tampons

Použití tamponů a vložek je pro mnohé ženy osobní téma. Protože se kolem používání tamponů stále objevuje mnoho otázek, rozhodli jsme se s několika zajímavými čtenářskými dotazy obrátit na gynekoložku, paní doktorku Radku Vetšníkovou.

Paní doktorko, mám často vaginální mykózu. Nemůže mi tampon dráždit sliznici? Mám pocit, že když používám tampony, mám pak rychleji plíseň v pochvě.
Neměl by, podle nejnovějších studií je dokonce tampon při recidivujících zejména bakteriálních infekcích vhodnější než vložka. Zkuste o.b. optiBalance, tedy tampony, které i stabilizují poševní mikroflóru. Investice se opravdu vyplatí.

Když si beru tampon na noc - mám si jej v noci měnit? Jak dlouho může být v těle?
Může být zaveden max. 8 hodin, proto je po noci ho třeba vyměnit.

Jaký máte názor na parfémované vložky? Mohou je používat i ženy, které mají sklon k mykózám?
Ne, pro ženy se sklonem k mykózam nejsou vhodné, maximálně zkuste tzv. Aniontové.

Dobrý den, mezi menstruací používám slipové vložky. Jak často je potřeba je měnit, aby se na nich nemnožily bakterie?
Určitě, minimálně 2-3 za den.

Dobry den, mám pocit, že když používám tampony, trvá mi menstruace déle, než když používám normální vložky. Je to možné?
Ne, to bych řekla, že není pravděpodobné, naopak ženy udávají zkrácení o půl dne i jeden den.o.b.

Paní doktorko, stále tápu v označení velikosti tamponů. Velikosti jsou označeny podle savosti? Nebo je to podle velikosti pochvy? Já si třeba vůbec nekupuji ty malé tampony, protože po dvou porodech mám pochvu širší, ten malý tamponek mi velmi snadno proteče. Zase ale když už menstruace končí, nechce se mi brát ten velký tlustý tampon. Jak to výrobce myslel? Děkuji.
Menstruační krvácení není každý den menstruace stejně intenzivní: krvácení je obvykle silnější na začátku menstruace (během prvních 2-3 dní dojde k odtoku dvou třetin krve) a ke konci slabší. To je jedním z důvodů, proč jsou tampony vyráběny s různou absorpční schopností; pro dny silnějšího krvácení jsou vhodné tampony s vyšší absorpční schopností a pro dny slabšího krvá cení jsou dostupné tampony s nižší absorpční schopností. Absorpční schopnost tamponu je indikována počtem kapiček na krabičce s tampony. Ženy by měly vždy používat tampon s nejnižší absorpcí, který vyhovuje potřebám jejich menstruačního krvácení.

Od jakého věku lze používat tampony? Může je mít má dcera, které je 11 a dostala první měsíčky? Bojí se je použít, raději má vložky.
Používání tamponu není nijak věkem omezeno a klidně můžete s dcerou vyzkoušet tampony mini, ideálně o.b., mají nejklouzavější povrch, což je pro začátečnice ideální.

o.b.Poslední dobou mám smůlu na vložky, koupím si drahou značku a mám zapařený rozkrok. Povrch vložek je strašně umělý, je to jako bych měla v kalhotkách plastový sáček. Není to zdravotně závadné - přece jen se ta krev rozkládá a vložky si neměním každých 20 min. Naštěstí jsem našla nové s takovým jako by papírovým povrchem, ale třeba Alwaysky jsou úplně hrozně umělé.
Žádné vložky nejsou zdravotně závadné, každému prostě vyhovuje něco jiného. Nechcete-li mít „zapařený rozkrok“, jsou ideálním řešením tampony.

Reklama