Foto: Shutterstock
Čím se vaše firma zabývá?
Zní to jako logická otázka, z níž čiší váš zájem o danou firmu. Body navíc vám ale nezíská, naopak! O společnosti, kde se ucházíte o zaměstnání, byste si měli maximum informací zjistit ještě před pohovorem. Svědčí to o vaší proaktivnosti a skutečném zájmu o zaměstnání. Zároveň díky tomu můžete i říci, v čem vám daná společnost imponuje, a tedy proč byste v ní rádi pracovali.
Jak dlouho bude pohovor ještě trvat?
Každý někam spěcháme, ale je krajně neslušné naznačit možnému zaměstnavateli, že pro vás v tu chvíli není prioritou. A to nejen slovně, ale i neverbálně, například neustálým pohlížením na hodinky a nervózním poposedáváním. „Této situaci se vyhnete například tím, když si předem ověříte potřebnou časovou dotaci, když si budete schůzku s náborovým pracovníkem plánovat. Je lépe také počítat s malou časovou rezervou, abyste nebyli ve stresu,“ doporučují odborníci v personální agentuře Hays.
Kolik budu vydělávat?
Málokdo si může dovolit chodit do zaměstnání jen „pro dobrý pocit“, takže vás přirozeně zajímá, jak budete za práci finančně odměněni. Ale tuhle otázku jako první nepokládejte. Působilo by to tak, že jde o jedinou vaši motivaci. Vždy počkejte, až s tématem mzdy začne váš protějšek. Dost možná se vás nejprve zeptá na vaši představu, proto je dobré předem se připravit. Zjistit si průměrnou hrubou mzdu pro danou pozici a sladit ji s vašimi požadavky. Teprve až potenciálnímu zaměstnavateli sdělíte částku nebo rozmezí, můžete se zeptat, jak má mzdové ohodnocení nastaveno on sám.
Jaké získám benefity?
Otázku benefitů a bonusů při prvním pracovním pohovoru raději polkněte. Nevhodné je také ptát se na počet dní dovolené, délku pauzy na oběd, sick days, firemní slevy, příspěvek na připojištění, zvýšení mzdy po nějakém čase a podobně. „To jsou jedny z nejméně vhodných otázek v úvodním kole výběrového řízení, které můžete položit. Personalista to může považovat za troufalost a zároveň může získat špatný dojem o vašich prioritách – které by se v této fázi měly zaměřit na úspěch v roli, o kterou se ucházíte,“ vysvětlují personalisté z Hays s tím, že ten pravý čas na otázky ohledně benefitů přijde až v dalších kolech výběrového řízení.
Provádíte namátkové kontroly, sledujete online aktivitu zaměstnanců?
Otázka, kterou v potenciálním zaměstnavateli okamžitě vyvoláte podezření, že máte nekalé úmysly. A to může zcela přebít veškerý dobrý dojem, který z vás do té doby získal. Důvěra se znovu nachází velmi těžce.
Budu muset…?
Otázkami s tímto začátkem jen ukazujete neochotu a negativní postoj, přestože to tak vůbec nemusíte myslet. Raději vezměte dotaz z jiného konce - formulujte ho pozitivním a proaktivním způsobem. Například že byste rádi věděli, zda daná pozice zahrnuje i tu nebo onu činnost, protože jste byli v předchozím zaměstnání zvyklí ji provádět.
Kdy bych mohl(a) být povýšen(a)?
Je fajn, že chcete kariérně růst, máte ambice. Jen se ale musíte zeptat správně, aby personalista nenabyl dojmu, že pozici, o niž se právě ucházíte, vlastně ani dělat nechcete. „Pokládejte spíše otázky zaměřené na příležitosti k osobnímu růstu v rámci této role, například: „Až nastane ten správný čas, budu mít u vás příležitost rozšířit své dovednosti a zodpovědnosti?“,“ doporučují v Hays.
Jak jste s pohovorem spokojený, vezmete mě?
Sebevědomý člověk se na tohle nikdy neptá, protože si věří. Personalisté ho proto ve firmě uvidí raději, než zaměstnance nejistého a váhavého. Kromě toho vám těžko někdo hned po prvním pohovoru může odpovědět, zda budete vítězným kandidátem právě vy. Na pozici se hlásí více zájemců, z nichž musí vybírat, porovnat jejich vhodnost. Takže svůj protějšek jen uvedete do rozpaků, otázka na něj bude působit konfrontačně.
Otázky? Ty nemám.
Jakmile dá personalita prostor vašim otázkám, vždy mějte nějakou připravenou předem, abyste ji nemuseli na místě pracně vymýšlet. Odpověď, že žádný dotaz nemáte, vám totiž strhne pracně získané body. „Osobně mám ráda, když si kandidát přichystá pár otázek k pozici, na kterou se hlásí, nebo se ptá na tým a nadřízeného. Ideální je, pokud má otázky napsané na papíře a ten si dá před sebe. Věřte, ničemu to nevadí a je normální, že si nepamatujete těch 10 otázek, když jste nervózní nebo máte za sebou několikátý pohovor,“ doporučuje HR specialistka Petra Nulíčková.
Zdroj informací: Hays, Jobs, Petra Nulíčková
Nový komentář
Komentáře
Přijde mi pokrytecké předstírat, že nejde o peníze....
Naopak-na plat a benefity se ptejte a na všechno, co vás zajímá! Je přímo neskutečné, co si některé firmy dovolují- například v našem městě firma hledala uklízečku, byl tam požadavek, že musí ovládat angličtinu a mít řidičský průkaz sk. B, plat samozřejmě minimální. Plno firem hledá jen poslušné roboty, co budou dřít od večera do večera a budou se bát zeptat na cokoliv, včetně toho, kolik za svojí práci dostanou peněz!!!