Co je Mirena?

mirenaJedná se o nitroděložní systém, jehož základem je tělísko ve tvaru písmene T. Na jeho „nožičce" je umístěn váleček s polopropustnou membránou na povrchu, která propouští z válečku velmi malé a stabilní množství hormonu levonorgestrelu, který patří do skupiny gestagenů.
Ten působí pouze v děložní dutině a způsobuje reverzibilní, tj. vratné, postupné ztenčení děložní sliznice. Sliznice proto roste málo nebo vůbec a žena tudíž menstruuje velmi slabě nebo nemenstruuje vůbec. Nejedná se však o přechod, neboť vaječníky fungují zcela přirozeně a tvoří pro ženu dostatečné množství všech hormonů.
Současně tento hormon zahušťuje hlen děložního hrdla, čímž se hrdlo stává prakticky neprostupné jak pro spermie, tak pro bakterie. Levonorgestrel se dostává do krevního oběhu jen v minimálním množství a neovlivňuje ani kvalitu, ani množství mateřského mléka.
Nitroděložní systém se zavádí v ordinaci gynekologa a zavedený může být celých pět let. Pokud však žena změní své životní plány a chce otěhotnět, je možno ho jednoduše vyjmout kdykoli dříve. Jde o ideální antikoncepci pro ženy, které již porodily plánovaný počet dětí, nebo chtějí mít delší pauzu před další graviditou.
Je vhodná také pro ženy, které trápí některá zdravotní rizika a nemohou proto užívat kombinovanou hormonální antikoncepci (s estrogeny). Mezi tyto zdravotní rizika patří věk, obezita, stavy po zánětech žil (tromboflebitis), kouření, onemocnění jater, poruchy srážlivosti, hypertenze, některá onemocnění prsů atd.
Samozřejmě jeho výhody ocení také ty, které mají problémy s pravidelným užíváním pilulek. Nitroděložní systém je dobrou volbou antikoncepce (nejen) pro aktivní ženy, i pro kojící matky.

Pro jaké ženy se hodí antikoncepční tělísko Mirena?
Mirena je vhodná pro všechny ženy v plodném věku, které následujících pět let neplánují těhotenství. Když se však pro graviditu rozhodnou, lze Mirenu vyjmout i dříve a plodnost se obnoví takřka okamžitě.
Výjimkou mohou být velmi mladé dívky, u nichž se dává přednost jiným formám antikoncepce především z důvodu obtížného zavedení Mireny pro úzký kanálek děložního hrdla.
Mirena je optimální antikoncepcí po porodu, lze ji zavést hned po šestinedělí, protože neovlivňuje ani množství, ani kvalitu mateřského mléka.
Výborně mírní nepravidelné a nadměrné krvácení a je tedy velmi vhodná i pro ženy ve věku kolem 45 let.
Mirenu ocení i ženy, které ze zdravotních důvodů nemohou užívat estrogeny.

Některé ženy se bojí zavedení tohoto tělíska, myslí si, že je to bolestivé. Můžete nám popsat, jak se názorně tělísko do těla aplikuje?
Mirena se zavádí do dělohy v průběhu druhé poloviny menstruace, kdy bývá děložní hrdlo prostupnější („volnější"). Nitroděložní systém je uvnitř tenkého zavaděče - plastové trubičky, která usnadňuje „protažení" Mireny do děložní dutiny kanálkem v děložním hrdle. Teprve v děloze se „rozevřou" ohebná raménka nitroděložního systému a Mirena po vytažení zavaděče zaujme své definitivní místo. O správném umístění Mireny se gynekolog ujistí ultrazvukem.
Gynekolog může po domluvě se ženou, která se obává bolesti, použít léky uvolňující děložní hrdlo (spasmolytika), u těch, které se extrémně bojí, lze Mirenu zavést v krátkodobé celkové narkoze.

Ze stejných důvodů se bojí i vyjmutí tělíska, můžete nám vysvětlit, jak se tělísko z těla vyndá?
Nitroděložní systém je z ohebného plastu ve tvaru písmene T. Na konci jeho „nožičky" jsou vlákna, která přesahují z dělohy, procházejí děložním hrdlem a jejich konečky ční do vagíny. Mírný tah za tato vlákna způsobí, že Mirena „vyklouzne" z dělohy. Některé ženy vytažení Mireny ani nezaznamenají a jsou překvapeny, že mají malý zákrok za sebou. Optimální je, když je vyjmutá Mirena na přání klientky ihned nahrazena novou.

Jak je možné, že v těle vydrží bezpečně 5 let? Nemůže se různě posouvat nebo vypadnout?
Mirena je po zavedení do dutiny děložní ve stabilní poloze. Její raménka jsou konstruována tak, aby „zapadla" do děložních rohů (to jsou místa, kam taktéž ústí vejcovody). Kanálek děložního hrdla Mirenu „nepropustí" ven. Expulze (vypadnutí) Mireny je velmi výjmečné. Pokud se jej žena obává, může si přítomnost Mireny ověřit nahmatáním vláken, která ční z děložního hrdla. Při velké nejistotě lze provést kontrolu ultrazvukem u gynekologa. Pro vypadnutí Mireny svědčí změna charakteru menstruačního krvácení - obvykle zesílí. Ale jak již bylo řečeno, jde o výjimečné případy.

Může tělísko „zarůst"? Některé ženy se toho obávají.
Mirena je vyrobena z inertního plastového materiálu, který do děložní sliznice nezarůstá.

Jak dlouho je již Mirena na našem trhu a jaké s ním mají vaše pacientky zkušenosti?
Ve světě se zavádí již téměř 20 let, v Česku je dostupná od roku 1998 a od té doby se pro ni rozhodlo 125 000 českých žen. Mnohé mají zavedenou již třetí Mirenu a jsou s tímto typem antikoncepce velmi spokojené. Vyhovuje jim, že výrazně zeslabuje menstruační krvácení nebo menstruace zcela vymizí, bolesti při menstruaci jsou také výrazně menší. Nemusí myslet v každodenním shonu na pravidelné užívání tabletek či výměnu náplastí a jsou stále chráněné před nechtěným těhotenstvím.
Klientky, které se po velmi pečlivé úvaze o vhodnosti nitroděložního systému Mirena a po poradě se svým gynekologem, pro ni rozhodly, jsou velice spokojené a již by ji za jinou antikoncepci neměnily.

MUDr. Zuzana Fučíková, gynekoložka, Praha