tanec

Dnešní téma bude nabité tancem. Taneční, bály, plesy a zábavy.

Já sama mám k brázdění parketu vztah spíše rezervovaný, neboť jsem v mládí kašlala na taneční a dodnes se za svou mezeru ve vzdělání stydím. Mé umění tance se scvrklo na kostrbaté „raz-dva-tři, um-ca-ca“, které jsem však s nadšením pilovala na venkovských zábavách. Sice žádná sláva, ale snad jsem dosáhla alespoň průměrné úrovně absolventky tanečního kurzu. Tančila jsem nevalně, o to radši.

Jednou jsem se při valčíku rozjela tak razantně, že mě setrvačnost vyrvala z partnerovy náruče a po pár zauzlovaných krocích vzad jsem přistála na zádech mezi botami křepčících párů. Můj tanečník udiveně civěl shůry a nezmohl se na nic galantnějšího než na: „Kam déééš“? Ostuda jak barák. Vymotala jsem se z lesa nohou a rudá prchla ze sálu.

To ale neznamená, že jsem na candrbály zanevřela. Je pravda, že už raději netančím, otázka „Smím prosit?“ mi nahání husí kůži, ale ráda vklouznu do dlouhých šatů, namaluju si o něco hezčí obličej, umotám šik kokrhel a vyrazím třeba jako garde se svými dcerami. Ty se mi po chvíli rozprchnou za svými vrstevníky a nechají mě osudu. A tak si jen tak korzuji se sklenkou sektu a pozoruji cvrkot. Koukám, jak to ti ostatní nádherně vytáčí či nerytmicky šlapou a dělám si taková malá soukromá hodnocení.

Ne tance, pochopitelně, ale toho, co mají na sobě. Ženy a dívky ve večerních toaletách šitých či vypůjčených, mladíci a pánové ve špatně padnoucích oblecích a nevhodných botách. Pan Guth-Jarkovský by úpěl. Celé to taneční panoptikum je jak z Formanova filmu, ale má něco do sebe a je svým způsobem krásné.  

Plesová sezona je vlastně jediné období v roce, kdy se můžeme v dlouhých šatech a ve světle křišťálových lustrů cítit jako hvězdy. Je to splněný dívčí sen o princeznách. Přeháním? Ani v nejmenším. Znám spoustu žen, které se na bály těší jako malé holky a tanec je pro ně nejkrásnější pohyb na světě. Patříte mezi ně?

Také prahnete po tanečníkově náruči a v duchu odpočítáváte první takty? Jak vzpomínáte na první taneční? Byla to pro vás noční můra, nebo jste se těšila? Máte nějakou veselou či trapnou historku, která se vztahuje k tanci?

Tak neváhejte, roztančete své prsty po klávesnici a pošlete nám ji na známou adresu redakce@zena-in.cz

Vítáme samozřejmě i fotografie z plesů, zábav a tanečních. Obohaťte je svým komentářem a pošlete na stejnou adresu.

Nejlepší příspěvky odměníme pěknými dárky.

Reklama