Ve spolupráci s klinikou GHC www.ghc.cz proběhl rozhovor s plastickým chirurgem, primářem prim. MUDr. Miroslav Krejčou, PhD. Poprosili jsme ho o odpovědi na několik zajímavých redakčních dotazů a děkujeme za jeho odpovědi.

ghcDoslechla jsem se, že operace nosu se dá provádět jen do určitého věku... myslím úpravu, kdy se musí sekat kost. Nezdá se mi to. Existuje u této operace nějaké omezení věkem?
Decentní změna nosu se dá provést i ve středním věku. Záleží i na elasticitě kůže a tloušťce měkkých tkání nosu. Každý případ ve středním a vyšším věku vyžaduje individuální posouzení vhodnosti zákroku.

Jaké jsou novinky v prsních implantátech? Musí se implantáty po určitém časovém období vyměňovat? Jak dlouhé toto období je? Děkuji vám za odpověď
Prsní implantáty výrobci dodávají nyní ve větším spektru různých tvarů a projekcí implantátu. Další novinkou je, kromě různého stupně tuhosti implantátu, i implantát s dvojí náplní tuhosti gelu - prso tak drží lépe projekci a přitom není pohmatově tuhé. I když někteří výrobci dávají tzv. doživotní záruku na implantáty, je doporučovaná doba výměny 10 až 15 let. Při posuzování nutnosti výměny vždy ale záleží i na dalších okolnostech.

Moje známá má už 15 let implantáty v prsou a nechystá si je vyndat. Co se může stát, když je nevymění? Je to škodlivé pro tělo - implantát má nějakou životnost nebo je to estetická záležitost? Děkuji za odpověď
Vaše známá by se měla každoročně podrobit kontrolnímu mamologickému vyšetření. Tak se dá vyhodnotit potencionální riziko prasknutí implantátu či jeho opouzdřování, což jsou dva nejčastější důvody výměny. Také záleží na tom, od jakého výrobce implantáty má. Ty méně kvalitní jsou doporučeny k výměně.

Viděla jsem na svojí známé i na některých celebritách, že operace nosu nejsou vždy úplně povedené a stane se, že se nos jakoby „zbortí“... Jaké je riziko, že se mi to stane, pokud si nos nechám zoperovat?
Žádná operace není bez rizik. Riziko, že operace nedopadne dle vašich představ, dále zvyšuje nevhodný výběr operatéra, předchozí operace a úrazy nosu, či jiná onemocnění. Vyšší riziko zborcení nosu po letech je někdy po předchozí operaci přepážky nosní - septoplastice.

Doslechla jsem se, že nyní využíváte kmenových buněk pomocí odběru tuku. Kdybych si nechala zvětšit poprsí tímto přirozeným způsobem, je možné, když zhubnu, zhubnou mi i zvětšená prsa? To by pak pro mne byla investice na nic. Přemýšlím o zvětšení poprsí a zvažuji variantu implantáty nebo kmenové buňky. Implantáty přece tvar nezmění. Díky za vaši radu.
Pokud zhubnete v prvních 6 měsících po provedené autoaugmentaci, pak Vás ani kmenové buňky nezachrání a o část objemu prsou přijdete. Při hubnutí v delším časovém odstupu pak již hubnete proporcionálně jako i v jiných oblastech těla. Implantáty samozřejmě objem nezmění, ale když zhubnete, poprsí bude vypadat méně přirozeně, event. můžou být implantáty patrné.

Pane primáři, mám uvolněnou a nakrabacenou pokožku na krku, jak stárne. Existuje nějaké chirurgické řešení - vypnutí kůže? Děkuji vám za odpověď
Horní část krku se dá řešit tzv. neck liftem, který lze provést samostatně nebo v rámci faceliftu. Dolní část nemá adekvátní chirurgické řešení, zde může pomoci spíše dermatolog, který vybere nejvhodnější konzervativní zákrok.

Hezký den, mám na těle ošklivou jizvu. Děláte také plastiky jizev? (je cca 10 cm, na břiše) je lehce propadlá - asi 3 cm, dá se ta propadlina něčím „vycpat“? Moc díky
Jizva se dá chirurgicky zrevidovat -to znamená odstranit a přešít. To je neběžnější postup platný pro větší část jizev. Pak existují ještě jizvy keloidní a tam léčebné výsledky nejsou příliš uspokojivé. Ztráta objemu podkoží - tzv propadnutí jizvy - se dá řešit autotransplantací tukové tkáně.

Mám takový intimní dotaz. Mám velmi hubený rozkrok. Chtěla bych ji mít jakoby masitější, dá se s tím něco udělat? Navíc ještě se depiluji úplně nakrátko, takže vypadám jako holka, co jde do puberty. Děkuji za radu.
Řešením tohoto problému bývá většinou autotransplantace tukové tkáně do velkých stydkých pysků. Výsledky jsou při vhodné indikaci uspokojivé.

ghcDěkujeme za odpovědi!

prim. MUDr. Miroslav Krejča, PhD.
Plastický chirurg, primář oddělení
http://www.ghc.cz/cs/nasi-specialiste/prim-mudr-miroslav-krejca-phd.html

Více na www.ghc.cz

Reklama