutí je tedy důležité tuky pouze omezit a zejména vybírat ty dobré. To jsou kvalitní rostlinné oleje a výrobky z nich (např. margaríny), tuky v semínkách a ořeších a tuky z ryb.

Mám cholesterol 6,1. Co mám dělat? Prosím, poraďte. Děkuji!

Vaše hladina cholesterolu je již zvýšená, proto bych Vám doporučila dodržovat ve stravě několik jednoduchých zásad. Důležitá je zejména pestrá a pravidelná strava a dostatečný pitný režim. Z potravin omezte živočišné tuky (máslo, sádlo, škvarky, slaninu, ale také tučné maso, tučné mléčné výrobky a uzeniny), které obsahují špatné tuky, tedy takové, ve kterých převažují nasycené mastné kyseliny zvyšující hladinu cholesterolu. Naopak je třeba vybírat kvalitní rostlinné oleje, výrobky z nich (margaríny), které obsahují vyšší procento nenasycených mastných kyselin, které podporují snižování cholesterolu. Ve stravě je také třeba omezit vnitřnosti (obsahují hodně cholesterolu) a výrobky s tuky neznámého složení. Nezanedbávejte konzumaci ovoce a zeleniny a dalších zdrojů vlákniny (luštěniny, celozrnné výrobky). Vybírejte méně tučné mléčné výrobky a libové maso s preferencí ryb a drůbeže. Také bych Vám doporučila do jídelníčku zařadit rostlinné steroly (2–2,5 g denně). O nich bylo prokázáno, že při doporučené denní konzumaci snižují hladinu cholesterolu v krvi. V běžných potravinách jsou obsaženy pouze v minimálním množství – vhodné je proto zařadit do jídelníčku rostlinný tuk, který je o ně obohacený (Flora pro.activ). Výhodné je také zvýšit pohybovou aktivitu.

Dobrý den. Moje holka je alergická na mléko. Chtěla jsem se zeptat, jestli může ovčí sýr a jestli neznáte nějaký odkaz na internetové stránky ohledně této alergie. Děkuji

Dobrý den, nepíšete, o jakou alergii se jedná. Může to být alergie na mléčnou bílkovinu nebo tzv. intolerance laktózy. V obou případech se můžete o vhodné stravě poradit s nutričními terapeutkami na bezplatné Informační lince 800 175 324, každý všední den od 9 do 17 hodin nebo na info@flora.cz. Pokud je vaše dcera mladší 18 let (věk nepíšete), doporučuji poradit se s odborníky z Poradenského centra Výživa dětí na informační lince 800 230 000.

Hezký den, moje matka měla vysoký cholesterol, je to dědičné? Mám si hlídat odběry a jídelníček?

Zvýšená hladina cholesterolu může být dědičná. Určitě nic nezkazíte, budete-li chodit na pravidelné lékařské prohlídky, které Vaši případnou vyšší hladinu cholesterolu odhalí. Pak je vhodné ihned začít s úpravou jídelníčku (zásady viz dotaz výše). Pokud máte hladinu cholesterolu v pořádku, stačí dodržovat zásady zdravé stravy, které najdete např. na www.flora.cz. Jestli chcete znát svou hladinu cholesterolu, mohu Vám nabídnout bezplatné měření cholesterolu a výživové poradenství v jedné z Poraden zdravého životního stylu (v Praze či Brně), do které se můžete objednat na Informační lince 800 175 324.

Dobrý den, mám nadváhu i vysoký cholesterol a hubnu pomocí přípravku alli. Jaký máte názor na tento přípravek? Děkuji

Dobrý den, tento lék na snížení hmotnosti je (jako jediný) vydávaný bez lékařského předpisu a je určen dospělým s nadváhou či obezitou (BMI 28 a více). Pokud do této kategorie patříte, může Vám tento lék pomoci. Nicméně je třeba nezapomínat na dodržování pravidel redukční diety a zásad stravy při zvýšené hladině cholesterolu (pro podrobnější rady doporučuji konzultaci s nutriční terapeutkou). Pokud musíte dodržovat nějaká zvláštní dietní doporučení či užíváte pravidelně léky, doporučila bych užívání přípravku konzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem, případně lékárníkem.

Hezký den, závisí vysoký cholesterol na váze? Jsem celkem štíhlá, tak by mě zajímalo, jestli se mě to taky týká.

Cholesterol se netýká pouze lidí s nadváhou či obézních. Je sice pravdou, že pokud je člověk obézní, často je to vinou nevhodných stravovacích návyků, které mohou být také příčinou zvýšeného cholesterolu, ale pravidlem to není. I když jste tedy štíhlá, měla byste si nechat pravidelně hladinu cholesterolu měřit, cca 1x za dva roky. Vyšší hladina cholesterolu je jedním z rizikových faktorů srdečně-cévních onemocnění, která jsou u nás nejčastější příčinou úmrtí. Zvýšenou hladinu cholesterolu má přitom téměř 70 % dospělých Čechů.

Jaký je rozdíl mezi „dobrým“ a „špatným“ cholesterolem? Nějak tomu nerozumím. Děkuji

Dobrý HDL a zlý LDL cholesterol jsou vlastně přenašeče cholesterolu v našem organizmu. Zatímco LDL cholesterol má za cíl přenášet cholesterol do tkání, kde je využíván, a pouze malé procento nevyužitého cholesterolu se odvádí zpět do jater, kde je metabolizován, hodný HDL cholesterol odnáší přebytečný cholesterol zpět do jater. Tzn. Při zvýšené hladině zlého LDL cholesterolu dochází k hromadění cholesterolu v krvi a ucpávání cév (následek může být třeba infarkt nebo mrtvice), hodný HDL cholesterol má naopak funkci ochrannou.

Pomáhá na snížení cholesterolu pohyb, nebo stačí jen změna jídelníčku? Nebo naopak? Děkuji

Výhodné je jak zvýšit pohybovou aktivitu, tak upravit jídelníček. Zatímco pohybovou aktivitou si můžeme zvýšit ochranný HDL cholesterol, zlý LDL cholesterol můžeme snížit vhodnou stravou.

Dobrý den, mám vysoký krevní tlak a velmi nízký cholesterol, přijde mi to zvláštní kombinace, co si o tom myslíte?

Dobrý den, nezmiňujete se o hodnotách, nicméně otázky Vašeho zdravotního stavu bych doporučila konzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem.

Děkuji Vám za všechny Vaše dotazy
Věra Králová
Nutriční terapeutka